Poniedziałek, 25 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kamil Kulik podwójnym mistrzem Polski w duathlonie


Kamil Kulik podwójnym mistrzem Polski w duathlonie25.04.2023 r.

Kamil Kulik na mecie

Kolejna, siódma już, edycja duathlonu w Rumi w formule mistrzostw Polski zakończyła się sukcesem. Zawodnicy, dzięki sprawdzonemu formatowi imprezy, mogli się ścigać na najwyższym poziomie, a kibice śledzić ich zmagania. Podczas rywalizacji wyłoniono zwycięzców w kategoriach młodzieżowych, elity sportowej i amatorów. Najlepsi pojadą na mistrzostwa świata w duathlonie.

Polski Związek Triathlonu nie kryje zadowolenia z miejsca i poziomu imprezy.

Na zawody duathlonowe do Rumi zawsze przyjeżdżam z wielką ochotą i nie opuściłem żadnej z siedmiu edycji. Co mnie urzekło? Przede wszystkim sprawność organizacyjna. Zawody są przygotowane doskonale, a organizator wyciąga co roku wnioski i jeszcze je udoskonala. Na starcie mamy przekrój zawodników z całego kraju: od najmłodszych adeptów duathlonu i triathlonu do najstarszych zawodników amatorsko uprawiających sport. W tej osi wiekowej, gdzieś pośrodku, są nasi kadrowicze, dla których duathlon w Rumi to okazja do sprawdzenia swojego poziomu sportowego na tle innych reprezentantów przed zbliżającym się sezonem. Rokrocznie rozdawanych jest kilkanaście kompletów medali mistrzostw Polski i sloty dające przepustki do mistrzostw Europy czy mistrzostw świata, skąd nasi amatorzy również przywożą medale. Chylę czoło przed samorządami – miejskim, powiatowym i wojewódzkim, które wierzą w organizacyjną sprawność MOSiR-u w Rumi i tutejszego UKS-u Tri-Team, i dotują imprezę, która moim skromnym zdaniem jest doskonałą wizytówką Rumi w kraju. W imieniu Polskiego Związku Triathlonu dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych Mistrzostw Polski w Duathlonie i głęboko wierzę, że spotkamy się ponownie za rok – podkreśla Paweł Młynarczyk, wiceprezes Polskiego Związku Triathlonu.

Na starcie siódmej edycji mistrzostw w Rumi stanęło łącznie 350 zawodników, a ukończyło zawody 346. Rozegrano cztery wyścigi: jeden dla amatorów i trzy dla wyczynowców – 142 zawodniczek i zawodników reprezentujących 35 klubów z całej Polski.

Pierwszy wyścig to rywalizacja amatorów w grupach wiekowych na dystansie sprinterskim (5–20–2,5), w którym wzięło udział 213 zawodniczek i zawodników. Rywalizacja przebiegała w niezwykłym tempie, czołowi sportowcy pierwszy bieg pokonali z prędkością 3:08/km, następnie pojechali odcinek kolarski na rowerach do jazdy indywidualnej z prędkością ok. 43 km/h i ponownie pobiegli po ok. 3:05/km. Spektakularne w Rumi jest to, że takich zawodników nie jest kliku czy kilkunastu, ale kilkudziesięciu, a dzięki temu kibice obserwują wyjątkową rywalizację. W klasyfikacji open amatorów wygrali: Sandra Kopiczko z Medyka Giżycko (1:01.57) oraz Tomasz Słupik z Endleiss Pain Warszawa (53:58).

Drugi wyścig to rywalizacja młodziczek i młodzików w wieku 13-14 lat na dystansach (1,25–5,6–0,5). Wystartowało 36 zawodniczek i zawodników, a zwycięzcami zostali: Alicja Gurdziołek z UKS-u Lusowo oraz Alan Artwik-Sieroń z Akweduktu Kielce.

Trzeci wyścig dedykowany był juniorkom i juniorom młodszym w wieku 15-17 lat, w którym wystartowało 69 zawodniczek i zawodników na dystansie (2,5–10,8–1,25). Tu rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie. Wśród juniorów młodszych duża grupa zawodników pierwszy bieg pokonała z prędkością 3.08/km, następnie odcinek kolarski zachowawczo w tempie ok. 40 km/h, a drugi bieg to popis zwycięzcy Jakuba Suchana z UKS-u G8 Bielany Warszawa. Wśród juniorek młodszych wygrała Ukrainka Yeva Soroka, a najlepszą z Polek została Martyna Gajda z SWIM-u TRI Reszów. W kategorii juniorów młodszych 17. miejsce zdobył Maciej Netter, a 26. Jakub Wernerowski – obaj z UKS-u Tri-Team Rumia.

Czwarty wyścig to rywalizacja na dystansie sprinterskim (5,0–21,2–2,5) dla zawodniczek i zawodników elity, młodzieżowców (20-23 lata) oraz juniorów starszych (18-19 lat). Wygrali zasłużenie faworyci: samotnie i zdecydowanie Marta Łagownik z Trójmiejskiej Akademii Triathlonu oraz, po niezwykłej walce, Kamil Kulik z UKS-u Tri-Team Rumia. Kamil Kulik to zwycięzca plebiscytu na najlepszego sportowca Rumi 2022 roku oraz najmłodszy w historii mistrz Polski elity w triathlonie na dystansie olimpijskim z roku 2022. Mistrzami Polski w kategorii młodzieżowców zostali: Magdalena Sudak ze SWIM-u TRI Rzeszów oraz wspomniany już Kamil Kulik. Mistrzami Polski juniorek zostali: Maja Wąsik ze Sportwise Kraków i fenomenalny Kuba Gajda z MLUKS-u Koło, który po niezwykłej dwójkowej walce w klasyfikacji generalnej uległ tylko Kamilowi Kulikowi.

Mistrzostwa Polski w Duathlonie – Rumia 2023 zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu oraz ogromnemu zaangażowaniu władz Rumi, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku oraz sponsorów i partnerów imprezy: Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rumi, SISU Sport oraz Aron Pharma.

Organizatorami odbywającej się 22 kwietnia imprezy byli: UKS Tri-Team Rumia, MOSiR Rumia, Energy Events oraz Polski Związek Triathlonu.


Duathlon to wywodząca się z triathlonu wytrzymałościowa, wielobojowa dyscyplina sportowa, w której zawodnicy kolejno biegną, jadą na rowerze i ponownie biegną. W zawodach startują przede wszystkim triathloniści z dystansu olimpijskiego i długiego, a także profesjonalni biegacze i kolarze.

Duathlon, podobnie jak triathlon, znajduje się pod auspicjami Polskiego Związku Triathlonu, Europejskiej Unii Triathlonu oraz Światowej Unii Triathlonu. Organizacje te koordynują imprezy mistrzowskie rozgrywane na trzech dystansach: sprinterskim, standardowym oraz długim. Najbardziej popularnym dla sportu wyczynowego jest dystans sprinterski, który rozgrywany jest między innymi w Rumi.

Dystans rowerowy Dystans biegowy Na przedzie Marta Łagownik Dystans rowerowy Kamil Kulik na mecie Kamil Kulik na mecie Kamil Kulik na mecie Marta Łagownik na mecie

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń