Kolejna, siódma już, edycja duathlonu w Rumi w formule mistrzostw Polski zakończyła się sukcesem. Zawodnicy, dzięki sprawdzonemu formatowi imprezy, mogli się ścigać na najwyższym poziomie, a kibice śledzić ich zmagania. Podczas rywalizacji wyłoniono zwycięzców w kategoriach młodzieżowych, elity sportowej i amatorów. Najlepsi pojadą na mistrzostwa świata w duathlonie.
Polski Związek Triathlonu nie kryje zadowolenia z miejsca i poziomu imprezy.
– Na zawody duathlonowe do Rumi zawsze przyjeżdżam z wielką ochotą i nie opuściłem żadnej z siedmiu edycji. Co mnie urzekło? Przede wszystkim sprawność organizacyjna. Zawody są przygotowane doskonale, a organizator wyciąga co roku wnioski i jeszcze je udoskonala. Na starcie mamy przekrój zawodników z całego kraju: od najmłodszych adeptów duathlonu i triathlonu do najstarszych zawodników amatorsko uprawiających sport. W tej osi wiekowej, gdzieś pośrodku, są nasi kadrowicze, dla których duathlon w Rumi to okazja do sprawdzenia swojego poziomu sportowego na tle innych reprezentantów przed zbliżającym się sezonem. Rokrocznie rozdawanych jest kilkanaście kompletów medali mistrzostw Polski i sloty dające przepustki do mistrzostw Europy czy mistrzostw świata, skąd nasi amatorzy również przywożą medale. Chylę czoło przed samorządami – miejskim, powiatowym i wojewódzkim, które wierzą w organizacyjną sprawność MOSiR-u w Rumi i tutejszego UKS-u Tri-Team, i dotują imprezę, która moim skromnym zdaniem jest doskonałą wizytówką Rumi w kraju. W imieniu Polskiego Związku Triathlonu dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych Mistrzostw Polski w Duathlonie i głęboko wierzę, że spotkamy się ponownie za rok – podkreśla Paweł Młynarczyk, wiceprezes Polskiego Związku Triathlonu.
Na starcie siódmej edycji mistrzostw w Rumi stanęło łącznie 350 zawodników, a ukończyło zawody 346. Rozegrano cztery wyścigi: jeden dla amatorów i trzy dla wyczynowców – 142 zawodniczek i zawodników reprezentujących 35 klubów z całej Polski.
Pierwszy wyścig to rywalizacja amatorów w grupach wiekowych na dystansie sprinterskim (5–20–2,5), w którym wzięło udział 213 zawodniczek i zawodników. Rywalizacja przebiegała w niezwykłym tempie, czołowi sportowcy pierwszy bieg pokonali z prędkością 3:08/km, następnie pojechali odcinek kolarski na rowerach do jazdy indywidualnej z prędkością ok. 43 km/h i ponownie pobiegli po ok. 3:05/km. Spektakularne w Rumi jest to, że takich zawodników nie jest kliku czy kilkunastu, ale kilkudziesięciu, a dzięki temu kibice obserwują wyjątkową rywalizację. W klasyfikacji open amatorów wygrali: Sandra Kopiczko z Medyka Giżycko (1:01.57) oraz Tomasz Słupik z Endleiss Pain Warszawa (53:58).
Drugi wyścig to rywalizacja młodziczek i młodzików w wieku 13-14 lat na dystansach (1,25–5,6–0,5). Wystartowało 36 zawodniczek i zawodników, a zwycięzcami zostali: Alicja Gurdziołek z UKS-u Lusowo oraz Alan Artwik-Sieroń z Akweduktu Kielce.
Trzeci wyścig dedykowany był juniorkom i juniorom młodszym w wieku 15-17 lat, w którym wystartowało 69 zawodniczek i zawodników na dystansie (2,5–10,8–1,25). Tu rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie. Wśród juniorów młodszych duża grupa zawodników pierwszy bieg pokonała z prędkością 3.08/km, następnie odcinek kolarski zachowawczo w tempie ok. 40 km/h, a drugi bieg to popis zwycięzcy Jakuba Suchana z UKS-u G8 Bielany Warszawa. Wśród juniorek młodszych wygrała Ukrainka Yeva Soroka, a najlepszą z Polek została Martyna Gajda z SWIM-u TRI Reszów. W kategorii juniorów młodszych 17. miejsce zdobył Maciej Netter, a 26. Jakub Wernerowski – obaj z UKS-u Tri-Team Rumia.
Czwarty wyścig to rywalizacja na dystansie sprinterskim (5,0–21,2–2,5) dla zawodniczek i zawodników elity, młodzieżowców (20-23 lata) oraz juniorów starszych (18-19 lat). Wygrali zasłużenie faworyci: samotnie i zdecydowanie Marta Łagownik z Trójmiejskiej Akademii Triathlonu oraz, po niezwykłej walce, Kamil Kulik z UKS-u Tri-Team Rumia. Kamil Kulik to zwycięzca plebiscytu na najlepszego sportowca Rumi 2022 roku oraz najmłodszy w historii mistrz Polski elity w triathlonie na dystansie olimpijskim z roku 2022. Mistrzami Polski w kategorii młodzieżowców zostali: Magdalena Sudak ze SWIM-u TRI Rzeszów oraz wspomniany już Kamil Kulik. Mistrzami Polski juniorek zostali: Maja Wąsik ze Sportwise Kraków i fenomenalny Kuba Gajda z MLUKS-u Koło, który po niezwykłej dwójkowej walce w klasyfikacji generalnej uległ tylko Kamilowi Kulikowi.
Mistrzostwa Polski w Duathlonie – Rumia 2023 zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu oraz ogromnemu zaangażowaniu władz Rumi, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku oraz sponsorów i partnerów imprezy: Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Rumi, SISU Sport oraz Aron Pharma.
Organizatorami odbywającej się 22 kwietnia imprezy byli: UKS Tri-Team Rumia, MOSiR Rumia, Energy Events oraz Polski Związek Triathlonu.
Duathlon to wywodząca się z triathlonu wytrzymałościowa, wielobojowa dyscyplina sportowa, w której zawodnicy kolejno biegną, jadą na rowerze i ponownie biegną. W zawodach startują przede wszystkim triathloniści z dystansu olimpijskiego i długiego, a także profesjonalni biegacze i kolarze.
Duathlon, podobnie jak triathlon, znajduje się pod auspicjami Polskiego Związku Triathlonu, Europejskiej Unii Triathlonu oraz Światowej Unii Triathlonu. Organizacje te koordynują imprezy mistrzowskie rozgrywane na trzech dystansach: sprinterskim, standardowym oraz długim. Najbardziej popularnym dla sportu wyczynowego jest dystans sprinterski, który rozgrywany jest między innymi w Rumi.