Poniedziałek, 28 kwietnia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kasia, Zagórzanka i Rumianek uczą, jak dbać o rzekę


Kasia, Zagórzanka i Rumianek uczą, jak dbać o rzekę24.04.2025 r.

Rumianek i Zagórzanka opowiadają o recyklingu.

W ramach miejskiej edukacji ekologicznej w Rumi odbywa się cykl wyjątkowych spektakli dla najmłodszych. Pierwszymi odbiorcami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6, którzy zgromadzili się pod sceną MDK-u w Galerii Rumia, by przeżyć magiczne chwile.

 

Przedstawienie „Kasia i tajemnica czystych wód”, przygotowane przez działający przy MDK-u Pomorski Teatr Nobilis, skierowane jest do dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych oraz przedszkolaków. Wraz z bohaterką Kasią, strażniczką rzek Zagórzanką oraz wodnym elfem Rumiankiem dzieci przekonały się, że troska o środowisko zaczyna się od codziennych, drobnych gestów. Spektakl w przystępny i angażujący sposób porusza tematy segregacji odpadów, recyklingu oraz uczy, jak długo rozkładają się różne śmieci.

Łącznie spektakl obejrzy aż 12 grup z placówek edukacyjnych, dodatkowo zaplanowano otwarte przedstawienie dla wszystkich chętnych – każde z wydarzeń przewidziane jest dla 120 widzów.

To już trzecia teatralna inicjatywa realizowana przez samorząd w ramach programu edukacji ekologicznej. To nie tylko teatralna przygoda, ale przede wszystkim ważna lekcja odpowiedzialności za planetę. Edukacyjne przedsięwzięcie miasta pokazuje, że każdy może zmieniać świat na lepsze, zaczynając od siebie.

 

Program Edukacji Ekologicznej prowadzony jest od trzech lat przez Wydział Promocji i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Rumi. Jest skierowany do przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3. Ideą przedsięwzięcia jest rozwijanie wśród dzieci świadomości ekologicznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Dzięki finansowanym przez miasto szkoleniom i wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi edukacyjnych umiejętności wykraczające poza podstawę programową zyskują nie tylko najmłodsi, ale też koordynatorzy prowadzący praktyczne zajęcia. Z roku na rok wzrasta liczba uczestników projektu. W pierwszej edycji wzięło 1604 dzieci, a obecnie już około 3 tysięcy małych rumian uczy się dbać o środowisko naturalne.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń