Piątek, 19 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kaszubi z całego świata przyjechali do Kartuz. Nie zabrakło rumskiej delegacji


Kaszubi z całego świata przyjechali do Kartuz. Nie zabrakło rumskiej delegacji10.07.2023 r.

Delegacja wyjeżdżająca z Rumi

Delegacja z Rumi wzięła udział w XXIV Światowym Zjeździe Kaszubów, który odbył się w Kartuzach. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do integracji, podtrzymywania tradycji regionu oraz promowania regionalnych wartości. Jak co roku na imprezę przyjechali Kaszubi z całej Polski i świata.

Uczestnicy zjazdu dotarli na miejsce dwoma specjalnymi pociągami Transcassubia, które rano wyruszyły z Helu i Chojnic. Na miejscu czekała ich wspólna zabawa, koncerty, występy kabaretowe oraz turniej Baśki. Wydarzeniu towarzyszył Jarmark Kaszubski, na którym nie zabrakło regionalnych potraw oraz rękodzieła artystycznego. Gwiazdą imprezy był Martin Lange.

Światowe Zjazdy Kaszubów organizowane są corocznie na pamiątkę zjednoczenia ziem w ramach jednego organizmu administracyjnego, czyli województwa pomorskiego, do którego doszło w 1998 roku. Kolejny, już XXV, Światowy Zjazd Kaszubów zostanie zorganizowany w przyszłym roku w Kościerzynie.

Pełną relację można znaleźć na stronie pomorskie.eu.

Delegacja wyjeżdżająca z Rumi Delegacja wyjeżdżająca z Rumi Delegacja wyjeżdżająca z Rumi Delegacja wyjeżdżająca z Rumi Delegacja wyjeżdżająca z Rumi Delegacja wyjeżdżająca z Rumi Zjazd Kaszubów w Kartuzach – fot. Karol Makurat, źródło: pomorskie.eu Zjazd Kaszubów w Kartuzach – fot. Karol Makurat, źródło: pomorskie.eu Zjazd Kaszubów w Kartuzach – fot. Karol Makurat, źródło: pomorskie.eu Zjazd Kaszubów w Kartuzach – fot. Karol Makurat, źródło: pomorskie.eu Zjazd Kaszubów w Kartuzach – fot. Karol Makurat, źródło: pomorskie.eu Zjazd Kaszubów w Kartuzach – fot. Karol Makurat, źródło: pomorskie.eu Zjazd Kaszubów w Kartuzach – fot. Karol Makurat, źródło: pomorskie.eu

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń