Sobota, 02 lipca 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Klabaternik kapitanem muzycznego rejsu w Stacji Kultura


Klabaternik kapitanem muzycznego rejsu w Stacji Kulturaf15.06.2022 r.

Zespół Siebie Warci, fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura

Premiera piosenki o Klabaterniku, żeglarskie pieśni i wciągające opowieści znad morza bawiły licznie zgromadzoną publiczność. Szantowy koncert rumskiego zespołu Siebie Warci stał się ponadto okazją do wspólnego śpiewania, snucia wspomnień oraz ciepłych spotkań. W tym roku Siebie Warci świętują bowiem jubileusz 20-lecia.

Dzieci, które zaczynały w zespole, pięknie się starzeją, a ich dawni opiekunowie są wciąż pełni energii i nowych pomysłów – mówi szef zespołu Czesław Jaks.

W trakcie koncertu, który odbył się 10 czerwca, muzycy premierowo zagrali piosenkę o Klabaterniku, czyli o opiekuńczym duszku statków pochodzącym z kaszubskich bajek. Napisanie i skomponowanie utworu przez członków zespołu zbiegło się z prezentacją przez bibliotekę Kaszubajek, czyli bajek o potworach z Kaszub. Jednym z bohaterów Kaszubajek jest właśnie Klabaternik, o którym bajkę pt. „O tym, jak Klabaternik piratów przechytrzył” napisała Magdalena Zawadzka-Sołtysek. Kaszubajki powstały w ramach warsztatów literackich realizowanych przez bibliotekę w 2020 roku i dostępne są bezpłatnie na stronie rumskiej biblioteki w formie e-booka oraz polsko- i kaszubskojęzycznego audiobooka. Dodatkowo wzbogacone są ilustracjami pełniącymi funkcję kolorowanek.

Siebie Warci to zespół, który powstał 20 lat temu w Rumi przy hufcu ZHP Rumia. Grały w nim dzieci i ich opiekunowie. Odniósł szereg sukcesów m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Szałamaja” w Kwidzynie, festiwalu piosenki „Buchta” w Helu czy festiwalach organizowanych przez w WCK w Wejherowie. Gra i śpiewa tradycyjne utwory szantowe oraz piosenki inspirowane tradycją Nordy – północnych Kaszub.

W Stacji Kultura zespół wystąpił w składzie: Czesław Jaks, Wojciech Miotke, Wojciech Adam Miotke, Robert Słucki, Rafał Tarnowski, Adam Kunikowski.

Zespół Siebie Warci, fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura Zespół Siebie Warci, fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura Zespół Siebie Warci, fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura Zespół Siebie Warci, fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura Zespół Siebie Warci, fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura Zespół Siebie Warci, fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura Zespół Siebie Warci, fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura Zespół Siebie Warci, fot. J. Kowalczuk / Stacja Kultura

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń