Niedziela, 19 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kobiety na… boiska. Rumianki założyły seniorski zespół


Kobiety na… boiska. Rumianki założyły seniorski zespół08.03.2024 r.

Zespół seniorek Rumia Ladies Academy przed turniejem w Luzinie w lutym tego roku, fot. Rumia Ladies Academy

„Papryczki” z Rumi podbiją piłkarskie boiska? Ten, kto twierdził do tej pory, że piłka nożna to męski sport, z pewnością nie ma racji. Coraz więcej pań garnie się do piłkarskich treningów, a w Rumi, gdzie niespełna dwa lata temu powstała pierwsza w pełni kobieca akademia, do gry wchodzą także dorosłe zawodniczki. Drużyna seniorek z Rumia Ladies Academy ma już za sobą pierwsze turniejowe potyczki.

Gdy niespełna dwa lata temu w Rumi zawiązywała się pierwsza kobieca organizacja skupiona wokół piłki nożnej, początkowo zakładała ona umożliwienie treningów dziewczynkom i nastolatkom. To nadal jedyny klub piłkarski w powiecie wejherowskim, który działa wyłącznie z myślą o kobietach.

 

Najpierw córki, później mamy

Dziewczynki z Rumi zaczęły treningi w kilku grupach wiekowych i nabierały umiejętności. Mijały kolejne miesiące, Rumia Ladies Academy stawała się coraz bardziej popularna wśród mieszkańców i do zajęć dołączały kolejne zdolne juniorki, aż wreszcie… mamy (i nie tylko) rumskich piłkarek pozazdrościły możliwości i postanowiły same wyjść na boisko.

W planie rozwoju naszej akademii była wzmianka o utworzeniu drużyny seniorek, jednak zamiar utworzenia sekcji piłki nożnej dla dorosłych kobiet był odległy. Powstanie seniorskiej drużyny zaplanowane było na lata 2025-2026, ale, jak widać, wszystko się zmieniło i postanowiliśmy przyspieszyć proces tworzenia drużyny, w której będą mogły trenować dorosłe kobiety – wyjaśnia Daniel Myśliński, prezes Rumia Ladies Academy.

 

Zdobywają pierwsze doświadczenia

„Papryczki” – tak nieoficjalnie tytułują się panie, które tworzą seniorski zespół Rumia Ladies Academy. Dlaczego? Bo rymuje się z „rumskie wojowniczki”, a właśnie tak czują się na boisku, kiedy spełniają swoje marzenia o własnej drużynie.

Zespół z Rumi podczas jednego z pierwszych turniejów, fot. Rumia Ladies Academy

Kobieca ekipa zaczęła wspólne treningi stosunkowo niedawno, bo w listopadzie 2023 roku. Nową sekcję wzięła pod swoje skrzydła trenerka Wiktoria Słowy, która na co dzień gra w kobiecej ekipie Red Devils Chojnice i reprezentuje kraj w beach soccerze (piłce plażowej – dop. red.).

Na razie treningi są prowadzone dwa razy w tygodniu, głównie z myślą o rozwijaniu piłkarskiego hobby i aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Przy czym niewykluczone, że z biegiem czasu drużyna zacznie pracować już na konkretne wyniki, z myślą o regularnych rozgrywkach.

Dorosłe zawodniczki z Rumi jednocześnie mają już za sobą pierwsze oficjalne występy. Dla niektórych z nich oznaczały spore emocje, bo były to pierwsze w życiu występy na sportowych arenach. Do tej pory, w ciągu zaledwie kilku miesięcy działania drużyny, panie wystawiły drużynę m.in. w wojewódzkim Halowym Pucharze Polski Kobiet, który organizował Pomorski Związek Piłki Nożnej i wygrały swój symboliczny, pierwszy mecz (2:0 ze Stalą Jezierzyce). „Papryczki” zagrały też zimą w popularnym Kaszub Cup w Luzinie pod wodzą trenerki Danuty Nowak, mierząc się z bardziej doświadczonymi zawodniczkami z lokalnych klubów. Bez sukcesu, ale z ciekawym bagażem doświadczeń.

Papryczki z Rumi w akcji podczas Kaszub Cup w Luzinie, fot. Rumia Ladies Academy

Co dalej? Piłkarki nadal trenują, chcą się rozwijać i chętnie przyjmą w swoje szeregi kolejne panie, które chciałyby rozpocząć regularne zajęcia z piłką. Klub chce w ten sposób pisać zupełnie nowy rozdział w sportowej historii miasta.

Rumia Ladies Academy przyjmuje zgłoszenia od chętnych kobiet telefonicznie lub drogą mailową.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń