Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dołącz do jedynej w powiecie wejherowskim akademii piłkarskiej dla dziewcząt


Dołącz do jedynej w powiecie wejherowskim akademii piłkarskiej dla dziewcząt07.11.2022 r.

Rumia Ladies w lidze JomaFive

Od lipca 2022 r. istnieje w Rumi piłkarska akademia tylko dla dziewcząt. Rumia Ladies Academy to pierwsza tego typu akademia w powiecie wejherowskim. Obecnie trenuje w niej 35 zawodniczek urodzonych w latach 2010-2017. Podzielone są na grupy zasadnicze (roczniki 2010-2015) oraz na grupę naborową, w której trenują przedszkolaki urodzone w latach 2016-2017. Nad szkoleniem młodych adeptek piłki nożnej czuwa trener Daniel Myśliński, którego wspierają trenerka Danuta Nowak i trener Dawid Wilk.

Zakładając w 2022 roku Rumia Ladies Academy, akademię piłkarską dla dziewcząt, kierowałem się chęcią realizacji nowego wartościowego projektu dla Rumi i jej mieszkańców. Ideą takiej właśnie akademii było umożliwienie dziewczynkom chcącym grać w piłkę nożną jak najlepszego rozwoju sportowego, a także pomoc rodzicom zawodniczek, które grają już w innych, oddalonych od Rumi o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów, drużynach. Codzienne dowożenie córek na treningi sprawiały rodzicom niejednokrotnie ogromny problem. Chciałem pomóc w spełnianiu marzeń ich córek – podkreśla Daniel Myśliński, prezes Rumia Ladies Academy oraz trener.

W trakcie treningu motorycznego W trakcie treningu motorycznego

Mimo krótkiego stażu akademii dziewczyny z roczników 2012-2014 rozegrały już trzy kolejki turniejów w ramach ligi JomaFive, odbywających się na obiektach Jaguara Gdańsk. Z turnieju na turniej rumskie Ladies radzą sobie coraz lepiej, stawiając twarde warunki swoim przeciwnikom, a co za tym idzie – wygrywając kolejne spotkania. Poza ligą zawodniczki rumskiej akademii rozgrywają mecze sparingowe z drużynami dziewcząt i chłopców, w których to nabierają coraz większego doświadczenia piłkarskiego.

Rezultaty osiągane przez nasze zawodniczki bardzo nas cieszą, ale więcej radości daje nam to, że dziewczyny zaczynają rozumieć grę. Ogromny postęp robimy podczas otwarcia gry od bramki, co przekłada się na jej budowanie, często zakańczane finalizacją. Jako trenerzy dostrzegamy większą świadomość dziewczyn w wykonywaniu faz przejściowych. Powrót po straconej piłce i szybki kontratak po odbiorze to elementy, które często ćwiczymy w trakcie jednostek treningowych, lecz nie zawsze były one wykorzystywane przez nasze podopieczne w trakcie zawodów. Teraz zaczyna stawać się to normą, a praktyka zdobywana w trakcie treningów daje dziewczynom więcej pewności siebie. Wyniki na tym etapie szkolenia są mniej ważne. Staramy się wspólnie z pozostałymi trenerami uświadamiać nasze zawodniczki, jak również ich rodziców, że dla nas najważniejszy jest teraz progres dziewczynek i dobra zabawa – mówi trener Daniel Myśliński.

Dziewczyny z rumskiej akademii poza treningami biorą udział w innych przedsięwzięciach, wybierając się wspólnie na mecze reprezentacji czy uczestnicząc w zawodach biegowych organizowanych na terenie Rumi.

Rumia Ladies w lidze JomaFive Rumia Ladies w lidze JomaFive

Staramy się tworzyć atmosferę w taki sposób, by każda obecna lub wstępująca do nas zawodniczka czuła się jak w domu. Dlatego też organizujemy wspólne przedsięwzięcia poza treningami czy zawodami piłkarskimi – mówi trenerka Danuta Nowak, pomysłodawczyni wspólnych udziałów Rumia Ladies w imprezach biegowych.

Rumia Ladies Academy w swoim planie rozwoju posiada aspiracje na wychowanie przyszłych seniorek, a być może nawet przyszłych reprezentantek Polski. Zarząd klubu zdaje sobie jednak sprawę, jak trudne jest to zadanie.

Sparing z Flauta Gdynia Ladies Sparing z Flauta Gdynia Ladies

Mimo że jesteśmy amatorską akademią, która dopiero zaczyna swoją działalność, to zależy nam na stałej profesjonalizacji oraz podnoszeniu standardów, nie tylko w ujęciu sportowym. Dzięki takiemu podejściu będziemy mogli przyciągnąć do siebie piłkarskie talenty, jak i osoby z ambicją, które na stałe zaangażują się w naszą działalność oraz proces wspierania akademii. Tylko dzięki nim będziemy mogli stworzyć zaplecze infrastrukturalne, które byłoby siedzibą dla każdej rumianki, jak i zawodniczek z innych miejscowości, tworzących naszą „rodzinę”. Wierzymy w to, że znajdą się na naszej drodze osoby, z którymi współpraca pozwoli nam na realizację tych planów – zaznacza prezes Daniel Myśliński.

Bieg Pokoju w Rumi Bieg Pokoju w Rumi

Aby dołączyć do jedynej w powiecie wejherowskim akademii piłkarskiej dla dziewcząt, wystarczy przyjść na dwa pierwsze treningi zapoznawcze. To nic nie kosztuje!

Zauważam duży potencjał rozwojowy piłki nożnej dziewcząt i chciałbym dążyć do budowy silnej rumskiej marki, która wykracza również poza sport i angażuje społeczność miasta i regionu. Proponuję mieszkańcom włączenie się w ten ekscytujący projekt. Chciałbym doprowadzić do zmiany myślenia o roli klubu piłkarskiego. Piłkarska akademia dla dziewcząt to coś nowego w naszym mieście, ale i w całym powiecie wejherowskim – mówi Daniel Myśliński. – Rumia posiada piękną historię piłki nożnej. W przeszłości jeden z piłkarskich klubów naszego miasta rozgrywał mecze na szczeblu centralnym PZPN-u. Teraz my tworzymy nową historię, w której chcemy udowodnić, że Rumię stać na kobiecy futbol w najlepszym wydaniu. Zdajemy sobie sprawę, że aby tego dokonać, potrzeba nie tylko czasu, ale także wsparcia wielu osób. Dziś, kiedy wszystko kręci się wokół pieniędzy i osiągania wyników niemal za wszelką cenę, proponujemy nieco inny sposób patrzenia na futbol. Cytując Petera Druckera „Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie”. My chcemy tę przyszłość tworzyć, a mieszkańcy mogą być częścią tej przyszłości – podsumowuje.

Kibicowanie podczas meczu Polska-Estonia U19 Kibicowanie podczas meczu Polska-Estonia U19

Więcej informacji na stronie rumialadies.pl oraz na Facebooku.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń