Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Komunikat dotyczący afrykańskiego pomoru świń


Komunikat dotyczący afrykańskiego pomoru świń30.04.2024 r.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wejherowie informuje o zagrożeniu związanym z afrykańskim pomorem świń – tzw. ASF. Potwierdzono występowanie choroby u padłych dzików na terenie Gdyni, przez co restrykcje dotyczą też sąsiedniego powiatu wejherowskiego, w tym Rumi.

W dniu 26 kwietnia potwierdzono wystąpienie ASF u grupy padłych dzików na terenie dzielnicy Karwiny w Gdyni. W związku z tym część obszaru powiatu wejherowskiego wejdzie w obszary objęte ograniczeniami. Na obszarach objętych ograniczeniami będą obowiązywać restrykcje dotyczące przemieszczania trzody chlewnej i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak informuje w swoim komunikacie Powiatowy Inspektorat Weterynarii, afrykański pomór świń (african swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Afrykański pomór świń nie zagraża ludziom – nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia. Wszystkie inne gatunki zwierząt także nie są wrażliwe na zakażenie wirusem ASF.

Jednocześnie specjaliści przypominają, że dziki coraz częściej bytują w mieście, co jest związane z łatwym dostępem do pokarmu. Na terenie całego kraju, od kilku lat, obowiązuje natomiast CAŁKOWITY ZAKAZ DOKARMIANIA DZIKÓW, którego w obecnej sytuacji zagrożenia chorobą należy bezwzględnie przestrzegać.

Znalezienie padłego dzika bądź jego szczątków należy natomiast zgłaszać bezpośrednio do urzędu gminy (Urzędu Miasta Rum), Nadleśnictwa bądź zarządu dróg – zależnie od miejsca jego znalezienia. Nie należy podchodzić do padłych zwierząt, nie dotykać ich oraz w miarę możliwości oznakować miejsce znalezienia, aby ułatwić służbom ich podjęcie.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń