Piątek, 14 Maj 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze UE BIP Rumia

Koniec z chlebem – rumskie kaczki zmieniają dietę


Koniec z chlebem – rumskie kaczki zmieniają dietęf19.11.2020 r.

Kaczkomat, który stanął przy placu zabaw Smyk

Kaczki są nieodłącznym elementem rumskiego krajobrazu. Obecność tych wodnych ptaków, a zwłaszcza możliwość ich dokarmiania, często stanowi atrakcję dla rodzin spacerujących wzdłuż Zagórskiej Strugi. Takie wizyty powodowały, że dieta zwierząt opierała się głównie na szkodliwym dla nich pieczywie. Sytuację tę mają zmienić pojawiające się w mieście kaczkomaty.

Biały chleb, którym najczęściej karmione są kaczki, zawiera dużo soli, węglowodanów oraz białka. Nadmiar tych związków organicznych jest szkodliwy dla zdrowia. Ponadto pieczywo szybko wchłania wodę, przez co pleśnieje i staje się trujące. Dlatego też dieta, która długotrwale bazuje na chlebie, powoduje u kaczek szereg różnych schorzeń, doprowadzając nawet do deformacji skrzydeł, a w konsekwencji do śmierci.

Wrzucając chleb do stawu, szkodzimy jednak nie tylko kaczkom. Rozkładające się na dnie zbiorników wodnych pieczywo może sprzyjać rozwojowi grzybów, bakterii oraz glonów, które nie tylko zatruwają inne gatunki, ale też przyciągają szkodniki, w tym szczury. Co więcej, w zanieczyszczonej wodzie rozrastają się toksyczne zakwity, obniżając estetykę zbiornika i powodując nieprzyjemne zapachy.

Pod koniec lipca Urząd Miasta Rumi zapytał mieszkańców poprzez media społecznościowe, czy chcieliby, aby w miejskiej przestrzeni pojawiły się kaczkomaty. Miała to być odpowiedź na coraz powszechniejsze dokarmianie tych zwierząt, przynoszące więcej szkody niż pożytku. Okazało się, że niemal wszyscy komentujący poparli ten pomysł, dlatego pracownicy urzędu podjęli odpowiednie kroki. Niemal od razu udało się nawiązać kontakt z przedsiębiorcą zainteresowanym montażem edukacyjnych urządzeń wydających zdrową karmę dla ptaków.

W czwartek 19 listopada kaczkomaty stanęły w trzech punktach – dwa na terenie parku Starowiejskiego i jeden przy ul. Dąbrowskiego. Wszystko, co trzeba zrobić, aby skorzystać z ptasiego bufetu, to włożyć dwuzłotową monetę do wrzutnika, podstawić rękę pod dozownik i wykonać pełen obrót pokrętła – wówczas otrzymamy garść ziaren, którymi śmiało można częstować kaczki. W przypadku jakichkolwiek problemów z urządzeniem, wystarczy skontaktować się z firmą odpowiedzialną za ich montaż i konserwację, skanując kod QR.

Kaczki w parku Starowiejskim Kaczki jedzące ziarno z ptasiego bufetu Kaczki w parku Starowiejskim Kaczki jedzące ziarno z ptasiego bufetu Chłopiec trzymający w dłoniach ziarno przeznaczone dla ptaków wodnych Chłopiec trzymający w dłoniach ziarno przeznaczone dla ptaków wodnych Chłopiec karmiący ziarnem kaczki Obsługa kaczkomatu Obsługa kaczkomatu Obsługa kaczkomatu Kaczkomat zlokalizowany w parku Starowiejskim, przy placu zabaw Smyk Kaczkomat zlokalizowany w parku Starowiejskim, przy placu zabaw Smyk Kaczkomat zlokalizowany w parku Starowiejskim, przy placu zabaw Smyk Kaczkomat zlokalizowany w parku Starowiejskim, przy placu zabaw Smyk

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń