Piątek, 23 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Krwiodawcy pobili rekord


Krwiodawcy pobili rekord30.01.2023 r.

Jeden z honorowych krwiodawców

Pierwsza w tym roku miejska akcja honorowego krwiodawstwa zakończyła się ogromnym sukcesem. Mieszkańcy Rumi i okolic oddali łącznie 72 450 ml krwi, pobijając dotychczasowy rekord.

Koordynowana przez Urząd Miasta Rumi akcja odbyła się 29 stycznia na terenie Szkoły Podstawowej nr 9. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach 14. miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od rana personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku czekał na osoby, które dokonały telefonicznej rejestracji, deklarując chęć podzielenia się życiodajnym płynem.

Ostatecznie na miejski apel odpowiedziało 194 społeczników, z czego 161 pomyślnie przeszło badania lekarskie i mogło oddać krew. Łącznie udało się zebrać 72,45 l bezcennego surowca. Tym samym pobito rekord ustanowiony w styczniu 2019 roku w ramach akcji „Krew i szpik” – wówczas były to 72 l i 160 dawców.

Każdy krwiodawca, oprócz standardowego zestawu podarunkowego, otrzymał w podziękowaniu pluszaka od RCKiK w Gdańsku oraz okolicznościowe koszulki ufundowane przez urząd miasta. Kolejna miejska zbiórka krwi odbędzie się przed wakacjami.

Wydarzenie odbywało się pod patronatem burmistrza Michała Pasiecznego. Celem akcji było propagowanie wzorowej postawy obywatelskiej, jaką jest honorowe oddawanie krwi.

Tylko w 2022 roku, podczas współorganizowanych przez Urząd Miasta Rumi akcji, udało się zebrać łącznie ponad 100 litrów krwi.

Ogromnie dziękuję blisko 200 osobom, które odpowiedziały na nasz apel i wzięły udział w akcji. Ta wspaniała frekwencja pokazuje, że w Rumi mieszka wielu dobrych ludzi chcących pomóc w ratowaniu czyjegoś życia. Jestem pewien, że podczas kolejnych miejskich akcji ten zapał nie osłabnie – podkreśla wiceburmistrz Ariel Sinicki, inicjator akcji honorowego krwiodawstwa w Rumi.

Osoby oddające krew podczas akcji

Krwiodawczyni z otrzymaną koszulką Honorowy krwiodawca Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt oddający krew Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca Legitymacja krwiodawcy i książeczka, do której zbiera się naklejki i wymienia na gadżety (program lojalnościowy) Krwiodawczyni z otrzymaną koszulką i misiem Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca Pozyskana krew Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca Honorowy krwiodawca w otrzymanej koszulce Honorowy krwiodawca z otrzymaną koszulką i pluszakiem

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń