Wydarzenie, które regularnie cieszyło się sporą popularnością wśród odwiedzających rumską bibliotekę powróciło w ten sposób po dłuższej przerwie. Koncepcja nowej odsłony nocy bibliotek to las - w przenośni, w tle różnych aktywności, ale i dosłownie. Stacja Kultura w sobotę 7 października przygotowała kilkugodzinny program pełen rozmów o leśnych terapiach, ekologii i tym, jak chronić naturalne środowisko.
Miejska biblioteka stała się też tego wieczoru miejscem dla warsztatów kreatywnych oraz muzyczną sceną. Uczestnicy wydarzenia spróbowali swoich sił podczas tworzenia przedmiotów z drewna i przygotowywania nietypowych gadżetów pod okiem instruktorów, w tym także leśnej biżuterii.
Czym byłaby jednak Leśna Noc Bibliotek, gdyby nie... leśny spacer? Na dodatek w nocy, a przede wszystkim – szlakiem lokalnych legend, w tym słowiańskich wierzeń, które udało się poznać dzięki grze terenowej. Wyprawa pod przewodnictwem Marty Król i Katarzyny Rosińskiej była przygotowana przede wszystkim z myślą o młodszych czytelnikach i wystartowała spod budynku Stacji Kultura, gdy zapadł już zmrok.
Dla tych, którzy nie odważyli się odkrywać leśnych tajemnic w ciemnościach przygotowano między innymi czytelnię przy odgłosach natury z klimatyczną kawiarenką na antresoli biblioteki. Witold Ciechanowicz, leśnik i specjalny gość z Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo opowiedział o roli ogrodów botanicznych. Z kolei Dorota Zaniewska i Agata Preuss przybliżyły, co może przynieść najmłodszym lasoterapia, którą z powodzeniem opisywały wcześniej w swojej książce „Lasoterapia z dziećmi” i działalności w ramach Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych.
Gdy już leśny klimat zagościł na dobre wśród uczestników, przyszła pora na muzyczne zakończenie. Piosenki jesienne (i nie tylko) w przestrzeni Stacji Kultura wykonał zespół „Od przedwczoraj”, czyli skład złożony z czytelników Biblioteki Zagórze i pracującej w niej Agnieszki Rączkowskiej.