Środa, 21 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Leśna Noc Bibliotek w Stacji Kultura


Leśna Noc Bibliotek w Stacji Kultura09.10.2023 r.

Leśna Noc Bibliotek w Stacji Kultura

Uczestnicy Leśnej Nocy Bibliotek spędzili wieczór w Stacji Kultura, m.in. biorąc udział w ekologicznych prelekcjach z Leśnym Ogrodem Botanicznym „Marszewo”, autorkami książek poświęconych lasoterapii – Agatą Preuss i Dorotą Zaniewską – oraz przy dźwiękach zespołu „Od przedwczoraj”.

Zajęcia w ramach Leśnej Nocy Bibliotek w Stacji Kultura, fot. Stacja Kultura

Wydarzenie, które regularnie cieszyło się sporą popularnością wśród odwiedzających rumską bibliotekę powróciło w ten sposób po dłuższej przerwie. Koncepcja nowej odsłony nocy bibliotek to las - w przenośni, w tle różnych aktywności, ale i dosłownie. Stacja Kultura w sobotę 7 października przygotowała kilkugodzinny program pełen rozmów o leśnych terapiach, ekologii i tym, jak chronić naturalne środowisko.

Miejska biblioteka stała się też tego wieczoru miejscem dla warsztatów kreatywnych oraz muzyczną sceną. Uczestnicy wydarzenia spróbowali swoich sił podczas tworzenia przedmiotów z drewna i przygotowywania nietypowych gadżetów pod okiem instruktorów, w tym także leśnej biżuterii.

Czym byłaby jednak Leśna Noc Bibliotek, gdyby nie... leśny spacer? Na dodatek w nocy, a przede wszystkim –  szlakiem lokalnych legend, w tym słowiańskich wierzeń, które udało się poznać dzięki grze terenowej. Wyprawa pod przewodnictwem Marty Król i Katarzyny Rosińskiej była przygotowana przede wszystkim z myślą o młodszych czytelnikach i wystartowała spod budynku Stacji Kultura, gdy zapadł już zmrok. 

Jedno z wydarzeń w ramach Leśnej Nocy Bibliotek

Dla tych, którzy nie odważyli się odkrywać leśnych tajemnic w ciemnościach przygotowano między innymi czytelnię przy odgłosach natury z klimatyczną kawiarenką na antresoli biblioteki. Witold Ciechanowicz, leśnik i specjalny gość z Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo opowiedział o roli ogrodów botanicznych. Z kolei Dorota Zaniewska i Agata Preuss przybliżyły, co może przynieść najmłodszym lasoterapia, którą z powodzeniem opisywały wcześniej w swojej książce „Lasoterapia z dziećmi” i działalności w ramach Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych.

Koncert w ramach Leśnej Nocy Bibliotek w Stacji Kultura

Gdy już leśny klimat zagościł na dobre wśród uczestników, przyszła pora na muzyczne zakończenie. Piosenki jesienne (i nie tylko) w przestrzeni Stacji Kultura wykonał zespół „Od przedwczoraj”, czyli skład złożony z czytelników Biblioteki Zagórze i pracującej w niej Agnieszki Rączkowskiej.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń