Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Liderzy sektora morskiej energetyki wiatrowej połączyli siły z Rumią


Liderzy sektora morskiej energetyki wiatrowej połączyli siły z Rumią19.10.2022 r.

Podpisanie listu intencyjnego, od lewej: prezes Michał Kołodziejczyk, prezes Agnieszka Rodak, burmistrz Michał Pasieczny, dyrektor Maciej Stryjecki

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej to jeden z gorących tematów. Polska prowadzi intensywne przygotowania ustawodawcze i technologiczne do uruchomienia pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku. Wkrótce potrzebne będą kadry, które obsłużą te inwestycje. Wiedząc o tym, spółka Rumia Invest Park postanowiła stworzyć na terenie miasta Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, w którym chętni zdobędą wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w branży offshore. Do inicjatywy właśnie dołączyli liderzy sektora morskiej energetyki wiatrowej: Grupa Polenergia i Equinor Polska.

Spotkanie, podczas którego podpisany został list intencyjny w sprawie podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, odbyło się 19 października w siedzibie Klubu Integracji Społecznej „Zagórze” w Rumi. Celem porozumienia było wzmocnienie rynku pracy niezbędnego do efektywnego rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Podpisując dokument, strony zobowiązały się do określenia swoich aktywności w różnych obszarach współpracy związanych z szeroko pojętą edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych.

Aby przygotować doskonałą kadrę zawodową dla morskiej energetyki wiatrowej, warto wzbudzać zainteresowanie sektorem offshore od najmłodszych lat, przez zabawę i budowanie świadomości społecznej, a następnie przez edukację ze szczególnym uwzględnieniem szkół technicznych. Wszystkie działania edukacyjno-szkoleniowo-treningowe należy też od początku koordynować – mówi Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park. – Pomorskie Centrum Kompetencji w Rumi doskonale wpisuje się w taką rolę oraz w zapotrzebowanie Pomorza, naturalnie związanego z gospodarką morską, mając pełną akceptację i pomoc ze strony włodarzy miasta z burmistrzem Michałem Pasiecznym na czele – podkreśla.

List intencyjny w sprawie współpracy sygnowali: burmistrz Rumi Michał Pasieczny, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park Agnieszka Rodak, dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Grupie Polenergia Maciej Stryjecki oraz prezes zarządu Equinor Polska Michał Kołodziejczyk. Podczas spotkania liderzy sektora morskiej energetyki wiatrowej przedstawili, na jakim etapie są projekty MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, wszystkie związane z budową farm wiatrowych.

Przy rozwijaniu takich projektów jednymi z najważniejszych czynników sukcesu są ludzie oraz ich kompetencje. Współpraca, którą nawiązujemy ze spółką Rumia Invest Park, ma istotne znaczenie w budowaniu zaplecza kadrowego dla tych ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski projektów. Dlatego też chcemy wspierać kształcenie wysokiej klasy specjalistów dla powstającej w Polsce branży morskiej energetyki wiatrowej – przyznaje Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Rumia Invest Park będzie jednym z kluczowych partnerów Akademii Kompetencji Morskich, jednego z pięciu projektów flagowych wspierających rozwój local content (udział polskich firm – przyp. red.) w projektach morskich farm wiatrowych. W ramach Akademii Kompetencji Morskich będziemy prowadzić i promować działania mające na celu rozwój kompetentnych kadr dla nowego sektora przemysłu, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Zapraszamy do współpracy z nami wszystkich chcących rozwijać podobne inicjatywy edukacyjne i szkoleniowe z całego kraju. Chcemy takie projekty wspierać merytorycznie, promocyjnie i organizacyjnie – zapowiada Maciej Stryjecki, dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Grupie Polenergia.

Instalacja farm wiatrowych przez Grupę Polenergia i Equinor Polska ma się rozpocząć w 2025 roku, a pierwszy prąd zostanie przez nie wyprodukowany już 2 lata później. Łączna moc wspomnianych trzech projektów (MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III) to 3 gigawaty, co pozwoli zasilić około 2,5 miliona polskich gospodarstw domowych. Jednocześnie farmy wiatrowe umożliwią redukcję emisji dwutlenku węgla o setki tysięcy ton i wygenerują co najmniej 10 tysięcy miejsc pracy.

Rumia dzięki współpracy z liderami sektora chce między innymi rozbudować program edukacyjny dla młodzieży z pomorskich szkół ponadpodstawowych, a następnie zrealizować poligon szkoleniowy na miejskich terenach inwestycyjnych oraz stworzyć koncepcję zagospodarowania obszaru przeznaczonego pod budowę siedziby Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi.

Energetyka w zakresie odnawialnych źródeł energii jest kluczowa, co powtarzamy od wielu lat i bardzo mocno przygotowujemy się jako samorząd do transformacji klimatyczno-energetycznej w Rumi. Zdiagnozowaliśmy już i zinwentaryzowaliśmy wszystkie źródła, nazwijmy to, nieczystej emisji. Działamy dalej w tej kwestii, mamy naprawdę mocny zespół w urzędzie i spółce – podkreśla burmistrz Michał Pasieczny. – Jeśli chodzi o budowę Centrum Kompetencji, to chcemy, aby to nasi i okoliczni mieszkańcy mieli możliwość pozyskania wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy w branży offshore. Doskonale wiemy, jak wysokie są tam zarobki, tak że zależy nam, aby nasi mieszkańcy byli doskonale przygotowani. Dlatego też współpracujemy z różnymi podmiotami i przedsiębiorcami, a to jest kolejny krok w tę stronę. Z naszej strony zapewniamy pełne wsparcie i mobilizację, aby realizować wspólnie te projekty – podsumowuje.

Symboliczny wielkoformatowy list intencyjny Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska Maciej Stryjecki, dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Grupie Polenergia Slajd z prezentacji przedstawiający skalę instalacji Burmistrz Michał Pasieczny składający podpis na wielkoformatowym liście Strony podpisujące dokumenty Od lewej: prezes Michał Kołodziejczyk, prezes Agnieszka Rodak, burmistrz Michał Pasieczny, dyrektor Maciej Stryjecki

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń