Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

List burmistrza Michała Pasiecznego do komisarza wyborczego


List burmistrza Michała Pasiecznego do komisarza wyborczego31.03.2020 r.


Sz. P. Marek Lagut
Komisarz Wyborczy
w Słupsku I


Szanowny Panie Komisarzu,

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i skalą zagrożenia, jaką wirus ze sobą niesie, o czym informuje m.in. Minister Zdrowia Pan Profesor Łukasz Szumowski, informujemy i alarmujemy, iż w naszej opinii nie będzie możliwe przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 10 maja 2020 roku w sposób bezpieczny dla mieszkańców Rumi.

Realizacja zadań z kalendarza wyborczego nie pozwoli na zapewnienie choćby elementarnego poziomu bezpieczeństwa wyborców, członków obwodowych komisji wyborczych oraz pracowników, którzy biorą udział przy organizacji wyborów. Działania urzędu w żaden sposób nie mogą narażać zdrowia i życia mieszkańców, dlatego czuję się w obowiązku poinformować Pana o naszych obawach i obiekcjach dotyczących realizacji wyborów prezydenckich 10 maja tego roku.

Widzę olbrzymie zagrożenia w przeprowadzaniu spotkań organizacyjnych oraz szkoleń dla komisji w dobie epidemii. Wiele kontrowersji budzi kwestia zorganizowania siedzib obwodowych komisji, biorąc pod uwagę, że wszystkie instytucje, które temu służyły, są obecnie zamknięte, a w krytycznej sytuacji mogą być wykorzystywane do walki z koronawirusem.

Sam przebieg wyborów wzbudza wiele pytań. Zakładając, że restrykcyjne zasady higieny powinny zostać zachowane, jak miałoby przebiegać m.in. liczenie kart do głosowania, oddawanie i liczenie głosów czy zdawanie protokołów?

Jedno jest pewne – nie jesteśmy w stanie uciec od bezpośredniego kontaktu, zarówno pomiędzy członkami komisji, jak i osobami głosującymi.

Pragniemy podkreślić, że prace Obwodowych Komisji Wyborczych odbywają się jeszcze przed dniem wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Komisje muszą się uprzednio zebrać, ukonstytuować, odbyć stosowne szkolenia. Wiąże się to z częstymi, bezpośrednimi kontaktami. 9 maja 2020 roku poszczególnym Obwodowym Komisjom Wyborczym w Rumi wydawane będą karty do głosowania. To również wymaga kontaktu, zarówno między członkami Komisji a pracownikami Urzędu i Urzędnikiem Wyborczym, wydającym materiały wyborcze. To generuje gigantyczne ryzyko zakażenia koronawirusem.

Nie ma możliwości organizacji wyborów prezydenckich bez narażenia życia, zarówno członków komisji, jak i samych głosujących. Już wpływają do nas rezygnacje z członkostwa w obwodowych komisjach wyborczych, ponieważ ludzie boją się o swoje życie i zdrowie.

Wybory muszą zachować charakter powszechności i równości. Ze względu na obostrzenia i zakazy, zarówno na gruncie prawnym, jak i praktycznym, oddanie głosu będzie utrudnione. Wiele osób nie przyjdzie zagłosować, słuchając głosu rozsądku – „Zostań w domu”.

Troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, czuję się zobowiązany, by wszelkimi możliwymi sposobami minimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego, w naszej ocenie, nie jest możliwe właściwe wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów.

W tej sytuacji jedynym odpowiedzialnym działaniem jest przełożenie terminu zbliżających się wyborów prezydenckich. Nie tylko zapobiegnie to dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, ale również wpłynie korzystnie na komfort i bezpieczeństwo wyborców oraz osób pracujących w komisjach.

Troska o mieszkańców wpisana jest w misję urzędu. Dlatego czuję się zobowiązany, aby dołożyć wszelkich starań i zadbać nie tylko o zdrowie i życie mieszkańców naszej gminy, ale i wszystkich Polaków.

Z wyrazami szacunku,
Michał Pasieczny

 

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń