Piątek, 24 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Lokatorzy wprowadzają się do nowych mieszkań komunalnych


Lokatorzy wprowadzają się do nowych mieszkań komunalnych20.07.2020 r.


Nowy budynek komunalny przy ul. Żwirki i Wigury zaczyna tętnić życiem. Oficjalne przekazanie lokali, z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz lokatorów, odbyło się w poniedziałkowe (20 lipca) popołudnie.

Taki był plan

Realizacja nowych mieszkań komunalnych w Rumi to efekt konsekwentnych działań, prowadzonych od 2014 roku i skierowanych przede wszystkim na pozyskanie niezbędnych środków finansowych. Całkowity koszt inwestycji oszacowano wówczas na ok. 5,5 mln zł. Pieniądze udało się zdobyć dzięki realizacji planu wprowadzonego przez burmistrza Michała Pasiecznego oraz miejską radę.

W ramach tej koncepcji lokatorzy istniejących mieszkań komunalnych mogli je odkupić za 25% rynkowej wartości. W ten sposób sprzedano 100 lokali za łącznie 3 mln zł. Pozostałe środki miasto uzyskało dzięki umarzalnej pożyczce z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wykonawcą, wyłonionym w drodze przetargu, zostało przedsiębiorstwo Volfram.

Chętnych nie brakuje

Nowy obiekt był wyczekiwany już od dawna. Ostatnie mieszkania komunalne w Rumi zostały wybudowane 30 lat temu przy ul. Stoczniowców, tymczasem chętnych na skorzystanie z gminnych lokali wciąż przybywa.

Mamy ogromne potrzeby, jeśli chodzi o mieszkańców, którym musimy pomóc. Są to osoby niepełnosprawne, w ciężkiej sytuacji życiowej, rozbite rodziny. Mieszkania komunalne są potrzebne właśnie po to, aby wspierać te osoby – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Wysokie standardy, wysokie wymagania

W nowo wybudowanym obiekcie znajdują się łącznie 32 lokale komunalne, w tym: 15 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 35 do 44 m², 8 mieszkań trzypokojowych o powierzchni ok. 52 m², 5 mieszkań jednopokojowych o powierzchni ok. 25 m² oraz 4 mieszkania czteropokojowe o powierzchni ok. 68 m². Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań wynosi ponad 1440 m².

Mieszkania „na zamianę” dostały osoby, które regularnie płaciły czynsze, nie było z nimi żadnych problemów natury współpracy sąsiedzkiej czy zachowania, a zdawane przez nie mieszkania są w bardzo dobrym stanie – wyjaśnia burmistrz.

W nowych lokalach zamieszkały zarówno osoby samotne, jak i kilkuosobowe rodziny. Szansą dla kolejnych rumian mających podobne potrzeby będą przyszłe inwestycje.

Bardzo byśmy chcieli zająć się rewitalizacją osiedla przy ul. Reja. Jest taka koncepcja, aby w partnerstwie publiczno-prywatnym zostały wybudowane kolejne budynki komunalne, a w zamian deweloper, który wejdzie w takie partnerstwo, mógłby budować swoje budynki, na których by zarabiał. Chcielibyśmy to zrealizować, nie obciążając budżetu gminy – podsumowuje Michał Pasieczny.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń