Czwartek, 28 marca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Makulatura i elektroodpady wróciły do obiegu, mieszkańcy zyskali rośliny


Makulatura i elektroodpady wróciły do obiegu, mieszkańcy zyskali rośliny03.10.2022 r.

Uczestnicy wydarzenia, którzy w zamian za odpady otrzymali sadzonkę wrzosu

Kolejne setki kilogramów makulatury oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które zalegały w domach i piwnicach rumian, otrzymały drugie życie. Taki jest efekt odbywającej się 1 października na parkingu MOSiR-u miejskiej akcji „Sadzonka za odpady”. W ramach przedsięwzięcia mieszkańcy mogli nie tylko bezpłatnie pozbyć się śmieci, ale i otrzymać młode rośliny.

Elektrośmieci zawierają trujące substancje, takie jak: rtęć, freon, azbest, ołów, chrom czy związki bromu. Po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu przenikają one do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Większość spośród tych niebezpiecznych substancji można jednak ponownie wykorzystać w celach przemysłowych. Z tego powodu elektrośmieci muszą być zbierane, utylizowane i poddawane recyklingowi.

Właśnie dlatego władze Rumi zorganizowały kolejną edycję akcji „Sadzonka za odpady”. Wystarczyło przynieść elektrośmieci – takie jak: pralki, lodówki, odkurzacze, komputery, kosiarki, telefony komórkowe, suszarki, baterie czy świetlówki – do punktu wymiany, który na jeden dzień stanął pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi. Przekazywane elektroodpady musiały być jednak kompletne pod względem elektrycznym i elektronicznym. Przy okazji można było też przekazać do recyklingu makulaturę. Rekordziści zostawiali w punkcie kilka pralek lub lodówek czy też kilkadziesiąt kilogramów niepotrzebnych już wyrobów papierniczych.

W zależności od ilości i masy odpadów uczestnicy akcji otrzymywali w zamian rośliny. Za co najmniej 7 kilogramów makulatury można było otrzymać sadzonkę wrzosu. Natomiast „nagrodami” za wielkogabarytowe elektroodpady były trawy ozdobne oraz byliny. W ten sposób około 400 sadzonek zyskało nowy dom.

Przedsięwzięcie miało również wymiar edukacyjny. Uczestnicy akcji chętnie wymieniali się ogrodniczymi doświadczeniami oraz dzielili wiedzą na ten temat. Porad udzielali także przedstawiciele Urzędu Miasta Rumi, którzy na co dzień dbają o zieleń znajdującą się w publicznej przestrzeni.

Była to czwarta tego typu miejska akcja, której celem jest nie tylko rozwiązanie problemu zalegających w domach odpadów, ale i propagowanie wśród rumian zachowań przyjaznych środowisku – w tym recyklingu, czyli rozsądnego gospodarowania ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnik akcji Uczestniczący w akcji wiceburmistrz Piotr Wittbrodt Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Uczestnicy akcji Zgromadzone podczas akcji elektroodpady Zgromadzone podczas akcji elektroodpady Zgromadzone podczas akcji elektroodpady Zgromadzone podczas akcji elektroodpady Zgromadzone podczas akcji elektroodpady Zgromadzone podczas akcji elektroodpady Zgromadzone podczas akcji elektroodpady Zgromadzona podczas akcji makulatura

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń