Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Mali i duzi rowerzyści opanowali Rumię


Mali i duzi rowerzyści opanowali Rumię19.09.2023 r.

Uczestnicy wieczornego przejazdu

Około 900 osób – od maluchów po seniorów – uczestniczyło w miejskich przejazdach rowerowych organizowanych przez Rumię w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Na wszystkich, którzy ukończyli trasę, czekały nagrody. Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa kondycji fizycznej mieszkańców oraz propagowanie proekologicznych i zdrowych nawyków transportowych.

Wszystkie trzy przejazdy odbyły się w niedzielę 17 września. Już o godzinie 13:00 miłośnicy dwóch kółek pojawiali się na parkingu MOSiR-u, gdzie zlokalizowane było biuro zawodów oraz meta. Udział w wydarzeniu był bezpłatny, trzeba się było jednak elektronicznie zarejestrować.

Pierwsze dwa przejazdy zostały zrealizowane pod szyldem drugiej edycji miejskiego projektu „Maluchy na Rowery”. O godzinie 14:30 przy rondzie im. Lecha Kaczyńskiego gotowa do jazdy była grupa licząca blisko setkę dzieci w wieku od 3 do 4 lat. Niespełna kilometrową trasę, wiodącą ulicą Dębogórską, maluchy pokonywały w towarzystwie rodziców przemieszczających się pieszo, na rowerach i hulajnogach. Na wyznaczonej przy MOSiR-ze mecie pierwsi uczestnicy pojawiali się już po kilkunastu minutach. Tam z rąk wiceburmistrza Piotra Wittbrodta, dyrektora MOSiR-u Jolanty Król oraz rumianina i zasłużonego kolarza szosowego Pawła Poljańskiego otrzymywali dwa medale tworzące całość, a także upominki – puzzle lub gry edukacyjne ufundowane przez firmę Trefl. Niemal identyczny przebieg, ale dużo większe tempo, miał przejazd 150 dzieci w wieku od 5 do 6 lat, który zakończył się chwilę po godzinie 16:00.

Link do zdjęć z obu przejazdów realizowanych w ramach wydarzenia „Maluchy na Rowery”

Z kolei wieczorem miłośnicy jednośladów mogli wziąć udział w 5. edycji wydarzenia „Rowerem przez Rumię”. Trasa przejazdu rozpoczynała się i kończyła na parkingu MOSiR-u, przebiegając kolejno przez ulice: Dębogórską, Gdańską, Dąbrowskiego, Żwirki i Wigury oraz Ceynowy. Ten 5-kilometrowy dystans przeznaczony był dla 600 osób powyżej 7. roku życia, młodsze dzieci mogły przemieszczać się z rodzicami i opiekunami wyłącznie w przyczepkach lub fotelikach. Do startu zagrzewał uczestników burmistrz Michał Pasieczny, a na mecie czekały podarunki w postaci rowerowych akcesoriów.

Link do zdjęć z 5. edycji wydarzenia „Rowerem przez Rumię”

Organizatorami wydarzeń byli: Urząd Miasta Rumi oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi. Nagrody współfinansowali sponsorzy: Trefl SA oraz Nowatel (Tygrys.Net).

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności jest realizowana od 16 do 22 września.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń