Piątek, 26 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Mali rumianie „wykręcili” ponad 16 tysięcy przejazdów


Mali rumianie „wykręcili” ponad 16 tysięcy przejazdów21.06.2022 r.


Zakończyła się ósma edycja ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”. W projekcie wzięło udział 46 samorządów, w tym Rumia. Przez miesiąc ponad 700 rumskich przedszkolaków i nauczycieli dojeżdżało do swoich placówek ekologicznym środkiem transportu, takim jak rower, hulajnoga czy rolki. Tym razem po nagrodę główną sięgnęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego.

„Rowerowy Maj” to największa w Polsce kampania promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, rodziców i nauczycieli. Zasady przedsięwzięcia są bardzo proste: uczeń, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny – na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach czy deskorolce – każdorazowo otrzymuje naklejkę do specjalnego dzienniczka oraz na wspólny plakat. Najaktywniejsi uczestnicy, grupy i placówki zdobywają atrakcyjne nagrody.

Projekt stanowi połączenie elementów rywalizacji i edukacji z zabawą. „Rowerowy Maj” nie tylko uczy dobrych i zdrowych nawyków, ale też skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli w bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom miejsca, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do prorowerowych inwestycji.

Rumia po raz trzeci uczestniczyła w tej kampanii. Lokalna odsłona „Rowerowego Maja” realizowana była w dziesięciu placówkach publicznych – przedszkolach: „Pod Topolą”, „Słoneczna Jedynka” i „Bajka” oraz szkołach podstawowych: nr 1 im. Józefa Wybickiego, nr 4 im. Janusza Korczaka, nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego, nr 7 im. Karola Wojtyły, nr 8 im. ks. Stanisława Ormińskiego, nr 10 im. Jana Brzechwy, a także w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rumi.

Nasz oddział wychowania przedszkolnego po raz pierwszy brał udział w „Rowerowym Maju”. Przygotowania do kampanii rozpoczęły się w kwietniu, nauczyciele wspólnie z dziećmi wykonali wówczas elementy dekoracji sal lekcyjnych oraz korytarzy szkolnych. W zorganizowanie przyjaznej przestrzeni tematycznej zaangażowano także rodziców, którzy z chęcią pomogli. Dzieci z wielką niecierpliwością odliczały dni do rozpoczęcia kampanii, nie mogąc się doczekać 4 maja – relacjonowała Julia Lewańczyk, nauczyciel koordynujący kampanię w Szkole Podstawowej nr 9. – Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tej kampanii, motywują siebie nawzajem. Dużą zachętą jest dla nich zdobywanie naklejek za przyjazd. Przyjeżdżanie do szkoły na rolkach, hulajnodze czy rowerze daje im też niesamowite poczucie radości, zabawy, dostarcza wielu endorfin i wielkich przeżyć. Dla pewnego chłopca wyjątkowym doznaniem był przyjazd w deszczu, była to dla niego zupełnie nowa sytuacja. Kampania mobilizuje także rodziców do wspólnej ekologicznej podróży z pociechami. Uważam, że jest to jedna z lepszych akcji społecznych. Zachęca nie tylko do podjęcia aktywności fizycznej i wyrobienia nowych nawyków sportowych, ale również pomaga rozwijać współpracę i współdziałanie, uczy też wytrwałości, uczciwości i systematyczności – podkreślała.

Wyzwanie przyjęło łącznie 717 uczestników (ponad 600 dzieci i kilkudziesięciu nauczycieli) reprezentujących 38 grup, którzy w sumie zrealizowali 16 370 przejazdów. Stuprocentową frekwencję osiągnęło 63 dzieci, a najaktywniejszą placówką w Rumi została Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego (frekwencja 74,3%, najlepsza grupa 6L b).

Podczas oficjalnego podsumowania miejskiej edycji „Rowerowego Maja”, które miało miejsce 21 czerwca na terenie placówek biorących udział w kampanii, wręczono nagrody wszystkim uczestnikom oraz dodatkowe wyróżnienia dzieciom i grupom mającym największą frekwencję.

Dziękuję wszystkim dzieciom za to, że przyjeżdżały do swoich placówek ekologicznym środkiem transportu, bez względu na to, czy świeciło słońce, czy padał deszcz. Bardzo dziękuję również koordynatorom i opiekunom za to, że nie tylko wprowadzali dane, mobilizowali dzieci, ale i dawali dobry przykład, dojeżdżając i wracając z pracy rowerem. Natomiast największe gratulacje należą się dzieciom, które osiągnęły stuprocentową frekwencję – powiedział wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, koordynator kampanii. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku ponownie weźmiecie udział w „Rowerowym Maju”. Niech te ekologiczne przyzwyczajenia pozostaną z wami na dłużej niż kilka tygodni – podsumował.

Link do galerii zdjęć.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń