Środa, 10 sierpnia 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Marszałek, burmistrz i rowerowi aktywiści wspólnie sprawdzili nową ścieżkę


Marszałek, burmistrz i rowerowi aktywiści wspólnie sprawdzili nową ścieżkęf20.07.2022 r.

Marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny na mecie przejazdu

Kilka tygodni temu zakończyła się budowa blisko 1,5-kilometrowej bitumicznej ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi. Warta ponad 4,4 mln zł inwestycja została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Urząd Miasta Rumi. Nową nawierzchnię przetestowali wspólnie marszałek Mieczysław Struk, burmistrz Michał Pasieczny oraz lokalni miłośnicy dwóch kółek.

Prace budowlane rozpoczęły się 12 lipca 2021 roku, a zakończyły 31 maja tego roku. Celem inwestycji było stworzenie ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 100 na odcinku od ul. Przyrzecznej do granicy z gminą Kosakowo. Zakres robót obejmował również wykonanie odwodnienia, przebudowę sieci gazowej i elektroenergetycznej, a także budowę kładki pieszo-rowerowej nad Zagórską Strugą. Wykonawcą było konsorcjum firm Kruszywo sp. z o.o. oraz Bituminium sp. z o.o.

W środę 20 lipca na nowej ścieżce odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi, w którym uczestniczyli marszałek Mieczysław Struk, burmistrz Michał Pasieczny, a także członkowie Klubu „Sama Rama” i Grupy Rowerowej „Szprychy”. Po krótkiej uroczystości uczestnicy wydarzenia przejechali się wspólnie niedawno oddanym do użytkowania 1,5-kilometrowym odcinkiem.

Przepiękna ścieżka asfaltowa, bardzo bezpieczna, oddzielająca od pasa intensywnego ruchu samochodowego, który odbywa się na drodze wojewódzkiej numer 100. Rowerzyści w każdym wieku, od maluchów po seniorów, mogą tu spokojnie jeździć. Ta ścieżka jest również piękna ze względów krajobrazowych, bo wokół mamy łąki, unosi się też zapach skoszonej trawy, co robi ogromne wrażenie – przyznaje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Ten 1,5-kilometrowy fragment, który powstał niedawno w Rumi, to tylko element ponad 600 kilometrów ścieżek rowerowych, które zbudowaliśmy na Pomorzu w ciągu ostatnich kilku lat przy zaangażowaniu środków europejskich, budżetów lokalnych i funduszy wojewódzkich. Ponadto, z powodu wzrastających cen paliw, coraz więcej osób odstawia samochód, przesiada się na rower i chce się poruszać takimi ścieżkami. Jeśli nadal będziemy namawiać sąsiednie gminy do realizacji podobnych zadań, to będziemy mogli tutaj stworzyć najgęstszą sieć ścieżek rowerowych w całym województwie, a myślę, że ten piękny teren na to zasługuje – dodaje.

Jechałem tą nową ścieżką już nieraz, ale za każdym razem wrażenia są fantastyczne. Była ona niesamowicie potrzebna. Przekonałem się o tym nawet wczoraj, przejeżdżając tu około godziny 17:00, spotykając ponad 40 rowerzystów – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Jako samorząd mamy nadzieję, że w przyszłości, z kolejnych perspektyw unijnych, uda się zrealizować remont następnych nawierzchni lokalnych. Mamy ogromne wsparcie marszałka województwa, który bardzo ceni rowerową turystykę i codzienne przemieszczanie się jednośladem. Tak że walczymy dalej o ścieżki rowerowe i cieszymy się, że ta nowa droga jest tak uczęszczana przez rowerzystów, rolkarzy, wrotkarzy i spacerowiczów – podsumowuje.

Pojedynczym uczestnikom rowerów użyczył Decathlon Rumia (platforma DecaRent) oraz serwis rowerowy Tomcel.

Radne uczestniczące w przejeździe Rowerowi aktywiści Członkowie Klubu „Sama Rama” Uczestnicy przejazdu Uczestnicy przejazdu Marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny Uczestnicy przejazdu Uczestnicy przejazdu Marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny Marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny Marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny Uczestnicy przejazdu Wspólne przecięcie symbolicznej wstęgi Wspólne przecięcie symbolicznej wstęgi Na przedzie marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny Uczestnicy przejazdu Uczestnicy przejazdu Na przedzie marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny Na przedzie marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny Uczestnicy przejazdu Uczestnicy przejazdu Uczestnicy przejazdu Uczestnicy przejazdu Uczestnicy przejazdu Marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny Marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Michał Pasieczny na mecie Uczestnicy przejazdu Uczestnicy przejazdu Uczestnik przejazdu Uczestnicy przejazdu Uczestniczka przejazdu Rowery uczestników przejazdu Uczestnicy przejazdu

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń