Poniedziałek, 16 maja 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Masz za dużo jedzenia? Zapełnij społeczną lodówkę!


Masz za dużo jedzenia? Zapełnij społeczną lodówkę!f15.12.2021 r.

Uczestnicy akcji wraz mężczyzną korzystającym z lodówki społecznej

Zwłaszcza w świątecznym okresie masowo kupujemy zapasy żywności, zapełniając nimi kuchenne szafki i lodówki. Niestety niedługo później część zakupionych produktów trafia do śmietników, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich „przejeść”. Ze statystyk wynika, że żywność marnowana jest w aż 60% polskich gospodarstw domowych. Rumia nie musi jednak wpisywać się w te niechlubne dane.  

Już od roku przy Zespole Szkół Salezjańskich funkcjonuje lodówka społeczna, z której regularnie korzystają osoby potrzebujące. Witryna chłodnicza znajduje się w ogólnodostępnym miejscu – od strony ul. Dąbrowskiego, obok boiska do koszykówki. Idea jest prosta: w każdym momencie można zabrać z półek produkty spożywcze bądź uzupełnić konserwami, pieczywem, owocami, jogurtami, serami czy też przygotowanymi w domu potrawami i przetworami.

Nie powinno się wkładać do społecznej lodówki surowego mięsa i jajek, przetworów z niepasteryzowanego mleka oraz jedzenia w otwartych puszkach czy słoikach. Trzeba też pamiętać, aby przekazywane jedzenie nie było przeterminowane, a gotowe potrawy były szczelnie zapakowane i opisane. Szczegółowe zasady dotyczące korzystania z lodówki są zamieszczone na urządzeniu.

W ostatnich dniach inicjatywę wsparła między innymi młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. ks. Ormińskiego, której towarzyszyła pedagog i miejska radna – Anna Okrój. Dzięki zaangażowaniu tych osób lodówka została zapełniona w przedświątecznym okresie. Wszystkich, którzy mają w domach „spożywcze nadwyżki” bądź mogą zrobić zakupy dla potrzebujących, zachęcamy do naśladowania tej empatycznej grupy.

Młodzież uzupełniająca lodówkę społeczną Lodówka społeczna zlokalizowana przy Zespole Szkół Salezjańskich Młodzież uzupełniająca lodówkę społeczną Uczestnicy akcji wraz mężczyzną korzystającym z lodówki społecznej

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń