Miasta zajmują około 3 procent powierzchni Ziemi, ale odpowiadają za ponad 70 procent emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że do 2050 roku ośmiu na dziesięciu Europejczyków będzie mieszkać na obszarach miejskich. Dlatego właśnie miasta i ich obywatele muszą zaangażować się w działania związane z kryzysem klimatycznym.
Jednym z wyzwań, które stawia przed sobą Unia Europejska, jest realizacja misji „100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku”. Celem tego zadania jest promocja i wsparcie partnerów w, jak sama nazwa wskazuje, ich transformacji systemowej w kierunku neutralności klimatycznej i przekształcenia w ośrodki eksperymentów i innowacji.
Chęć udziału w projekcie można było zgłosić do 31 stycznia tego roku. Z całej Europy wpłynęło 377 aplikacji, a jednym z dziesięciu polskich miast zainteresowanych podjęciem działań i współpracy w tym zakresie jest Rumia.
Udział naszego miasta w przedmiotowej inicjatywie może przełożyć się m.in. na uzyskanie wsparcia w realizacji zamierzeń związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej z poziomu europejskiego i krajowego, także w postaci dodatkowych źródeł i możliwości finansowania przedsięwzięć.
1. Gdańsk
2. Kraków
3. Legnica
4. Łódź
5. Radom
6. Rumia
7. Rzeszów
8. Warszawa
9. Włocławek
10. Wrocław