Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto sportu: Akademia Piłki Siatkowej Rumia


Miasto sportu: Akademia Piłki Siatkowej Rumia31.01.2024 r.

Młode siatkarki trenujące w APS-ie, źródło: APS Rumia (facebook.com/klubAPSRumia)

Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia.

 

Kobieca siatkówka na sportowej mapie Rumi ma swoje szczególne miejsce. Zapotrzebowanie na siatkarskie treningi trwa, a odpowiada na nie – już od prawie 13 lat – Akademia Piłki Siatkowej Rumia.

Popularny APS to organizacja, która powstała po okresie dużej popularności tego sportu w Rumi i występach nieistniejącego już TPS-u w ekstralidze kobiet (sezon 2010/2011, najwyższy poziom rozgrywkowy). Obecny klub tworzono z założeniem, żeby zaangażować w regularne treningi przede wszystkim dzieci i młodzież, szkoląc przyszłe zawodniczki ligowe i budując ewentualny fundament pod zespół seniorek.

 

Jak powstał APS Rumia?

Pierwszy zespół seniorek z 2011 roku (zdjęcie archiwalne), źródło: APS Rumia
Początki klubu sięgają sierpnia 2011 roku. Chwilę po upadku występującego w kobiecej ekstralidze TPS-u Rumia grono pasjonatów siatkówki zdecydowało o powołaniu nowej organizacji. „Akademia” w nazwie to słowo-klucz: od początku założono, że głównym celem będzie przede wszystkim szkolenie młodych siatkarek, a ewentualne rozgrywki seniorek powinny być ich naturalną kontynuacją.
W gronie założycieli Akademii Piłki Siatkowej znaleźli się: Piotr Płoński (prezes), Ewa Nastały (wiceprezes), Tomasz Mazurowski, Maria Piątkowska i Paweł Krzyżak (członkowie zarządu). Drugim prezesem APS-u została w 2016 roku Ewa Nastały – była siatkarka i dwukrotna mistrzyni Polski, zaangażowana wcześniej także w funkcjonowanie wspomnianego TPS-u. Obejmowała stery w klubie do 2023 roku, wówczas zastąpił ją w tej roli obecny prezes, a wcześniej także trener mistrzowskiej drużyny młodziczek, Robert Sawicki.

 

Jedna z grup młodzieżowych APS-u podczas zajęć z Robertem Sawickim, prezesem stowarzyszenia (w środku), źródło: APS Rumia

W Rumi kobieca siatkówka to jedna z najpopularniejszych dyscyplin zespołowych. W tym sezonie w barwach APS-u regularnie trenuje na co dzień ponad 200 zawodniczek (to klubowy rekord). Korzystają z hal przy I Liceum Ogólnokształcącym i w Szkole Podstawowej nr 9 oraz, w miarę możliwości, z hali rumskiego MOSiR-u.

Akademia prowadzi w bieżącym sezonie łącznie dziesięć grup szkoleniowych: od trzech drużyn minisiatkówki (najmłodsza kategoria wiekowa, U-12), przez trzy grupy młodziczek (U-15), zespoły kadetek (U-17) i juniorek (U-19), aż po drużynę seniorek. Napływ siatkarskich talentów zapewniają też klasy sportowe, które od lat funkcjonują w Szkole Podstawowej nr 9 (szkolna drużyna sięgnęła po mistrzostwo Polski w 2013 roku).

 

Apetyt na sukcesy

Młode siatkarki z Rumi występują w wojewódzkich rozgrywkach, gdzie co roku walczą o miejsca uprawniające do walki w turniejach eliminacyjnych mistrzostw Polski. Z nimi wiążą się zresztą największe z dotychczasowych sukcesów akademii – dwa mistrzostwa kraju młodziczek (U-15), po które dziewczęta z Rumi sięgały kolejno w 2015 i 2016 roku.

Młodziczki APS-u wygrywające finał Mistrzostw Polski w 2015 roku, źródło: APS Rumia

 

Poza sezonem halowym rywalizują też w siatkówce plażowej, która w zeszłym roku przyniosła jeden z najświeższych sukcesów klubu – brązowy medal mistrzostw Polski U-12 Leny Fierek i Julii Kaźmierkiewicz.

Lena Fierek i Julia Kaźmierkiewicz z brązowymi medalami z 2023 roku, źródło: APS Rumia / mat. organizatorów

 

Z kolei dorosłe „APS-ki” w tym sezonie występują na parkietach I Pomorskiej Ligi Kobiet. To czwarty szczebel rozgrywkowy w kobiecej siatkówce, choć warto wspomnieć, że do tej pory w seniorskich rozgrywkach rumska akademia najwyżej występowała w II lidze (od 2013 do 2021 roku, z roczną przerwą na III ligę w sezonie 2019/2020). Teraz przebudowany zespół znów daje nadzieje na więcej.

– Od momentu założenia APS-u inwestowaliśmy w rozwój młodzieży, szkółkę siatkarską. Seniorskie rozgrywki to natomiast możliwość kontynuowania kariery dla naszych zawodniczek już po wieku juniorskim. Teraz mamy sytuację, w której seniorki wgryzły się mocno w regionalne rozgrywki i myślimy realnie o powrocie do II ligi. To już liga makroregionalna, w której gra się z drużynami z innych województw. Mamy jakość, mamy też wyniki, a praca zespołu z nowym trenerem Jackiem Szafrańskim przynosi dobre efekty – komentuje sytuację pierwszego zespołu Robert Sawicki, prezes APS-u Rumia.

Wspomniany Jacek Szafrański to szkoleniowiec, który wcześniej z powodzeniem występował jako zawodnik przez cztery sezony na parkietach najwyższej klasy rozgrywkowej ligi angielskiej. Łącznie w klubie pracuje w tej chwili 8 trenerów i trenerek.

Aktualna pierwsza drużyna APS-u w sezonie 2023/2024, źródło: APS Rumia

 

Wychowanki APS-u Rumia

Paulina Damaske – przyjmująca z rocznika 2001, gwiazda rumskiego zespołu młodziczek (U-15), który w 2015 i 2016 roku sięgał po Mistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej. Obecnie występuje w Tauron Lidze Kobiet w barwach BKS-u BOSTIK ZGO Bielsko-Biała, do którego przeszła z Budowlanych Łódź. Grała też dla SMS-u PZPS Szczyrk, SPS-u Volley Piła i MKS-u Kalisz. Już czwarty sezon występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej, gdzie jest jedną z najlepiej punktujących w lidze i regularnie sięga po nagrody dla najlepszej zawodniczki meczu (MVP). Najlepsza siatkarka bielskiego BKS-u w minionym sezonie. Jest powoływana do seniorskiej reprezentacji Polski.
Antonina Dumańska – środkowa z rocznika 2006, siatkarka APS-u, która przebywa na wypożyczeniu w pierwszoligowym GKS-ie Wieżyca 2011 Stężyca. Zawodniczka regularnie powoływana do juniorskich reprezentacji Polski.
 
 
Sandra Korusiewicz i Magdalena Orlicka (Halaba) – zawodniczki z rocznika 1999, które w 2013 roku zdobyły w parze Mistrzostwo Polski w siatkówce plażowej w kategorii młodziczek oraz kadetek. Sandra nadal występuje na siatkarskich parkietach w barwach uniwersyteckiej drużyny Nottingham VC z Wielkiej Brytanii, grała też dla Bucknell University ze Stanów Zjednoczonych.
 

 

W kadrze pierwszego zespołu znajdują się zawodniczki, które od lat trenują w Rumi i zdobywały z klubem mistrzostwo Polski w kategorii młodziczek – Kamila Bryła (w APS-ie od najmłodszej kategorii wiekowej), Kamila Żak i Katarzyna Paczuła.

Młodziczki APS-u po zdobyciu drugiego tytułu mistrzowskiego w 2016 roku, źródło: APS Rumia

 

Do drużyny stopniowo dołączają też siatkarki z innych regionów, które życiowe drogi zaprowadziły do Trójmiasta i okolic. Zespół ma stabilne wsparcie, które pomaga patrzeć długofalowo. Klub przede wszystkim otrzymuje regularne dotacje od Rumi i powiatu wejherowskiego. Od tego sezonu do grona stałych sponsorów, poza OPEC-em Gdynia, dołączyły też biuro nieruchomości Pepper House i odzież outdoorowa Cumulus.

 

Jak dołączyć?

Do grona siatkarek APS-u można dołączyć w każdej chwili. Klub prowadzi stały, otwarty nabór. Na facebookowej stronie zamieszczono informacje o godzinach i miejscach treningów poszczególnych grup. Trenerzy są otwarci zarówno na początkujące zawodniczki, jak i takie, które trenowały już w innych klubach. Zgłaszające się ochotniczki są weryfikowane pod kątem umiejętności, a później przypisywane do odpowiednich grup treningowych.

Grupy młodzieżowe APS-u Rumia, źródło: APS

 

Kontakt – Akademia Piłki Siatkowej Rumia

Telefon: 602 593 562
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń