Czwartek, 26 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto sportu: Akademia Tenisa Stołowego Małe Trójmiasto


Miasto sportu: Akademia Tenisa Stołowego Małe Trójmiasto13.03.2024 r.

Jeden z pierwszoligowych meczów ATS-u Małe Trójmiasto w hali MOSiR-u – potyczka z KTS Energą Manekin Toruń, fot. ATS Małe Trójmiasto

Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia.

 

Czy tenis stołowy może być sportową pasją na całe życie? Tak – udowadniają to już od 11 lat zawodnicy lokalnego ATS-u. Łączą Małe Trójmiasto, a konkretniej: Rumię i Redę, bo w tych dwóch miastach trenują i grają o punkty. Jeszcze w 2023 roku seniorzy rywalizowali w pierwszej lidze. Obecnie występy ligowe w klubie są przeplatane zajęciami dla około 120 młodszych i starszych trenujących.

To prawdopodobnie jedyna sportowa organizacja w okolicy, której zawodników dzieli… 80 lat – tyle wynosi różnica wieku między najmłodszym (5 lat) a najstarszym (85 lat) członkiem klubu. Nic dziwnego, bo reprezentują dyscyplinę, w której wiek nie jest przeszkodą – wystarczy stół, rakietka, piłeczka i partner do gry.

 

Jak powstał ATS Małe Trójmiasto?

Akademia Tenisa Stołowego działa już od 11 lat, choć lokalni pasjonaci tego sportu nieformalnie działali jeszcze przed 2013 rokiem. Od początku istnienia klub zrzesza zarówno młodych, jak i nieco starszych zawodników.

Jerzy Zienkiewicz (na scenie) podczas pierwszego walnego zgromadzenia ATS-u w 2014 roku, fot. ATS Małe Trójmiasto

Rozpoczęło się skromnie – od spotkań grupy znajomych w rumskim garażu, gdzie odbijano celuloidowe piłeczki. Symbolem ATS-u i jego założycielem był Jerzy Zienkiewicz. Po reaktywacji sekcji tenisa stołowego SL SALOS i prywatnych treningach w Gdańsku zrodziła się jego wizja stworzenia zupełnie nowej organizacji w Rumi. Pierwszy prezes, wspólnie z małżonką Lidią, prowadził też lokalną firmę Kamix, która po okresie wspierania m.in. piłki nożnej w Redzie i koszykarskiego Vikinga Rumia została kluczowym sponsorem Akademii, do dziś przekazując środki na działalność klubu.

Jurek był naprawdę kimś, kto potrafił realizować marzenia i stwierdził, że po co ma jeździć do Gdańska, skoro może zrobić coś w Rumi. Jednocześnie ciągle poszukiwał nowych rozwiązań, żeby poprawić warunki trenowania. Potrafił zgromadzić wokół siebie ludzi pod wspólnym celem – wspomina Wojciech Cierlica, obecny prezes ATS-u Małe Trójmiasto.

Wspólnie z rumskim MOSiR-em klubowi udało się zorganizować już 8 edycji memoriału Jerzego Zienkiewicza, a rekordowa z nich przyciągnęła do Rumi ponad 180 zawodników.

 

Blisko krajowej elity

ATS to jednocześnie drużyna, która spośród rumskich klubów w ostatnich latach była najbliżej ligowej elity.

Jeszcze w sezonie 2022/2023 tenisiści stołowi z Rumi walczyli w I lidze mężczyzn, a aktualnie występują na szczeblu II ligi (aspirując do powrotu na zaplecze Lotto Superligi) oraz w drużynach grających w III i IV lidze.

Aktualny skład seniorskiej drużyny ATS-u z drugiej ligi, od lewej: Wojciech Cierlica, Przemysław Perzyński, Krzysztof Bohn, Mateusz Giełażyn, fot. ATS Małe Trójmiasto

 

Sport dla każdego

Akademia, zgodnie ze swoją nazwą, stawia głównie na rozwój dzieci i młodzieży, stąd m.in. pokazowe gry dla uczniów rumskiej Szkoły Podstawowej nr 4.

Lekcja pokazowa ATS-u w Szkole Podstawowej nr 4 w Rumi, fot. ATS Małe Trójmiasto

Klub jest też członkiem ogólnopolskiej akcji Polskiego Związku Tenisa Stołowego „Pingpongowe marzenia”, dzięki której aktywnie szuka nowych talentów w podstawówkach. Korzyści? Zdrowy, aktywny styl życia, duch sportowej rywalizacji, współpraca w grupie i nowe przyjaźnie.

Nad postępami juniorów czuwa czworo doświadczonych trenerów: Wojciech Cierlica, Mateusz Lange, Błażej Pluta i Bernard Błaszczuk.

Na treningi uczęszczają młodzi i nieco starsi mieszkańcy Rumi, Redy i Wejherowa, ale też Gdyni, Luzina, Helu, Wierzchucina, Rekowa Górnego czy Starzyna. Wystarczą tylko chęci do gry w tenisa stołowego, bo sprzęt, czyli rakietkę i piłeczki, zapewniamy my. Naszą bazą sportową są obiekty przy Szkole Podstawowej nr 4 w Rumi, Szkoła Podstawowa nr 2 w Redzie i rumski MOSiR – mówi Wojciech Cierlica, prezes Akademii Tenisa Stołowego Małe Trójmiasto.

Chętnych jest coraz więcej, a klub liczy już około 120 czynnych sportowców – w tym nieco starszych, doświadczonych zawodników, bo tzw. weterani (i weteranki) w ten sposób łagodnie przechodzą na przykład od etapu intensywnej kariery sportowej do rekreacyjnego grania.

Nie oznacza to jednak, że nie rywalizują – starsi tenisiści stołowi regularnie zdobywają medale podczas grand prix Polski i reprezentują kraj na zagranicznych turniejach. Przykładem jest Karol Sikorski, wiceprezes i jeden z pierwszych działaczy ATS-u, który niedawno występował na Mistrzostwach Europy Weteranów w Norwegii.

Karol Sikorski (na zdjęciu) podczas Mistrzostw Europy Weteranów w Norwegii w 2023 roku, fot. ATS Małe Trójmiasto

Ludzie ATS-u

Krzysztof Bohn – wychowanek ATS-u, aktualnie zawodnik drugoligowego zespołu grającego pod szyldem Kamix ATS MT Rumia. Czołowy tenisista stołowy województwa pomorskiego w kategoriach młodzieżowych i członek kadr wojewódzkich. Wygrywał eliminacje krajowe w odmianie TTX (zewnętrzna wersja tenisa stołowego rozgrywana na czas, rakietką bez gum) i reprezentował Polskę podczas TTX Europe Tour w Rzymie, skąd przywiózł złoty medal w TTX Road Show i srebro z TTX Cup.
 
Przemysław Perzyński – członek pierwszoligowego zespołu ATS-u, wcześniej występował w MRKS-ie Gdańsk. Brązowy medalista juniorskich mistrzostw Polski i deblowych mistrzostw Polski młodzieżowców. Powoływany do kadr wojewódzkich, multimedalista pomorskich mistrzostw.
 
 

 

Nie tylko w halach

Stowarzyszenie z Rumi, poza treningami i meczami, organizuje dużo wydarzeń – w tym plenerowych. Stały już punkt kalendarza „ateesiaków”, jak sami mówią o sobie rumscy tenisiści stołowi, to sopocki „Tenis Stołowy na Molo”.

Plenerowa impreza ATS-u przy molo w Sopocie, fot. ATS Małe Trójmiasto

Rakietka w dłoni, porady profesjonalnych zawodników, a za plecami szum fal, morska bryza i klimat kurortu. Tak wygląda impreza, którą zainicjował rumianin Jarosław Przyborowski, wieloletni prezes ATS-u i tegoroczna „Sportowa Osobowość Roku” – decyzją jury Rumskiej Gali Sportu.

Co roku tenisiści stołowi ruszają też na obozy, gdzie korzystają z większego zaplecza treningowego, wielu stołów, hal i boisk, aby doskonalić technikę uderzeń.

Plany i marzenia? Własna hala do gry w tenisa stołowego, która umożliwi więcej treningów – to cel, który już udało się zrealizować kilku polskim klubom. Skala działalności klubu rośnie, a najlepszy dowód to liczba około 1100 piłeczek zużywanych rocznie przez rumskich zawodników. ATS to w tej chwili także trzecia siła na Pomorzu pod względem wykupionych licencji dla zawodników (uprawnień do gry w oficjalnych meczach).

Wojciech Cierlica, aktualny prezes klubu i jeden z trenerów, a wcześniej czynny zawodnik tenisa stołowego podczas lekcji pokazowej dla dzieci, fot. ATS Małe Trójmiasto

Klub może liczyć na stałe wsparcie sponsorów. Od samego początku ATS współpracuje ze wspomnianą firmą Kamix – stąd zresztą pieszczotliwe określenie na zawodników z Rumi, których rywale nazywają „czajnikami”. W gronie sponsorów znajdują się też Inpro S.A., Hanimat czy Fundacja Przystań.

 

Jak dołączyć?

Treningi w Akademii Tenisa Stołowego Małe Trójmiasto może rozpocząć każdy, bez względu na wiek i umiejętności. Wystarczy skontaktować się z klubem, aby dowiedzieć się więcej.

Zajęcia odbywają się w salach sportowych na terenie Rumi i Redy. Nie trzeba mieć własnego sprzętu do tenisa stołowego.

Kontakt – Akademia Tenisa Stołowego Małe Trójmiasto

Telefon: 503 472 629
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń