Czwartek, 21 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto sportu: Fundacja Boomerang


Miasto sportu: Fundacja Boomerang06.05.2024 r.

Kaja Komor, jedna z młodych gimnastyczek trenujących w rumskim Boomerangu podczas zawodów Gdynia Rhytmic Stars & Baltic Junior Cup 2023, fot. Leszek Tomaszewski

Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia.

 

Młody klub, młode zawodniczki i wielkie ambicje sięgające nawet igrzysk olimpijskich. W Rumi już od kilku lat trenują utalentowane gimnastyczki artystyczne, które rozwijają swoje umiejętności pod okiem byłych olimpijek. Nazwa tego stosunkowo nowego na sportowej mapie miasta stowarzyszenia jest zupełnie nieprzypadkowa, bo efektowne figury, które zawodniczki wykonują na parkietach, mogą przywodzić na myśl bumerang w locie.

 

Najpierw zabawa, później sukcesy

Gimnastyka artystyczna, taniec i akrobatyka – to elementy, które płynnie łączą się na zajęciach prowadzonych przez Fundację Boomerang. Zaczęło się od zabawy i otwartych naborów już dla kilkuletnich dziewczynek, a dziś klub z Rumi może się pochwalić reprezentantkami Polski i czołowymi lokatami zajmowanymi na turniejach o randze ogólnokrajowej i międzynarodowej.

Aleksandra Sadzińska z Fundacji Boomerang podczas jednego z występów, fot. Indrek Kask

To specyficzna dyscyplina, w której zawodniczki zaczynają od bardzo młodego wieku. Indywidualne umiejętności i talent to jednak nie wszystko, bo duże znaczenie ma też współpraca w grupie.

 

Jak powstał Boomerang?

To jedna z młodszych organizacji sportowych w Rumi. Historia Boomeranga rozpoczęła się w lipcu 2021 roku, gdy pojawił się pomysł, aby zupełnie nowe miejsce łączyło cechy wyczynowego sportu z bardziej rekreacyjnym podejściem. Wszystko po to, aby dawać początkującym zawodniczkom większą radość z treningów.

Jedno z pierwszych grupowych zdjęć Boomeranga z 2021 roku

Padło na Rumię – miasto, które już od lat gościło turnieje gimnastyki artystycznej o randze mistrzostw Polski, ale na jego terenie nie działała prężnie organizacja skupiona wokół tej dyscypliny.

Współzałożycielkami Fundacji Boomerang są dwie utytułowane gimnastyczki artystyczne, które m.in. występowały wspólnie w biało-czerwonych barwach na olimpiadzie w Atenach w 2004 roku – Anna Mrozińska i Aleksandra Wójcik. Struktury klubu tworzy też kilkuosobowy zespół trenerski składający się z mistrzyń Polski i reprezentantek kraju.

 

Piękna przygoda i przyjaźń na całe życie

Po niespełna trzech latach w Boomerangu regularnie trenuje już 80 dziewczynek w tzw. grupach naborowych, gdzie nacisk jest położony głównie na poznanie dyscypliny, ogólny rozwój i zabawę przez sport.

Trening fundacji na parkiecie hali MOSiR-u w Rumi

Czym innym są grupy wyczynowe, gdzie 32 gimnastyczki spotykają się na parkiecie już z nastawieniem na doskonalenie konkretnych umiejętności i walkęo wysokie lokaty na zawodach, jako półprofesjonalistki. Zawodniczki dojeżdżają na treningi do Rumi z całego regionu, w tym z Gdańska.

Udało nam się stworzyć miejsce, gdzie każdy sukces, niezależnie od poziomu, jest doceniany. Mamy wspaniałą grupę zawodniczek wspierających się podczas tej trudnej, ale i pięknej przygody, jaką jest gimnastyka artystyczna. Ze swojego doświadczenia wiem, że przyjaźnie zawierane na sali potrafią przetrwać przez długie lata, bo nikt inny nie zrozumie tak dobrze gimnastyczki, jak druga gimnastyczka – wyjaśnia Aleksandra Wójcik, wiceprezes Fundacji Boomerang.

 

Wdzierają się do czołówki

Najbardziej pracowite okresy dla gimnastyczek to czas od marca do czerwca oraz od września do grudnia, gdy dosłownie mnożą się możliwości turniejowych startów. Rumski klub wówczas praktycznie co tydzień wystawia zawodniczki w zawodach rekreacyjnych oraz oficjalnych wydarzeniach sygnowanych marką Polskiego Związku Gimnastycznego czy Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG).

Reprezentantki klubu podczas turnieju Boomerang Rumia Cup 2022, fot. Photo Dance

Konsekwencja przynosi efekty, bo w zaledwie kilka lat reprezentantki Boomeranga zanotowały pierwsze sukcesy. Zajmowały już wysokie lokaty na mistrzostwach województwa pomorskiego (pierwsze miejsca Aleksandry Sadzińskiej, Oleksandry Potas, Anieli Wąchockiej i Paliny Kuzmich) i na mistrzostwach Polski seniorek (szósta i czwarta lokata O. Potas oraz piąte miejsce drużynowo), są też zawodniczkami kadry narodowej Polski (A. Sadzińska i Barbara Gałek-Olsthoorn).

Grupowe zdjęcie z grudnia 2023 roku

Kluczowe postacie Fundacji Boomerang

Aleksandra Sadzińska przyszłość klubu. Gimnastyczka urodzona w 2011 roku. Występuje w kategorii wiekowej juniorek młodszych. Jak podkreślają jej trenerki, to pracowita, sumienna oraz bardzo inteligentna zawodniczka, która stosunkowo późno zaczęła swoją przygodę z gimnastyką artystyczną. Nie przeszkodziło jej to w dołączeniu do kadry narodowej, co najlepiej potwierdza skalę jej talentu.
 
Anna Mrozińska – prezes i współzałożycielka Fundacji Boomerang. Utytułowana gimnastyczka artystyczna, reprezentantka Polski, która (wspólnie z Aleksandrą Wójcik) uczestniczyła w olimpiadzie w Atenach w 2004 roku. Obecnie, jako trenerka, prowadzi najbardziej uzdolnione zawodniczki w klubie. W latach 2018-2020 trenowała też kadrę narodową seniorek, z którą doszła do finałów mistrzostw Europy i pucharu świata w układach zespołowych. Dodatkowo jest zasłużonym sędzią międzynarodowym, często zasiada w komisjach sędziowskich podczas zagranicznych imprez o randze pucharu świata oraz mistrzostw świata. Została powołana do sędziowania podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu.
 
Oleksandra Potas – uzdolniona gimnastyczka z rocznika 2006, która występuje razem z seniorkami. Pochodzi z Ukrainy, gdzie rozpoczęła treningi, a do Polski przyjechała nieco ponad 2 lata temu, dołączając do ekipy rumskiego Boomeranga. Ostatni rok w jej wykonaniu to ogromny postęp i między innymi 6. miejsce na mistrzostwach Polski. Gdyby miała polskie obywatelstwo, najprawdopodobniej dostałaby się do kadry narodowej.
 
 

 

Jak dołączyć do Boomeranga?

Dobra wiadomość dla rodziców dzieci, które dopiero chciałyby spróbować swoich sił na parkiecie – fundacja prowadzi ciągłe zapisy do grup naborowych dla dziewczynek w wieku 3-9 lat.

Laura Maziarz, jedna z zawodniczek Boomeranga

Początek przygody z gimnastyką artystyczną to dwa treningi w tygodniu pod okiem doświadczonych trenerek. Zajęcia odbywają się na terenie Rumi, głównie w hali MOSiR-u (ul. Mickiewicza 49) oraz w sali niepublicznego przedszkola OmkiSiomki (ul. Kosynierów 80).

Formularz online jest dostępny na stronie internetowej: fundacjaboomerang.pl/zapisy.

 

Kontakt – Fundacja Boomerang

Telefon: 511 465 529
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń