Środa, 30 października 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto sportu: Osiedlowy Klub Sportowy Janowo


Miasto sportu: Osiedlowy Klub Sportowy Janowo15.07.2024 r.

Seniorski zespół OKS-u przed jednym z wyjazdowych meczów A-klasy w sezonie 2023/2024. W przyszłym sezonie żółto-czarni zagrają już w V lidze

Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia.

 

„Piąta liga, piąta liga, o-ka-es” – niosło się w czerwcu po rumskim Janowie. Choć jeszcze niedawno pytając o klub piłkarski z Rumi na myśl przychodził głównie Orkan, za nami przełomowy sezon. OKS Janowo, pierwotnie osiedlowy zespół z największej dzielnicy Rumi, zaliczył historyczny awans i szykuje się do… derbów Rumi w tzw. okręgówce. Dodatkowo młodzieżowe zaplecze seniorskiej drużyny z Janowa będą od teraz tworzyć grupy rumskiego SALOS-u, coraz popularniejsza staje się też nowa sekcja bokserska.

 

Nowy rozdział w skromnej historii klubu? Piłkarze OKS-u piszą swoją historię. Do ostatnich, czerwcowych kolejek zacięcie walczyli o awans ze Startem Mrzezino, Ogniwem Sopot i Dragonem Bojano, ale udało się – teraz po raz pierwszy żółto-czarni z Janowa zagrają wyżej niż w A-klasie. Przed nimi pierwszy sezon na szczeblu V ligi.

Jeden z meczów OKS-u w rozgrywkach A-klasy, źródło: OKS Janowo

 

Jak powstał OKS?

Początek klubu to rok 1998, kiedy oficjalnie utworzono stowarzyszenie o nazwie Osiedlowy Klub Sportowy Janowo Rumia. W tym samym roku zespół seniorów zadebiutował na najniższym szczeblu rozgrywkowym – w piłkarskiej B-klasie.

Drużyna OKS-u przed pierwszym, historycznym meczem w B-klasie ze Strzebielinem w 1998 roku

Nieoficjalnie klub formował się jednak dużo wcześniej. Tworzyła go grupa przyjaciół, którzy marzyli, by posiadać na rumskim osiedlu swój własny zespół piłkarski. Ojcowie założyciele OKS-u to trzej panowie: Zygmunt Karwowski, Jan Mech oraz Mariusz Radecki.

Od początku nowy klub identyfikował się z żółto-czarnymi barwami, przy których pozostał do dziś, a „domem” klubu z Janowa stało się boisko w tej samej dzielnicy – obiekt MOSiR-u przy ul. Gdyńskiej 84. Jako pierwsi sponsorzy nowy klub wsparli lokalna firma Bartex i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Janowo”. Autorem klubowego herbu jest natomiast Zbigniew Skwiot. To tutaj, obok janowskich „wieżowców”, przez ponad 25 lat miejscowa drużyna krążyła między A-klasą i B-klasą.

Właśnie zakończony sezon to historyczny sukces OKS-u – jeszcze do niedawna największym osiągnięciem było co najwyżej 3. miejsce w tabeli wspomnianej A-klasy.

 

Poziom w górę

Jak podkreślają obecni działacze klubu z Janowa, to już nie tylko sportowe spędzanie wolnego czasu, ale i konkretne ambicje: przede wszystkim dalszy rozwój drużyny. Pierwszym krokiem było postawienie na lokalnych zawodników, którzy mają za sobą przeszłość w wyższych ligach, a później przyszły wyniki. Udało się jednocześnie zachować specyficzny, osiedlowy charakter, bo seniorski zespół nadal w większości składa się z mieszkańców Rumi.

Tutaj OKS od lat rozgrywa swoje domowe mecze – na boisku MOSiR-u przy ul. Gdyńskiej, fot. Daniel Pietrzykowski

Wśród zawodników, którzy właśnie wywalczyli awans, znajdziemy sporo nazwisk, które kibice mogą kojarzyć nawet z boisk drugo- i trzecioligowych. Po kilkadziesiąt występów na szczeblu centralnym zaliczyli w przeszłości: Adrian Kochanek (Polonia Słubice i Gryf Wejherowo), Arkadiusz Byczkowski (Bałtyk Gdynia) i Wiesław Ferra (Gryf Wejherowo), a Wojciech Musuła poza drugą ligą (Świt Nowy Dwór Mazowiecki i Bałtyk Gdynia) grał też w pierwszej (Górnik Łęczna) oraz zaliczył symboliczny debiut w Ekstraklasie (Polonia Warszawa). Nie brakuje też graczy przez lata związanych z rumskim Orkanem, takich jak Adrian Bukowski, Michał Kozieł czy Kajetan Taube.

Kadra OKS-u Janowo na rundę wiosenną sezonu 2023/2024 w Keeza Klasie A
Bramkarze: Maciej Chojka, Bartłomiej Drespa, Wiesław Ferra, Jakub Szwarc.
Obrońcy: Piotr Ciulkiewicz, Paweł Fopka, Wojciech Gapiński, Kamil Gusman, Kamil Haberka, Ireneusz Klinkusz, Adrian Kochanek, Mateusz Jankowski, Michał Kozieł, Mirosław Meller, Wojciech Musuła, Przemysław Neumann, Arkadiusz Korcz, Przemysław Paliga, Mateusz Rolka, Piotr Rybicki.
Pomocnicy: Kamil Banecki, Jacek Bober, Adrian Bukowski, Arkadiusz Byczkowski, Dominik Czarnecki, Paweł Długowolski, Michał Janiak, Maciej Kitowski, Patryk Klinkusz, Marek Korzeniowski, Marcin Nowak, Paweł Paluszek, Paweł Rasmus, Kajetan Taube.
Napastnicy: Arkadiusz Damaszk, Dawid Darasz, Mateusz Jurczak.
Trener: Michał Janiak.
Kierownik drużyny: Franciszek Samula.

 

Stawiają na juniorów i budują struktury

OKS planuje w najbliższym czasie mocno postawić także na juniorskie struktury. Te wprawdzie już lata temu funkcjonowały w Janowie, ale ostatnio udawało się wystawiać do gry jedynie zespół seniorów. Od lipca tego roku klub oficjalnie łączy swoje siły z rumskim SL SALOS, który prowadził własne drużyny dziecięce i młodzieżowe. Do tej pory funkcjonowała między nimi umowa o współpracy, ale połączenie obu klubów to już zupełnie nowe wyzwania.

Pragniemy stworzyć idealne warunki rozwoju dla młodych zawodników, którzy będą mogli kontynuować swoją piłkarską przygodę w Rumi. Naszym założeniem jest zachęcenie do aktywności mieszkańców Rumi. Interesuje nas także zbudowanie solidnej marki, rozpoznawalnej w regionie, występującej docelowo nawet i w czwartej lidze. Są to jednak odległe plany, aktualnie interesuje nas piąta liga i stabilizacja sytuacji organizacyjnej klubu. Liczymy, że w przyszłości o sile zespołu seniorów będą stanowili wychowankowie trenujący w naszej szkółce – opowiada o planach OKS-u Michał Janiak.

Juniorzy z SL SALOS Rumia wkrótce połączą swoje siły ze strukturami OKS-u, źródło: SL SALOS

 

Najsłynniejszy wychowanek OKS-u

Dariusz Formella 28-letni skrzydłowy, najbardziej znany wychowanek OKS-u. Aktualnie piłkarz amerykańskiego Phoenix Rising FC, który jeszcze kilkanaście lat temu był kluczowym zawodnikiem pierwszoligowej Arki Gdynia i jako 18-latek został bohaterem głośnego transferu do Lecha Poznań (ówczesnego wicemistrza Polski). Grał także w Jedynce Reda (juniorzy), Pogoni Szczecin, Rakowie Częstochowa oraz Sacramento Republic i Oakland Roots z amerykańskiej USL Championship (drugi poziom rozgrywkowy). W polskiej Ekstraklasie wystąpił w 104 meczach i zdobył 10 goli. Mistrz Polski 2015 i zdobywca Superpucharu Polski 2015 oraz 2016 (z Lechem Poznań) i Pucharu Polski 2017 (z Arką Gdynia). Z Lechem grał też w eliminacjach do Ligi Mistrzów oraz w fazie grupowej Ligi Europy w sezonie 2015/2016. Sięgnął z reprezentacją Polski po brązowy medal mistrzostw Europy U-17 w 2012 roku.
 

Bokserski rozdział OKS-u

Piłka to nie wszystko – od niedawna klub z Janowa rozrósł się także o sekcję bokserską. Początkujących pięściarzy trenuje Dawid Błaszyk, który wcześniej prowadził indywidualne zajęcia. Teraz, już pod żółto-czarnym szyldem, regularnie spotyka się z kilkunastoosobową grupą ochotników (w tym także kobiet) na obiektach rumskiego MOSiR-u. Zajęcia są podzielone na grupy dziecięce, które ćwiczą we wtorki o godzinie 18:30, i grupę open, która spotyka się we wtorki o 19:30 oraz w czwartki o 19:00.

Pierwsze zajęcia bokserskiej sekcji OKS-u

Jak dołączyć?

Jak informuje klub, nabór jest przewidziany przede wszystkim do drużyny seniorskiej – dotyczy on zawodników powyżej 15. roku życia, którzy chcieliby występować w regularnych, ligowych rozgrywkach. Zespół trenuje dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki o godzinie 19:15 przy ul. Gdyńskiej.

Z przedstawicielami żółto-czarnych można skontaktować się za pośrednictwem strony na Facebooku lub pod numerem telefonu: 730 559 797. Aby zapisać się na treningi nowej sekcji bokserskiej, należy kontaktować się natomiast bezpośrednio z jej trenerem, pod numerem telefonu: 793 170 011.

 

Kontakt – Osiedlowy Klub Sportowy Janowo

Telefon: 730 559 797
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń