Nowy rozdział w skromnej historii klubu? Piłkarze OKS-u piszą swoją historię. Do ostatnich, czerwcowych kolejek zacięcie walczyli o awans ze Startem Mrzezino, Ogniwem Sopot i Dragonem Bojano, ale udało się – teraz po raz pierwszy żółto-czarni z Janowa zagrają wyżej niż w A-klasie. Przed nimi pierwszy sezon na szczeblu V ligi.
Początek klubu to rok 1998, kiedy oficjalnie utworzono stowarzyszenie o nazwie Osiedlowy Klub Sportowy Janowo Rumia. W tym samym roku zespół seniorów zadebiutował na najniższym szczeblu rozgrywkowym – w piłkarskiej B-klasie.
Nieoficjalnie klub formował się jednak dużo wcześniej. Tworzyła go grupa przyjaciół, którzy marzyli, by posiadać na rumskim osiedlu swój własny zespół piłkarski. Ojcowie założyciele OKS-u to trzej panowie: Zygmunt Karwowski, Jan Mech oraz Mariusz Radecki.
Od początku nowy klub identyfikował się z żółto-czarnymi barwami, przy których pozostał do dziś, a „domem” klubu z Janowa stało się boisko w tej samej dzielnicy – obiekt MOSiR-u przy ul. Gdyńskiej 84. Jako pierwsi sponsorzy nowy klub wsparli lokalna firma Bartex i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Janowo”. Autorem klubowego herbu jest natomiast Zbigniew Skwiot. To tutaj, obok janowskich „wieżowców”, przez ponad 25 lat miejscowa drużyna krążyła między A-klasą i B-klasą.
Właśnie zakończony sezon to historyczny sukces OKS-u – jeszcze do niedawna największym osiągnięciem było co najwyżej 3. miejsce w tabeli wspomnianej A-klasy.
Jak podkreślają obecni działacze klubu z Janowa, to już nie tylko sportowe spędzanie wolnego czasu, ale i konkretne ambicje: przede wszystkim dalszy rozwój drużyny. Pierwszym krokiem było postawienie na lokalnych zawodników, którzy mają za sobą przeszłość w wyższych ligach, a później przyszły wyniki. Udało się jednocześnie zachować specyficzny, osiedlowy charakter, bo seniorski zespół nadal w większości składa się z mieszkańców Rumi.
Wśród zawodników, którzy właśnie wywalczyli awans, znajdziemy sporo nazwisk, które kibice mogą kojarzyć nawet z boisk drugo- i trzecioligowych. Po kilkadziesiąt występów na szczeblu centralnym zaliczyli w przeszłości: Adrian Kochanek (Polonia Słubice i Gryf Wejherowo), Arkadiusz Byczkowski (Bałtyk Gdynia) i Wiesław Ferra (Gryf Wejherowo), a Wojciech Musuła poza drugą ligą (Świt Nowy Dwór Mazowiecki i Bałtyk Gdynia) grał też w pierwszej (Górnik Łęczna) oraz zaliczył symboliczny debiut w Ekstraklasie (Polonia Warszawa). Nie brakuje też graczy przez lata związanych z rumskim Orkanem, takich jak Adrian Bukowski, Michał Kozieł czy Kajetan Taube.
OKS planuje w najbliższym czasie mocno postawić także na juniorskie struktury. Te wprawdzie już lata temu funkcjonowały w Janowie, ale ostatnio udawało się wystawiać do gry jedynie zespół seniorów. Od lipca tego roku klub oficjalnie łączy swoje siły z rumskim SL SALOS, który prowadził własne drużyny dziecięce i młodzieżowe. Do tej pory funkcjonowała między nimi umowa o współpracy, ale połączenie obu klubów to już zupełnie nowe wyzwania.
– Pragniemy stworzyć idealne warunki rozwoju dla młodych zawodników, którzy będą mogli kontynuować swoją piłkarską przygodę w Rumi. Naszym założeniem jest zachęcenie do aktywności mieszkańców Rumi. Interesuje nas także zbudowanie solidnej marki, rozpoznawalnej w regionie, występującej docelowo nawet i w czwartej lidze. Są to jednak odległe plany, aktualnie interesuje nas piąta liga i stabilizacja sytuacji organizacyjnej klubu. Liczymy, że w przyszłości o sile zespołu seniorów będą stanowili wychowankowie trenujący w naszej szkółce – opowiada o planach OKS-u Michał Janiak.
Piłka to nie wszystko – od niedawna klub z Janowa rozrósł się także o sekcję bokserską. Początkujących pięściarzy trenuje Dawid Błaszyk, który wcześniej prowadził indywidualne zajęcia. Teraz, już pod żółto-czarnym szyldem, regularnie spotyka się z kilkunastoosobową grupą ochotników (w tym także kobiet) na obiektach rumskiego MOSiR-u. Zajęcia są podzielone na grupy dziecięce, które ćwiczą we wtorki o godzinie 18:30, i grupę open, która spotyka się we wtorki o 19:30 oraz w czwartki o 19:00.
Jak informuje klub, nabór jest przewidziany przede wszystkim do drużyny seniorskiej – dotyczy on zawodników powyżej 15. roku życia, którzy chcieliby występować w regularnych, ligowych rozgrywkach. Zespół trenuje dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki o godzinie 19:15 przy ul. Gdyńskiej.
Z przedstawicielami żółto-czarnych można skontaktować się za pośrednictwem strony na Facebooku lub pod numerem telefonu: 730 559 797. Aby zapisać się na treningi nowej sekcji bokserskiej, należy kontaktować się natomiast bezpośrednio z jej trenerem, pod numerem telefonu: 793 170 011.