Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto sportu: Rugby Club Arka Rumia


Miasto sportu: Rugby Club Arka Rumia08.04.2024 r.

Łączony trening zespołu seniorów i kadetów RC Arki Rumia

Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia.

 

Siła, honor, wspólnota – to wartości, które towarzyszą „szlachetnemu sportowi”, jak zwykło się nazywać rugby. Jest popularne przede wszystkim w swojej kolebce, na Wyspach Brytyjskich, ale od lat zyskuje fanów i w Polsce, a także – za sprawą lokalnych pasjonatów – w Rumi. Rugby Club Arka Rumia w tym roku świętuje już swoje 20-lecie, a pasją do charakterystycznej, jajowatej piłki zaraża nie tylko silnych mężczyzn, ale i kobiety oraz… kilkuletnie dzieci.

Złote, srebrne i brązowe medale seniorskich rozgrywek w odmianach siedmio- i piętnastoosobowej, wysokie lokaty w juniorskich kategoriach, a nawet trzecie miejsce w kobiecych mistrzostwach Polski do lat 16 – to tylko część z dotychczasowego dorobku rumskich rugbystów, który sprawia, że od lat są jedną z ważniejszych organizacji na sportowej mapie miasta.

Jak powstała Arka Rumia?

Nazwa „Arka” nie jest przypadkowa – pasjonaci rugby z Rumi, którzy zakładali klub, byli wcześniej zawodnikami RC Arki Gdynia oraz oddanymi kibicami żółto-niebieskich. Początki rumskiego rugby sięgają października 2004 roku.

Historyczne zdjęcie pierwszej drużyny z 2004 roku, po założeniu klubu

Wśród założycieli znaleźli się ludzie o mocnych więziach z miastem oraz doświadczeni gracze starszego, gdyńskiego klubu – Michał Pasieczny, Dariusz Rohde, Krzysztof Bogdanis, Tomasz Berliński i Stanisław Pogorzelski.

Pierwszym trenerem i prezesem został Michał Pasieczny, obecny burmistrz Rumi. Pierwszy, historyczny trening drużyny odbył się na boisku OKS-u Janowo, gdzie zgromadziło się około 70 osób pragnących spróbować swoich sił w tej sportowej rywalizacji. Klub rozegrał swój pierwszy turniej rugby 7 jesienią 2004 roku w Koszalinie. W 2005 roku klub wystartowaliśmy już w rozgrywkach ligowych, a w sezonie 2006-2007 Rumia wystawiła już drużynę w rozgrywkach II ligi w rugby 15-osobowym – wspomina Krzysztof Bogdanis, obecny prezes RC Arki Rumia i jeden z jej założycieli.

Jak podkreślają działacze rumskiej Arki, wielkie znaczenie dla rozwoju klubu od samego początku miało zrozumienie i wsparcie, na które można było liczyć ze strony ówczesnych i obecnych władz Rumi. Aktualnie stery w klubie obejmują: Krzysztof Bogdanis (prezes/trener), Marcin Kossowski (sekretarz), Dariusz Rohde (członek zarządu), Beata Soporowska (kierownik klubu) oraz Arkadiusz Soporowski (kierownik klubu/trener).

 

Sport dla każdego

Zaczęło się zatem dokładnie 20 lat temu od grupy mężczyzn, którzy chcieli spróbować swoich sił w dyscyplinie wymagającej sporej fizycznej siły i twardego charakteru.

Seniorski zespół RC Arki Rumia z sezonu 2023/2024

Dziś Arka Rumia to już znacznie więcej, bo poza seniorami walczącymi o punkty w I lidze Rugby XV (drugi poziom rozgrywkowy – piętnastoosobowy zespół reaktywowano w Rumi w 2015 roku) koszulki z gladiatorem zakładają też zespoły kobiece i wiele młodzieżowych drużyn.

Zawodnicy i zawodniczki jednej z najmłodszych grup wiekowych Arki Rumia

W klubie aktualnie trenuje około stu pięćdziesięciu chłopców i dziewcząt. Młodzież uczestniczy w rozgrywkach na poziomie lokalnym, wojewódzkim, krajowym oraz międzynarodowym, regularnie notując sukcesy w swoich kategoriach. Szereg wychowanków miało już okazję grać na najwyższym poziomie ligowym w Polsce oraz w reprezentacji Polski.

To nie koniec, bo klub po 20 latach działalności zakłada dalszy rozwój i wyznacza sobie kolejne cele do osiągnięcia.

Plany na kolejnych pięć lat są ambitne i pełne determinacji. Naszym głównym celem jest stworzenie silnej drużyny opartej na własnych wychowankach oraz awans do Ekstraligi Rugby. Chcemy budować fundamenty sukcesu poprzez rozwijanie talentów i pasji młodych graczy. Celem zarządu w kontekście dzieci i młodzieży jest wystawienie do rozgrywek pełnych drużyn we wszystkich kategoriach młodzieżowych. Dodatkowo planujemy otworzyć w Rumi klasy o profilu rugby, aby propagować tę piękną dyscyplinę sportu i zwiększyć jej popularność – deklaruje Krzysztof Bogdanis, prezes klubu.

Ludzie rugby w Rumi

Jakub Golla  wychowanek klubu, reprezentant Polski w kategorii U-18. Podstawowy zawodnik seniorskiej drużyny Arki Rumia i kluczowy gracz, który wnosi wiele do zespołu swoją grą i umiejętnościami.
 
 
Kamila Stawicka wychowanka klubu z Rumi powoływana do kadry Polski w kategorii U-18. Aktualnie zawodniczka i kapitan damskiej sekcji RC Arki Gdynia, choć w rumskim klubie nadal pełni rolę asystenta trenera najmłodszych grup wiekowych.
 
 
 
 
Krzysztof Bogdanis  aktualny prezes klubu, trener najstarszej grupy młodzieżowej, a do niedawna także aktywny zawodnik drużyny seniorskiej. Zaangażowany i zdeterminowany, aby przekazywać młodzieży cenne wartości. Stawia nie tylko na rozwój sportowy, ale i osobisty członków klubu oraz lokalnej społeczności związanej z rugby.
 
 
 
Beata Soporowska – wieloletni kierownik klubu. Niezastąpiona postać, która wprowadziła nową, lepszą jakość organizacji w klubie. Rugbyści mówią o niej „złote serce” oraz człowiek orkiestra. Prawa ręka zarządu i prezesa rumskiej Arki.
 
 

 

Jak dołączyć?

Choć – bardzo stereotypowo – rugby może kojarzyć się z twardym sportem dla silnych mężczyzn, treningi są dostępne niemal dla każdego. Regularnie organizowane są też pokazy w szkołach i przedszkolach, a zawodnicy wyjeżdżają na letnie i zimowe obozy oraz wakacyjne półkolonie dla młodzieży. Zajęcia na co dzień odbywają się na miejskich obiektach sportowych.

Grupy młodzieżowe Arki Rumia

Klub prowadzi regularny, całoroczny nabór dla dzieci i młodzieży. Na chętnych czekają treningi grup: miniżak, żak, młodzik, kadet i junior.

Więcej informacji o terminach bezpośrednio u trenerów poszczególnych grup wiekowych:

  • mikrus (5-7 lat) – Arkadiusz Soporowski, tel. 730 907 722;
  • miniżak (do 10 lat) i żak (11 lat) – Arkadiusz Skrzyński, tel. 512 152 103 oraz Maciej Marek, tel. 668 988 499;
  • młodzik, kadet i junior (12-18 lat) – Waldemar Szwichtenberg, tel. 797 564 902 oraz Krzysztof Bogdanis, tel. 723 703 353;
  • seniorzy – Mirosław Szczepański oraz Przemysław Pustkowski, tel. 735 629 360.

Kontakt – Rugby Club Arka Rumia

Strona internetowa: www.arkarumia.pl
Strona na Facebooku: facebook.com/arkarumia
 
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń