To jeden z najmłodszych klubów sportowych w Rumi, który już dziś może pochwalić się profesjonalnym podejściem i bardzo szybkim, zaplanowanym od podstaw, rozwojem. Zawodniczek w akademii przybywa w ekspresowym tempie, a kolejne panie z Rumi i okolic marzą o piłkarskich treningach – co ciekawe, nie tylko w grupach młodzieżowych, ale i w drużynie seniorskiej.
Rumia Ladies Academy (RLA) powstało w lipcu 2022 roku. Daniel Myśliński, prezes stowarzyszenia, przekonał rodziców kilku regularnie trenujących dziewczynek, aby włączyli się w tworzenie struktur zupełnie nowej organizacji.
Zwołano zebranie założycielskie, zarejestrowano stowarzyszenie i zaczęło się – najpierw skromnie, od 18 młodych zawodniczek, które wcześniej trener Myśliński wspólnie z Danutą Nowak prowadzili w strukturach lokalnego SL SALOS Rumia.
– Ideą takiej akademii było umożliwienie dziewczynkom chcącym grać w piłkę nożną jak najlepszego rozwoju sportowego, a także pomoc rodzicom zawodniczek, które grają już w innych, oddalonych od Rumi o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów drużynach. Pomoc w spełnianiu marzeń ich córek, których dowożenie na treningi sprawiało rodzicom niejednokrotnie ogromny problem – wyjaśnia Daniel Myśliński.
Początki to m.in. rozgrywki w ramach ligi JomaFive w Gdańsku oraz turnieje organizowane przez inne kluby. Już od samego startu RLA opierało się o starannie przygotowany plan rozwoju klubu, który określa priorytety i kolejne etapy – aż do 2027 roku.
Aktualny zarząd stowarzyszenia, poza wspomnianym prezesem, tworzą Grzegorz Jabłoński (wiceprezes) i Małgorzata Żukowska (sekretarz).
Jak dziś wyglądają struktury kobiecej akademii z Rumi? W klubie regularnie trenuje już 70 dziewczynek i 24 kobiety. Trenerzy podkreślają, że te liczby stale rosną. Sztab szkoleniowy liczy 6 osób – zajęcia prowadzą Daniel Myśliński (koordynator, seniorki, U-13), Danuta Nowak (U-9), Justyna Wolny (U-11), Aleksandra Różewicz (U-13), Artur Wasiniewski (asystent) i Karolina Blumkowska (asystentka).
Młode piłkarki coraz śmielej radzą sobie na boisku. Występują m.in. w wojewódzkich rozgrywkach w swoich kategoriach wiekowych, a po nieco ponad roku na liście ich sukcesów znalazło się m.in. 1. miejsce w Wojewódzkim Turnieju o Puchar Tymbarku i 8. lokata w ogólnopolskich finałach tych popularnych rozgrywek dla dzieci (pod szyldem Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi). Dziewczynki w charakterystycznych, bordowych barwach systematycznie pojawiają się też na lokalnych turniejach, jak np. Arka Gdynia Cup (2. miejsce w 2023 roku).
Jednym z najważniejszych planów RLA na kolejne lata jest własna infrastruktura – w tym budynek klubowy i boisko treningowe. Obecnie klub jest zmuszony korzystać z dostępnej w mieście bazy sportowej (np. boiska przy ulicy Bukowej) na przemian z innymi organizacjami lub szuka obiektów poza Rumią, tak jak w przypadku drużyny seniorek.
Stowarzyszenie już dziś z powodzeniem organizuje własne wydarzenia, takie jak letnie obozy sportowe, coroczne turnieje piłkarskie dla dziewcząt pod szyldami Rumia Ladies Summer Cup i Rumia Ladies Winter Cup czy rodzinny bieg mikołajkowy.
Zawodniczki i trenerzy chętnie uczestniczą też w innych inicjatywach, startując w miejskich imprezach, takich jak Rumia Biega czy Biegu Tropem Wilczym. Często wspólnie kibicują też biało-czerwonym podczas meczów kobiecej reprezentacji, na które wybierają się większymi grupami.
Dokładnie od listopada 2023 roku zaczęła też działać wspomniana wcześniej drużyna seniorek RLA. Panie przyjęły „ostry” pseudonim, bo tytułują się „Papryczkami” (od intensywnych barw swoich strojów). To zespół – jak do tej pory – o charakterze amatorskim, w którym zawodniczki łączą pracę i codzienne zajęcia z popołudniowymi treningami, meczami Kobiecej Ogólnopolskiej Ligi Amatorskiej czy turniejami towarzyskimi.
Część z nich to po prostu mamy dziewczynek trenujących w grupach młodzieżowych akademii, które również postanowiły sprawdzić się na boisku. Co ciekawe przez pewien czas jedną z „Papryczek” była Eunika Niemc, aktualnie wójt sąsiedniej gminy Kosakowo.
– W planie rozwoju naszej akademii była wzmianka o utworzeniu drużyny seniorek, jednak ten zamiar był odległy. Powstanie seniorskiej drużyny zaplanowane było na lata 2025-2026, ale, jak widać, wszystko się zmieniło i postanowiliśmy przyspieszyć proces tworzenia drużyny, w której mogą trenować dorosłe kobiety – wyjaśnia Daniel Myśliński.
Początkowo drużynę wzięła pod swoje skrzydła Wiktoria Słowy, na co dzień grająca w kobiecej ekipie Red Devils Chojnice i reprezentująca Polskę w beach soccerze (we wrześniu wygrała z reprezentacją Euro Beach Soccer League – nieoficjalne mistrzostwa Europy na piasku). Aktywna kariera sportowa zmusiła jednak młodą trenerkę do rezygnacji z funkcji, dlatego zespół od czerwca tego roku prowadzi Daniel Myśliński.
Warto wspomnieć m.in. o drugim miejscu ekipy z Rumi w wojewódzkich eliminacjach mistrzostw Polski „szóstek” czy szóstym miejscu w ogólnopolskich rozgrywkach „Dziewczyny Grają Fair”, gdy rumianki występowały na murawie Polsat Plus Areny Gdańsk.
„Rumskie wojowniczki ostre jak papryczki” – to hasło niedawno poznali nawet... telewidzowie z całej Polski. Dorosłe piłkarki z Rumi (pod szyldem „Belferki”) były jedną z ekip biorących udział w show „Piłkarki. Dziewczyny z boiska” emitowanym na antenie TTV. Rumskie piłkarki (wśród nich Joanna Brozio, Karolina Marchel, Natalia Synak, Karolina Blumkowska, Ewelina Kowalczyk, Karolina Kłosowska i Joanna Salamon) nie tylko rywalizowały z innymi drużynami, ale podzieliły się też przed kamerami swoimi osobistymi historiami związanymi z piłkarską pasją. Program można obejrzeć online na platformie streamingowej player.pl.
Rumia Ladies Academy jest otwarta na kolejne zawodniczki, które chcą rozpocząć regularne treningi – nawet od podstaw. Nabór jest prowadzony w trybie ciągłym. Klub prowadzi grupy od rocznika 2010 do rocznika 2018.
Nowe piłkarki mogą też dołączać do rozwijającej się drużyny seniorek – wystarczy skontaktować się z trenerami.