Piątek, 04 października 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto sportu: Studio Tańca Masta Dance


Miasto sportu: Studio Tańca Masta Dance04.09.2024 r.

Układ na hali MOSiR-u w czerwcu 2023 roku

Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia.

 

Dla tych, którzy interesują się tańcem lub dopiero chcą odkryć w sobie pasję, sportowa strona miasta ma naprawdę sporo do zaoferowania. Masta Dance to kolejne miejsce, które daje szansę nie tylko nauki pierwszych kroków, ale i zmierzenia się z najlepszymi na turniejach o randze mistrzostw Polski, Europy i całego świata poszczególnych federacji. „Kocham taniec” to klubowe hasło, które w trudnych momentach pcha zawodniczki do przodu.

 

To organizacja z już ponad 10-letnim stażem (jubileusz świętowano w 2023 roku), która na dobre zadomowiła się w Rumi. Przez ten czas tańca w Masta Dance uczyły się już setki dziewczynek z Rumi i okolic, a nie sposób zliczyć kilometrów, które grupy pokonały w drodze na zawody i turnieje w różnych miejscach na świecie. Wszystko w atmosferze sportowego rozwoju, ale też w poczuciu zabawy i budowania relacji oraz dobrych wspomnień.

 

Jak powstał klub?

Historia sięga 2013 roku, kiedy Marta Miotke wpadła na pomysł, żeby założyć własne studio tańca w Rumi. Początkowo zajęcia były prowadzone w rumskich szkołach: Szkole Podstawowej nr 10 i Szkole Podstawowej nr 1.

Zawodniczki Masta Dance po wygranym mistrzostwie Polski federacji IDO w 2014 roku

Już po pierwszym roku działalności pojawiły się pierwsze sukcesy – mistrzostwo Polski i drugie miejsce na mistrzostwach świata federacji The International Dance Organization (IDO) w kategorii mini formacji do lat 7. Później przysłowiowa półka z medalami regularnie wypełniała się kolejnymi odznaczeniami. Od 2017 roku Masta Dance prowadzi swoje zajęcia w obiektach należących do Zespołu Szkół Salezjańskich.

 

Od pierwszych kroków po sportową rywalizację

W tym rumskim studiu tańca działa kilka różnych grup wiekowych. W tej chwili najmłodsze zawodniczki mają zaledwie 3 lata i dosłownie stawiają pierwsze taneczne kroki, a najstarsze – 21 lat, przez co ich taniec jest już nakierowany bardziej na sport i rozwój konkretnych umiejętności. Grupy konkursowe, które reprezentują klub na turniejach, mają swoje nazwy. To Czarodziejki Mini (7-8 lat), Czarodziejki (9-10 lat), Czarownice Mini (11-13 lat), Czarownice (14-16 lat) oraz grupa Shadow (powyżej 16 lat).

Masta Dance na mistrzostwach Polski WADF w 2018 roku, fot. MOSiR Rumia

Na zajęciach regularnie pojawia się około 100 osób. Najmłodsze grupy trenują 2 razy tygodniowo, a starsze i turniejowe spotykają się na hali nawet 4 razy, spędzając na zajęciach do 10 godzin na tydzień. Do tego dochodzą też dodatkowe warsztaty w niektóre weekendy.

Jeden z treningów klubu

Nad tym, żeby pojawiały się efekty, poza założycielką czuwa jeszcze kilkoro trenerów: Patryk Kazanecki (akrobatyka), Valeriia Lychko (taniec współczesny), Gracja Górniak-Pietrzak (klasyka) oraz najstarsze zawodniczki Amelia Herrmann i Karolina Oglęcka (grupy naborowe). Na stałe ze studiem tańca współpracują też inni, którzy m.in. tworzą choreografie.

Co tańczy się na zajęciach? Dominują przede wszystkim jazz dance, taniec współczesny, klasyka i akrobatyka. Ciekawostka: najczęściej odtwarzany na treningach utwór to „Please don’t stop the music” Rihanny, więc, jak widać, zawodniczkom najwyraźniej trudno rozstawać się z parkietem. Grupy przez cały sezon trenują choreografie w formacjach, duetach oraz solo. Później ich układy są prezentowane na pokazach i zawodach – łącznie to około 10-12 turniejów rocznie.

Występ w hali MOSiR-u na 10-lecie Masta Dance, fot. Dominika Smentoch-Kuffel

Są one jednak sprawdzianem przed najważniejszą imprezą sezonu, czyli tanecznymi mistrzostwami Polski. Dobre wyniki na tej imprezie to przepustka do reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej, co zresztą regularnie udaje się zawodniczkom z Rumi.

Najbliższy start poza granicami kraju to występ duetu jazzowego Amelii Siedliskiej i Darii Kamińskiej na mistrzostwach Europy federacji IDO w Słowenii.

 

Są sukcesy, ale nie one są najważniejsze

Zapytana o największe indywidualności liderka Masta Dance nie wskazuje na pojedyncze nazwiska, podkreślając, że w filozofii klubu tkwi coś więcej niż tylko dążenie do wyników sportowych.

Konkursowy układ w lutym 2023 roku

Założycielka Masta Dance

Marta Miotke – swoją przygodę ze sportem rozpoczęła już jako 6-latka, trenując gimnastykę artystyczną w klubie SGA Gdynia. Podstawy wyniesione z treningów w Szkole Mistrzostwa Sportowego przydały się w późniejszych startach, już w zawodach tanecznych, które stały się jej życiową pasją. Wielokrotnie stawała wraz z zespołem na najwyższych stopniach podium na turniejach ogólnopolskich. Jako solistka reprezentowała też Polskę na mistrzostwach Europy i świata, zajmując m.in. 7. miejsce na mistrzostwach Europy Jazz Dance IDO w 2012 roku. Została instruktorem i głównym choreografem dziecięcych zespołów tanecznych, aby dzielić się miłością do tańca z młodszym pokoleniem.
 

Każdy mój tancerz jest moim sukcesem. Każda chwila, niezależnie, czy spędzona na sali, czy wyjeździe, każdy moment, kiedy mogę obserwować, jak nasi tancerze się rozwijają, odnoszą sukcesy i jak wkraczają w dorosłość. Ta świadomość, że Masta Dance miała odrobinę wpływu na to, jakimi ludźmi się stają, że uczą się tu pracowitości, zorganizowania, a przede wszystkim pokory – wyjaśnia Marta Miotke, założycielka Masta Dance.

Pomimo tego klub w nieco ponad dekadę swoich startów zgromadził już pokaźną gablotkę z medalami. Wszystkie zespoły, duety i solistki występujące pod szyldem Masta Dance stawały na podiach zawodów o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej aż 1072 razy (stan na sierpień 2024 roku).

Wśród najważniejszych z nich znalazło się kilkadziesiąt tytułów mistrzyń i wicemistrzyń świata oraz Europy federacji WADF (World Artistic Dance Federation), jak również wspomnianej wcześniej federacji IDO.

Pierwsze miejsce jednej z grup na mistrzostwach świata federacji WADF w Czechach w 2023 roku

 

Jak dołączyć?

Do tanecznych grup może dołączyć niemal każdy – wystarczy, że chce rozpocząć przygodę z tańcem i spróbować swoich sił. Najbardziej zdolne lub doświadczone zawodniczki mogą też liczyć od razu na miejsce w grupach konkursowych (trenowanych z myślą o startach na turniejach), jeśli dobrze zaprezentują się podczas tak zwanej lekcji próbnej. Preferowane style to jazz, taniec współczesny, balet, gimnastyka oraz akrobatyka.

Zapisy są prowadzone telefonicznie, drogą mailową, a także przez kontakt na stronach klubowych na Facebooku oraz Instagramie.

Zajęcia odbywają się w obiektach sportowych Zespołu Szkół Salezjańskich w Rumi (ul. Świętojańska 1).

 

Kontakt – Studio Tańca Masta Dance

Instagram: @mastadance
Telefon: 507 144 860
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń