Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto wspiera finansowo organizacje pozarządowe


Miasto wspiera finansowo organizacje pozarządowe07.04.2020 r.


Blisko 650 tysięcy złotych – co najmniej taką kwotą Rumia wesprze w tym roku kilkadziesiąt organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców. W postępowaniu konkursowym wybrano najciekawsze oferty w sferze kultury i sztuki, edukacji i wychowania, ochrony i promocji zdrowia, a także wspierania kultury fizycznej oraz działalności na rzecz seniorów i osób potrzebujących.

Przede wszystkim sport

Najwięcej pieniędzy, bo aż 335 tysięcy złotych, zostanie przekazanych organizacjom promującym sport. Wśród nich są m.in. Akademia Piłki Siatkowej Rumia, Rugby Club Arka Rumia czy Orkan Rumia, który na popularyzowanie gry w piłkę nożną otrzymał 50 tysięcy złotych.  

Wsparcie otrzymane od miasta jest dla nas ważne, ponieważ pozwala nam na obniżenie składek członkowskich klubu, które wynoszą maksymalnie 60 złotych. Są zdecydowanie mniejsze niż w innych klubach, dzięki czemu łatwiej przyciągnąć na treningi szersze grono młodzieży – podkreśla Jarosław Formella, przedstawiciel zarządu Miejskiego Klubu Sportowego Orkan Rumia.

Taką samą kwotę, ale na propagowanie siatkówki, otrzymała Akademia Piłki Siatkowej Rumia.

Przyznane granty przeznaczamy na szkolenie młodzieży, wynajem hali, rozgrywanie meczów na miejscu i meczów wyjazdowych oraz na pokrycie wynagrodzeń trenerów – zaznacza prezes Akademii Piłki Siatkowej Rumia Ewa Nastały.

Z myślą o chorych i potrzebujących

Dzięki pieniądzom z miejskiego budżetu możliwe jest również prowadzenie punktu dystrybucji żywności dla potrzebujących rumian, na co Harcerski Ośrodek „Centrum Przygody” otrzyma 140 tysięcy złotych. Urząd miasta przekaże również 17 tysięcy złotych Bankowi Żywności w Trójmieście, który zajmie się pozyskiwaniem artykułów rolno-spożywczych dla mieszkańców.

Kolejnym zadaniem z zakresu pomocy społecznej, które gmina wesprze kwotą 55 tysięcy złotych, jest prowadzenie domu dziennego pobytu przez Caritas. Stowarzyszenie „Pomóż Sąsiadowi” otrzyma ponad 11 tysięcy złotych między innymi na organizację Dnia Dziecka czy zajęć integracyjnych, a niespełna 2 tysiące złotych Stowarzyszenie Abstynenckie „Krokus” wykorzysta do przeprowadzenia zbiórki odzieży i obuwia dla potrzebujących.

Inwestycja w kulturę i zdrowie

Na działania związane z kulturą, sztuką i ochroną dziedzictwa narodowego miasto przeznaczy 50 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom w Rumi odbędzie się m.in. koncert z okazji Święta Niepodległości, Stowarzyszenie Artystów „Pasjonat” będzie rozwijać kulturę malarską na terenie miasta, a Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Rumia przeznaczy dofinansowanie na druk i kolportaż bezpłatnego miesięcznika informacyjnego „Rёmsko Klёka”.

Z kolei organizacje zajmujące się ochroną i promocją zdrowia otrzymają 35 tysięcy złotych, a podmioty odpowiedzialne za naukę i oświatę nieco ponad 29 tysięcy złotych. Wśród wspieranych inicjatyw jest projekt pod nazwą „Aktywni po zdrowie” realizowany przez Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Stowarzyszenie otrzymało również wsparcie na prowadzenie zajęć edukacyjnych w ramach uniwersytetu.

Z otrzymanego dofinansowania, które częściowo pokrywa organizację zajęć dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, możemy m.in. opłacić wynajem sali sportowej na gimnastykę czy torów na basenie. Cieszymy się z udzielanego nam wsparcia – mówi Renata Grzesiak, prezes Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jak jest u sąsiadów?

Działające w regionie organizacje pozarządowe otrzymują od samorządów zbliżone wsparcie finansowe. Obecnie w Rumi jest to dokładnie 645 750 złotych. Dla przykładu, Wejherowo wesprze miejskich społeczników kwotą 610 tysięcy złotych, sąsiednia Reda przeznaczy na zadania publiczne 423 tysiące złotych, a Starostwo Powiatowe w Wejherowie przekaże organizacjom pozarządowym 207,5 tysiąca złotych. To pokazuje, że działalność stowarzyszeń „jest w cenie”.

Staramy się wspierać organizacje pozarządowe, jak tylko jest to możliwe, ponieważ wykonują rewelacyjną pracę. Dzięki wolontariatowi członków tych stowarzyszeń każda wydana przez nie złotówka jest równa trzem złotym wydanym przez miasto. Kalkulacja jest więc prosta, warto przekazywać te pieniądze, dlatego podejmujemy działania, aby jeszcze zwiększyć tę kwotę – podsumowuje Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń