Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miejska biblioteka pod nowymi sterami


Miejska biblioteka pod nowymi sterami06.09.2021 r.


Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, po 30 latach pracy przechodzi na emeryturę. Nowego kierownika jednostki poznamy na początku listopada tego roku.

Pożegnanie Krystyny Laskowicz odbyło się 1 września w Stacji Kultura. Był to wieczór pełen wzruszeń, radosnych wspomnień i ciepłych spotkań. Za lata współpracy dziękowali ustępującej dyrektorce samorządowcy, na czele z burmistrzem Michałem Pasiecznym, przedstawiciele miejskich jednostek, bibliotekarze, ludzie kultury i nauki oraz czytelnicy.

W związku z pani odejściem na zasłużoną emeryturę – w imieniu własnym, władz samorządowych oraz lokalnej społeczności – ogromnie dziękujemy za poświęcenie i pracę, która została włożona w rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. Mamy nadzieję, że reprezentowane przez panią wartości będą przykładem dla kolejnych osób pełniących funkcję dyrektora – powiedział burmistrz Michał Pasieczny. – Życzymy również, by w przyszłości mogła pani realizować swoje marzenia, pasje i plany, które do tej pory, ze względu na pracę zawodową, były spychane na dalszy plan. Oby udało się pani znaleźć czas na odpoczynek w gronie najbliższych. Niech sprzyja pani wszelka pomyślność, zdrowie i pogoda ducha – dodał.

Stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi Krystyna Laskowicz pełniła nieprzerwanie od kwietnia 1991 roku. Karierę rozpoczynała w małym gabinecie, w starej książnicy zlokalizowanej przy ulicy Pomorskiej 11. Pod jej skrzydłami rumska biblioteka przeszła znaczącą metamorfozę – zaczęła podejmować różnorodne działania edukacyjne, kulturalne i komunikacyjne, co przełożyło się m.in. na rekordowy wzrost liczby czytelników i wypożyczanych książek, bogatą ofertę oraz liczne nagrody na ogólnopolskiej arenie. Tym samym jednostka stała się nowoczesnym centrum, które trwale wpisało się w kulturalną mapę miasta.

Te 30 lat mojej pracy to okres pełen wyzwań związanych z okresami transformacji ustrojowej oraz rewolucji cyfrowej. Wydaje mi się, że kluczowe były dwie daty: 1989 rok, czyli zmiana ustrojowa, oraz 2004 rok, czyli zmiana cywilizacyjna po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej – przyznała Krystyna Laskowicz. – Oczywiście te daty traktuję umownie, bo w obu przypadkach był to proces, który miał również wpływ na biblioteki. W 1991 roku wygrałam konkurs na dyrektora i wraz z nowym ustrojem budowałam samodzielną instytucję, mocno osadzoną w lokalnym środowisku. Natomiast po 2004 roku nastąpiła zmiana cywilizacyjna – dzięki programom unijnym zmieniła się sytuacja finansowa samorządów, w tym również bibliotek. Zanim w 2014 roku powstała Stacja Kultura, biblioteka w Rumi została w pełni skomputeryzowana, zyskała dostęp do szerokopasmowego internetu, w 2011 roku wybudowana została nowoczesna, świetnie wyposażona filia, a inna zyskała większy lokal. Spektakularny jednak pozostanie sukces Stacji Kultura – podsumowała.

Zwieńczeniem spotkania był występ Kingi Rataj z zespołem, która za sprawą swojego wokalu przeniosła słuchaczy do melancholijnej Portugalii. Koncert był współfinansowany przez Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki.


Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi powstała 1 grudnia 1948 roku w prywatnym mieszkaniu. Od tego czasu jej główna siedziba zmieniała się kilkukrotnie, by ostatecznie przenieść się na dworzec kolejowy, gdzie od 2014 roku funkcjonuje pod nazwą Stacja Kultura, podbijając serca czytelników i nie tylko.

Stacja Kultura jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne. Społeczny charakter przemiany miejsca, przyjazny i otwarty stosunek do użytkowników oraz współtworzona przez rumian bogata oferta edukacyjna i kulturalna sprawiają, że jednostka odnotowuje rekordowe wzrosty liczby czytelników i odwiedzin, mimo że w ogólnopolskim czytelnictwie zauważalna jest tendencja spadkowa.

Jednostka poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne oraz rozmaite zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń