Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Mieszkańcy nie są sami w walce z niepełnosprawnością


Mieszkańcy nie są sami w walce z niepełnosprawnością06.02.2022 r.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pexels.com

Ponad połowa mieszkańców korzystających ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi to osoby z niepełnosprawnością. Ich codzienne funkcjonowanie związane jest z pokonywaniem wielu trudności i barier, czasem niemożliwych do samodzielnego sforsowania. W takich przypadkach pomocną dłoń może podać zatrudniony w MOPS-ie asystent osobisty.

Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej funkcjonuje w Polsce od około 20 lat. Profesja ta wiąże się przede wszystkim z zapewnianiem poprawy warunków życia ludziom dotkniętym różnymi dysfunkcjami. Z takimi problemami mierzy się około 7 milionów Polaków.

Jak wynika z danych sprawozdawczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rumi, w latach 2016-2018 ponad połowę mieszkańców korzystających ze wsparcia jednostki stanowiły właśnie osoby niepełnosprawne, dlatego konieczne okazało się podjęcie dodatkowych działań.

Diagnozując te potrzeby, uznałam za priorytetowe, poza świadczeniem usług opiekuńczych, udzielanie wsparcia poprzez obecność asystenta osobistego, a właściwie opiekuna medycznego do spraw osób z niepełnosprawnością. Było to też zgodne z celem zawartym w gminnej strategii, jakim jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji osób starszych i niepełnosprawnych – tłumaczy Gabriela Konarzewska, dyrektor MOPS-u. – Opiekun medyczny zaczął funkcjonować w rumskiej przestrzeni społecznej osób niepełnosprawnych dokładnie 2 lipca 2018 roku. Utworzyliśmy takie stanowisko jako pierwsi w powiecie wejherowskim. Jako najważniejsze zadania opiekuna wskazano wówczas: umożliwianie podopiecznym jak najbardziej niezależnego życia, rozpoznawanie problemów osoby chorej, pomoc w zaspokajaniu potrzeb życiowych związanych z odżywianiem, higieną czy estetyką, udzielanie wsparcia emocjonalnego choremu i jego bliskim, pomaganie w komunikowaniu się z rodziną, aktywizowanie osoby niepełnosprawnej, popularyzowanie zachowań prozdrowotnych, a także zaangażowanie w wydarzenia społeczne, kulturalne, rozrywkowe i sportowe. Opiekun miał też towarzyszyć podopiecznym w załatwianiu spraw u lekarza, rehabilitacji czy na zakupach – wymienia.

W 2018 roku wsparcie opiekuna medycznego do spraw osób z niepełnosprawnością uzyskało 15 klientów. W roku 2019 opieką objętych zostało 30 mieszkańców, którzy są niesamodzielni z uwagi na stan zdrowia oraz podeszły wiek. Ponadto 11 rodzin otrzymało regularne, intensywne wsparcie interdyscyplinarne opiekuna medycznego i pracownika socjalnego. Była to pomoc dedykowana osobom z niepełnosprawnością oraz opieka wytchnieniowa dla rodzin zajmujących się chorymi. Z kolei w roku 2020 głównym celem działań realizowanych na rzecz 25 osób niepełnosprawnych było przystosowanie podopiecznych do samodzielnego funkcjonowania poprzez codzienny trening, umacniane ich poczucia własnej wartości, zwiększanie dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej, zapewnienie posiłków, a także umożliwianie integracji poprzez nawiązanie współpracy partnerskiej z placówką Caritasu Archidiecezji Gdańskiej. Przez pandemię koronawirusa nie udało się jednak w pełni zrealizować tych zamierzeń.  

W okresie od 16 marca do 30 czerwca 2020 roku, w związku z panującym na terenie Polski stanem epidemii, byłam zmuszona ograniczyć bezpośredni kontakt z podopiecznymi do niezbędnego minimum. Sprawy były załatwiane w tym czasie mailowo i telefonicznie. Takim wsparciem otoczono 12 rodzin, które wymagały stałego kontaktu ze względu na trudną sytuację zdrowotną oraz bytową – wyjaśnia Gabriela Konarzewska.

Mimo kolejnych fal zachorowań na koronawirusa rumski MOPS nie pozostawił mieszkańców bez pomocy. Opiekun medyczny nadal towarzyszy osobom niepełnosprawnym w ich codzienności, angażując się w coraz to nowe zadania.

Wachlarz podejmowanych czynności jest ogromny. Monitorujemy sytuację podopiecznych, pomagamy przystosować mieszkania do ich potrzeb, umawiamy do lekarzy specjalistów i towarzyszymy w tych wizytach, asystujemy w załatwianiu różnych spraw urzędowych, organizujemy zabiegi rehabilitacyjne, pracujemy nad planowaniem domowego budżetu, aktywizujemy zawodowo, kierujemy na kursy i szkolenia, a nawet zdobywamy dla mieszkańców fundusze i niezbędny sprzęt, taki jak wózek inwalidzki, materac przeciwodleżynowy czy sterowane elektrycznie łóżko. Tak było w roku 2021 i tak też będzie w nadchodzących miesiącach. Mimo niesprzyjających okoliczności nie pozostawimy naszych podopiecznych bez pomocy – podsumowuje dyrektor MOPS-u.

Mieszkasz w Rumi? Jesteś osobą z niepełnosprawnością? Potrzebujesz wsparcia? Jeśli tak, skontaktuj się z Działem Realizacji Świadczeń i Usług Środowiskowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej: tel. 58 671 05 56.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń