Wtorek, 21 Wrzesień 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Mieszkańcy posprzątali miasto i bawili się na ekologicznym festynie


Mieszkańcy posprzątali miasto i bawili się na ekologicznym festynief14.09.2021 r.

Mieszkańcy posprzątali miasto i bawili się na ekologicznym festynie

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, na rumskie ulice powrócili ekobohaterowie – kilkuset wolontariuszy, których zadaniem było oczyszczenie miejskiej przestrzeni z zalegających śmieci. W podziękowaniu za ich społeczne zaangażowanie urząd miasta zorganizował ekologiczny festyn. Oba przedsięwzięcia odbyły się 11 września w ramach akcji Czysta Rumia 2021.

Pierwsza część tegorocznej Czystej Rumi, czyli wspólne sprzątanie, odbywała się w 11 strefach, a za każdą z nich odpowiadał wyznaczony przez urząd miasta koordynator. Najczęściej liderami byli nauczyciele oraz przedstawiciele władz miasta. Chętnych do zapełniania worków odpadami nie brakowało, do udziału zgłosiło się kilkaset osób, w tym kilkuletnie dzieci, młodzież, dorośli, a nawet seniorzy. Łącznie uczestnikom udało się zebrać ponad tonę śmieci. W nagrodę za wysiłek włożony w uprzątnięcie miejskiej przestrzeni każdy wolontariusz otrzymał opaskę uprawniającą do odbioru nagrody.

Wydawanie miejskich gadżetów odbywało się w parku Starowiejskim podczas festynu ekologicznego. Oficjalnego otwarcia tego wydarzenia dokonał Marcin Kurkowski, sekretarz miasta, który będąc na scenie, nie tylko przywitał mieszkańców i podziękował za ich obecność, ale i zachęcał do bezpłatnego korzystania z dostępnych atrakcji.

Na chętnych czekało kilkanaście różnych stoisk, wszystkie o ekologicznym charakterze. W pobliżu Dworku pod Lipami można było zobaczyć nowoczesne pojazdy rumskiego PUK-u, a nawet usiąść za ich kierownicami. W tej samej strefie znajdowało się miodowe stoisko, przy którym odbywały się wykłady na temat pszczół – oczywiście w obecności tych zwierząt. Miłośnicy lasu mogli zamknąć jego namiastkę w słoiku oraz sprawdzić swoją wiedzę, kręcąc kołem fortuny. Nie zabrakło również majsterkowania i ręcznych robótek. Zarówno dzieci, jak i dorośli, bardzo chętnie wykonywali własnoręcznie spersonalizowane torby lniane, budki dla ptaków, ekologiczną biżuterię czy wielorazowe worki na zakupy. Ponadto przedstawiciele urzędu udzielali właścicielom nieruchomości porad, jak zdobyć dofinansowanie np. na wymianę kopciucha, a maluchy mogły się w tym czasie wyszaleć na dmuchańcach. Z kolei na głodnych i spragnionych czekała strefa gastronomiczna.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta w Rumi. Partnerami byli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Eko Dolina, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi oraz Miejski Dom Kultury w Rumi.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń