Środa, 06 lipca 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Mieszkańcy wybrali lokalizacje kieszonkowych ogrodów


Mieszkańcy wybrali lokalizacje kieszonkowych ogrodówf14.04.2022 r.

Mieszkańcy wybrali lokalizacje kieszonkowych ogrodów

Zieleniec zlokalizowany przy ul. Dębogórskiej w Rumi oraz teren sąsiadujący z placem zabaw przy ul. Sędzickiego wkrótce zmienią się w miododajne ogrody – tak zdecydowali mieszkańcy, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. Warta około 30 tysięcy złotych inwestycja zostanie zrealizowana dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Nowe miododajne strefy powstaną w ramach projektu „Miasto miodem płynące – pszczoła też rumianin!”. Przedsięwzięcie skupia się na roli, jaką tytułowe zwierzęta odgrywają w środowisku naturalnym, dlatego też przewiduje założenie co najmniej jednego ogrodu kieszonkowego, który będzie wspierać warunki bytowania owadów zapylających.

Tylko od mieszkańców zależało, gdzie powstaną miododajne strefy. Swoje propozycje zamieszczali w komentarzach na facebookowym profilu urzędu oraz w wiadomościach mailowych przesłanych na adres: zielen@um.rumia.pl. Na podstawie zgłoszeń wytypowano sześć potencjalnych lokalizacji, a w drodze głosowania wybrany został zieleniec usytuowany przy ulicy Dębogórskiej (56,8% głosów) oraz plac zabaw przy ul. Sędzickiego (12,2% głosów). W nowo powstających ogrodach zasadzone zostaną między innymi: szałwia, lawenda, krzewuszka, budleja Dawida, róża, kocimiętka, lipa czy brzoza. Nie zabraknie też elementów edukacyjnych i małej architektury.

Zieleniec usytuowany przy ulicy Dębogórskiej

Chcemy nasadzić mnóstwo roślin, aby pszczołom żyło się u nas lepiej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważne są to owady dla naszego istnienia. Naukowcy twierdzą, że po wymarciu pszczół ludzkość przetrwa zaledwie cztery lata, dlatego jako samorząd podejmujemy wiele działań, które mają tym owadom pomóc. Tworzymy skwery, zielone wyspy, modernizujemy place. Specjalne strefy roślin miododajnych powstały przy Miejskim Domu Kultury oraz Szkole Podstawowej nr 6. To nie tylko pomaga pszczołom, ale też powoduje, że w mieście jest coraz ładniej. Wprowadziliśmy również tzw. Zielony Budżet Obywatelski, aby mieszkańcy mogli samodzielnie decydować, w jakim kierunku powinno iść miasto – wymienia Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi. – Mamy też wybitnych pszczelarzy, są to państwo Vossowie i Krysztofowie. To u nas w Rumi powstała krzyżówka pszczoły zwana kaszubką. Myślę, że nazwisko burmistrza (Pasieczny – przyp. red.) też zobowiązuje do pewnych działań. Musimy pomagać przyrodzie i być eko – dodaje.

Teren wokół placu zabaw przy ulicy Sędzickiego

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń