Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Mieszkańcy wymienili tony odpadów na setki roślin


Mieszkańcy wymienili tony odpadów na setki roślin25.04.2023 r.

Uczestnicy akcji

Tony makulatury oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego otrzymają drugie życie – to efekt miejskiej akcji ekologicznej „Sadzonka za odpady”, która została zorganizowana przez rumskich urzędników. Mieszkańcy Rumi nie tylko pozbyli się zalegających w domach śmieci, ale i otrzymali w zamian sadzonki.

Elektrośmieci zawierają trujące substancje takie jak: rtęć, freon, azbest, ołów, chrom czy związki bromu. Po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu mogą przenikać do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Większość spośród tych niebezpiecznych substancji można jednak ponownie wykorzystać w celach przemysłowych. Z tego powodu elektrośmieci muszą być zbierane, utylizowane i poddawane recyklingowi.

Zdając sobie z tego sprawę, władze Rumi zorganizowały kolejną edycję akcji „Sadzonka za odpady”. W sobotę 22 kwietnia można było dostarczyć na parking MOSiR-u elektrośmieci – np. pralki, lodówki, odkurzacze, komputery, kosiarki, telefony komórkowe czy suszarki – i otrzymać w zamian młode rośliny przeznaczone do sadzenia. Przyjmowana była także makulatura. Rekordziści zostawiali w punkcie kilka pralek lub lodówek czy też kilkadziesiąt kilogramów niepotrzebnych już wyrobów papierniczych.

W zależności od ilości i masy odpadów uczestnikom były wręczane wieloletnie rośliny:  róże, hortensje, maliny, borówki, porzeczki, trawy ozdobne, jabłonie, grusze lub czereśnie. W ten sposób około 650 sadzonek zyskało nowy dom. Przedsięwzięcie miało również wymiar edukacyjny – uczestnicy akcji mogli skorzystać z porad ogrodniczych, których udzielali przedstawiciele Urzędu Miasta Rumi dbający na co dzień o zieleń znajdującą się w publicznej przestrzeni.

Jest to bardzo fajna inicjatywa, uczymy się tak naprawdę porządku wokół siebie i tego, by w całym mieście było czysto, więc popierajmy jak najbardziej takie przedsięwzięcia. Jestem jak najbardziej za takimi akcjami, no i promujmy je – mówi Renata, mieszkanka Rumi.

Już jakiś czas temu, jak to było organizowane, akurat mieliśmy w piwnicy dużo tego wszystkiego, przyjechaliśmy raz i teraz już odkładamy i, jak jest taka akcja, to po prostu przyjeżdżamy i tu przekazujemy: makulaturę i elektronikę. Fajne jest to, że w zamian się otrzymuje sadzonki, bardzo ekologicznie. Później będziemy mieli z nich owoce, a nie ma to jak własne, nie takie kupne – podkreślają Michał i Paulina, mieszkańcy Rumi.

Była to piąta tego typu miejska akcja, której celem jest nie tylko rozwiązanie problemu zalegających w domach odpadów, ale i propagowanie wśród rumian zachowań przyjaznych środowisku – w tym recyklingu, czyli rozsądnego gospodarowania ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

 


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń