Poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Mieszkaniec Rumi wyreżyserował „Kamizelkę”


Mieszkaniec Rumi wyreżyserował „Kamizelkę”28.05.2018 r.


Przez ostatnich kilka miesięcy młodzi filmowcy, których korzenie sięgają Rumi i Władysławowa, pracowali nad projektem "Retro Klaps", czyli adaptacją lektur w maksymalnie 30-minutowym materiale filmowym. Ich wysiłek zaowocował pilotażową wersją „Kamizelki”, stworzoną na podstawie noweli Bolesława Prusa. Premiera filmu odbędzie się 29 maja o godzinie 17:00 w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Angelika Borchmann i Mateusz Dettlaff – ona pochodzi z Władysławowa, on z Rumi. Po ukończeniu liceum wyprowadzili się do Warszawy, gdzie wspólnie realizują filmy niezależne. Angelika jako aktorka, współscenarzysta, kierownik planu i produkcji oraz osoba od promocji, natomiast Mateusz pełni rolę reżysera i montażysty.

Prowadzimy ten projekt, aby wskrzesić zapomnianych poetów oraz ich dzieła, zachęcając filmem do przypomnienia sobie ich dzieł literackich i odmiany podejścia do szkolnych lektur – wyjaśniają młodzi artyści. – Chcemy pokazać, że warto sięgać po starsze dzieła, ponieważ są wielowymiarowe i zawierają mnóstwo pięknych scen. Naszą małą misją jest przypomnienie o tym, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu fali paradokumentów i innych filmów o małej wartości artystycznej oraz intelektualnej – dodają.

Działania młodych filmowców do tej pory wsparło m.in. Muzeum Czar PRL, fundacja artystyczna Start w Art, a także wypożyczalnia strojów MegaStroje. Projekt został też skonsultowany z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie przyjęto go z entuzjazmem. Angelika i Mateusz wierzą, że przedsięwzięcie ma spory potencjał i może przyczynić się do wzrostu wskaźników związanych z poczytnością lektur. Ich aspiracją jest, by młodzież oraz dzieci z przyjemnością, a nie z przymusu, sięgały po pozycje znajdujące się w szkolnym kanonie. [aigpl-gallery id="20197"] Premiera krótkometrażowego filmu pt. „Kamizelka”, stanowiącego eksperymentalną adaptację i wstęp do projektu opartego na ekranizacji lektur w pigułce, odbędzie się 29 maja o godzinie 17:00 w Warszawskiej Szkole Filmowej, w sali kinowej.  Wydarzenie będzie prowadzić Elżbieta Krawczyk, a w odpowiedni nastrój wprowadzi widzów Agata Grześkiewicz, wokalistka znana z programów telewizyjnych, takich jak „Szansa na sukces” oraz „Bitwa na głosy”.

 

 

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na Facebooku.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń