Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miłośnicy psów po raz drugi spotkali się na rumskim zlocie


Miłośnicy psów po raz drugi spotkali się na rumskim zlocie29.05.2023 r.

Julia Sowiak, zawodniczka mistrzostw świata w dogfrisbee

Druga edycja „Psot na Błoniach”, czyli rumskiego zlotu psiarzy, przyciągnęła kilkuset miłośników zwierząt. Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko zakupić specjalistyczną karmę czy akcesoria, ale i skonsultować się ze specjalistami oraz wziąć udział w bezpłatnych prelekcjach i pokazach.

Zlot, którego głównym celem jest propagowanie narzędzi i metod służących budowaniu pozytywnej oraz odpowiedzialnej relacji z psami, został zorganizowany przez miejskie jednostki z inicjatywy rumskiej radnej Liliany Bareły-Paleczewskiej. Data i miejsce nie są przypadkowe: 22 maja obchodzono Dzień Praw Zwierząt, natomiast teren zlokalizowany pomiędzy ulicami Pomorską i Gdańską, zwany Błoniami Janowskimi, stanowi miejsce codziennych spotkań mieszkańców spacerujących z psami. Właśnie dlatego, dzięki zaangażowaniu wielu osób i podmiotów, wspomniany teren na kilka godzin stał się przestrzenią przeznaczoną dla miłośników zwierząt.

Przygotowane przez organizatorów i partnerów atrakcje były bezpłatne. Przy stoisku urzędu miasta można było wykonać sobie zdjęcie z pupilem, korzystając z psich rekwizytów, a w zamian za opublikowanie fotografii otrzymać tematyczne gadżety. Karolina Orzeszke z Amber Dog – Centrum Twojego Psa zapraszała na tor przeszkód dla czworonogów, przy tym stanowisku można było także uzyskać porady dotycząca zachowania psiaków. O tym, jak przebiega proces adopcyjny, czym są domy tymczasowe i dlaczego nie warto kupować psa, opowiadali przedstawiciele Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt OTOZ Animals w Dąbrówce. Bezpłatne czipowanie czworonogów, dzięki funduszom z miejskiego budżetu, oferował mieszkańcom mobilny punkt Gabinetu Weterynaryjnego pod świętym Hubertem. Na kurs pierwszej pomocy, spotkanie z psimi ratownikami oraz rozmowy dotyczące zawodowych doświadczeń zapraszali instruktorzy wejherowskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Obecny był także Zjednoczony Bank Spółdzielczy w Rumi – pierwszy bank spółdzielczy w Polsce, który wyszedł naprzeciw potrzebom właścicieli zwierząt, umożliwiając wizytę w placówce wraz z pupilem. Instytucja ta na co dzień wspiera lokalne schroniska oraz społeczne i ekologiczne inicjatywy.

Przez całe wydarzenie na scenie odbywały się prelekcje i pokazy. Joanna Kustosik-Kańska z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku opowiadała o kulisach pracy z Edkiem – emerytowanym terierem, który w 2019 roku udaremnił przemyt 2 ton kokainy. Przedstawiciele wejherowskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża zapoznali uczestników ze swoją działalnością ratowniczą, psami służbowymi i pokazali, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. O tym, jak wypracować pozytywną i zdrową relację z pupilem opowiedziała Karolina Orzeszke z Amber Dog. Julia Sowiak, zawodniczka mistrzostw świata w dogfrisbee, dwukrotnie prezentowała swoje trenerskie umiejętności oraz sprawność jej czworonogów, w tym zaadoptowanego kundelka. Natomiast pokazy oraz prelekcje dotyczące psiego posłuszeństwa, diety oraz aktywności fizycznej przygotowała Joanna Korbal – zoopsycholog, behawiorysta oraz instruktor z poznańskiego Dragons Dogs School. Widowiska przyciągnęły tłumy widzów.

Równocześnie na klientów czekały stanowiska komercyjne. Firma NiuchNiuchy oferowała zabawki węchowe dla pupili. Przy stoisku Stowarzyszenia „Pomóż Sąsiadowi” można było zakupić tematyczne poduszki uszyte przez członków stowarzyszenia. W ofercie rumskiego sklepu zoologicznego Psiara & Kociara – Anna Kalkowska można było znaleźć profesjonalne karmy, gryzaki, przysmaki, smycze, szelki oraz inne akcesoria. Odpowiednie legowisko czy materac dla psa można było dobrać, korzystając z pomocy przedstawicieli firmy Legowiska Malz. Nie zabrakło także strefy gastronomicznej dla opiekunów zwierząt.

Była to dopiero druga odsłona „Psot na Błoniach”, a w tym roku wydarzenie znalazło się już w oficjalnym kalendarzu miejskich imprez. Po pozytywnym odbiorze pierwszej edycji, która miała miejsce w 2022 roku, staraliśmy się przygotować trochę szerszy program, aby każdy odwiedzający miał okazję zobaczyć chociaż jeden z sześciu zaplanowanych pokazów trenerskich oraz oczywiście podziwiać psie umiejętności. Cieszę się ogromnie, że tak wiele osób odwiedziło Błonia Janowskie razem ze swoimi pupilami. Mogliśmy posłuchać praktycznych porad na temat wychowania psa, próbować zrozumieć jego zachowania i przede wszystkim dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy i wsparcia w przypadku problemów w relacjach z psem. Mam nadzieję, że każdy miło spędził czas i jestem dumna, że mogę uczestniczyć w organizacji tak wyjątkowego i zarazem edukacyjnego wydarzenia na terenie naszego miasta – przyznaje radna Liliana Bareła-Palczewska, inicjatorka zlotu i właścicielka dwóch borderów.

Po takich imprezach widać, jak bardzo wartościowy jest to teren i że warto go aktywizować z myślą o mieszkańcach. Proces inwestycyjny niestety mocno nam się przeciągnął, a jest to związane z budową studni oraz dróg technicznych realizowaną przez PEWIK Gdynia, czyli spółkę będącą właścicielem zdecydowanej większości tych gruntów. W przyszłości te drogi techniczne będą służyć mieszkańcom jako ścieżki spacerowe. Równolegle udaje nam się porozumieć z partnerami prywatnymi, którzy chcą się włączyć finansowo w zagospodarowanie części terenu. Projekt jest bardzo ambitny: chcemy stworzyć krętą ścieżkę spacerową, fragment obszaru zostawić zupełnie naturalny, a w innych zakątkach Błoni Janowskich zamontować elementy i urządzenia służące rekreacji, wzorem gdańskiego parku Reagana. Wszystko to ma służyć wypoczywającym mieszkańcom – informuje burmistrz Michał Pasieczny. – Równolegle projektujemy duże podziemne zbiorniki retencyjne, które będą przechwytywać wody opadowe z praktycznie całego Janowa. Przechwycona woda po podczyszczeniu będzie służyć do podlewania Błoni. W ten sposób uzyskamy bardzo ekologiczny efekt, jak i usprawnimy miejski system ochrony przeciwpowodziowej – podkreśla.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń