Piątek, 27 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miasto sportu: MKS Orkan Rumia


Miasto sportu: MKS Orkan Rumia09.08.2024 r.

Piłkarze piątoligowego Orkana wychodzący na jeden z domowych meczów w sezonie 2023/24

Przedstawiamy stowarzyszenia i kluby, które współtworzą sport w Rumi – występują w seniorskich i młodzieżowych rozgrywkach, prowadzą treningi dla najmłodszych i rozwijają poszczególne dyscypliny. To te organizacje kreują sportową ofertę miasta i angażują mieszkańców w aktywny styl życia.

 

Piłka nożna w Rumi? Prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem będzie Orkan. To prawie 50 lat historii rozpisanej od boisk klasy A po trzecią ligę, a jeszcze kilkanaście lat temu niewiele zabrakło, aby żółto-niebiesko-czerwoni dostali się do drugiej ligi. Większość utalentowanych piłkarsko chłopców z Rumi na pewnym etapie przewinęło się też przez drużyny juniorskie MKS-u. Dziś klub mierzy siły na zamiary, przygotowując się do następnego sezonu seniorów w klasie okręgowej.

 

Prawdopodobnie każdy w Rumi zna kogoś, kto grał (lub chciał grać) w Orkanie. To skumulowana najnowsza historia rumskiej piłki – zdolnych mieszkańców, którzy chcieli podbijać ligowe boiska lub zapracować na transfer do silniejszej Arki Gdynia, ale i kilku pokoleń lokalnych kibiców, którzy na stadionie przy ul. Mickiewicza przez lata śledzili poczynania piłkarzy w niższych ligach. Od derbów z Gryfem Wejherowo i Orlętami Reda po potyczki z odbudowywaną Lechią Gdańsk – emocji nie brakowało.

Jeden z ligowych meczów Orkana w 2015 roku, na zdjęciu ówczesny trener rumian Jacek Stawiasz i Michał Kozieł, fot. Grzegorz Witt

 

Jak powstał klub?

Miejski Klub Sportowy Orkan to tak naprawdę kontynuator piłkarskich tradycji w Rumi, które od okresu dwudziestolecia międzywojennego budowało kilka nieistniejących już klubów: KS Rumia Zagórze, KS Kaszubia (występująca też pod nazwami Związkowiec, Garbarski Klub Sportowy, Włókniarz i Stal) oraz piłkarze TKKF Orzeł.

Wraz z utworzeniem w 1976 roku miejskiego ośrodka sportu powstała też zupełnie nowa organizacja, której założycielami byli Zygmunt Kos, Jan Poźniak, Jan Misztal, Apolinary Bitner i Tadeusz Patyk. Rozpoczęto od działalności m.in. sekcji kulturystyki oraz karate. Sekcja piłkarska powstała po czterech latach, a od samych jej początków prowadzono drużyny juniorskie.

W 1982 roku, gdy pierwszy rocznik osiągnął już wiek seniorów, przystąpiono do rozgrywek B-klasy. Już dwa lata później Orkan awansował do A-klasy, a w sezonie 1989/90 przyszła pora na historyczny awans do klasy okręgowej (ówczesny czwarty poziom rozgrywkowy). W tamtej ekipie grali m.in. Zbigniew Jantowski (kapitan), Jarosław Formella (grający trener i jednocześnie członek zarządu klubu), Adam Wańkowicz, Mariusz Piotrowski, Jarosław Sowirko, Mirosław Ciskowski czy dopiero wchodzący do zespołu seniorów Dariusz Hebel (późniejszy najlepszy strzelec w historii klubu).

Drużyna Orkana, która w sezonie 1989/90 po raz pierwszy awansowała do klasy okręgowej. Stoją, od lewej: Tomasz Rendaszka, Jarosław Formella, Zbigniew Jantowski, Krzysztof Starost, Grzegorz Turulski, Adam Wańkowicz, Waldemar Dampc, Marian Kusy, Mirosław Ciskowski, Leszek Block. W dolnym rzędzie, od lewej: Kazimierz Kreft, Dariusz Hebel, Mariusz Piotrowski, Jarosław Sowirko, Mariusz Kasprowicz, Edwin Wenta, Piotr Słowy.

W kolejnych latach klub występował między czwartym a piątym poziomem rozgrywek, a w ostatnich sezonach – na szóstym szczeblu rozgrywkowym, czyli w obecnej klasie okręgowej.

Zespół seniorów wiosną 2004 roku

 

Były ambicje na więcej

Choć w tej chwili piłkarze MKS-u przygotowują się do kolejnego sezonu w okręgówce – i, co ciekawe, pierwszych w historii miejskich derbów z OKS-em Janowo – jeszcze niedawno kibice z Rumi liczyli na występy na najniższym szczeblu centralnym.

W sezonie 2011/2012 klub był o krok od drugiej ligi, a losy awansu ważyły się dosłownie do ostatniej kolejki. Pechowa porażka 0:4 z Gryfem w Wejherowie na ostatniej prostej sprawiła jednak, że dla rumian rozpoczął się rozpad drużyny budowanej z myślą o czymś więcej (w Orkanie występowali wtedy m.in. Rafał Siemaszko, Marcus Vinicius da Silva, Damian Nawrocik czy Marcin Wachowicz). Konieczne było wówczas ponowne rozpoczęcie od klasy A i stworzenie od podstaw nowego zespołu.

Mecz towarzyski Orkan - Arka na 40-lecie klubu w 2016 roku. Do zdjęcia pozują, od lewej: ówczesny trener i były zawodnik Orkana Jacek Stawiasz, napastnik Arki Gdynia i wychowanek Orkana Rafał Siemaszko, trener Arki i były piłkarz Orkana Grzegorz Niciński, piłkarz Arki i były zawodnik Orkana Marcius Vinicius da Silva, prezes i były bramkarz Orkana Artur Krefft, fot. arka.gdynia.pl

 

Młody zespół cierpliwie się rozwija

Dziś Orkan Rumia ma inne priorytety. W poprzednim sezonie aż 70% zawodników z kadry było mieszkańcami Rumi, a i pozostali pochodzili z najbliższego regionu. Najlepsi zawodnicy – zdobywca 14 bramek i 13 asyst Kacper Kiełb czy młodzieżowiec Maksymilian Wałdowski, który strzelił 11 goli i zaliczył 8 asyst – to rodowici rumianie, wychowankowie klubu.

Piłkarze Orkana tuż przed meczem z Orlętami Reda w sezonie 2023/24

W klasie okręgowej wystąpiło łącznie aż 14 młodzieżowców, a średnia wieku piłkarzy ledwie przekroczyła 20 lat, co i tak nie przeszkodziło w zajęciu bezpiecznego 9. miejsca w tabeli. Do kolejnych rozgrywek przystępuje zatem młody, ale już ograny na tym szczeblu zespół, który będzie prowadził dotychczasowy drugi trener Kamil Kowalski. Rumianie rozpoczynają ligową rywalizację w weekend z 10 na 11 sierpnia.

Dzięki dobrej współpracy z władzami miasta, MOSiR-em, sponsorami, Pomorskim ZPN-em oraz rodzicami klub jest w dobrej sytuacji organizacyjno-finansowej. Kadra zespołu seniorów jest najmłodsza w całej lidze i przez aktywne szkolenie chcemy zbudować zespół, który powalczy o awans do wyższej klasy – zapowiada Jarosław Formella, jedna z postaci związanych z Orkanem najdłużej – od roli zawodnika, przez grającego trenera i trenera, aż po szkoleniowca juniorów i członka zarządu, które to funkcje pełni do dziś.

Kadra na rundę wiosenną sezonu 2023/2024 w lidze okręgowej
Zespół seniorów Orkana Rumia w rundzie wiosennej sezonu 2023/24
Bramkarze: Kacper Grota, Paweł Wyzina.
Obrońcy/pomocnicy: Kamil Kiełb, Kamil Meyer, Bartosz Niedźwiecki, Mikołaj Ciecierski, Jakub Golc, Michał Ozga, Krzysztof Niedźwiecki, Mateusz Hildebrandt, Dawid Kubera, Mateusz Sadowski, Igor Michalski, Tomasz Chudziak, Kacper Kasprzyk, Krzysztof Marzejon.
Napastnicy: Kacper Kiełb, Sebastian Samulski, Miłosz Modzelewski, Maksymilian Wałdowski, Oskar Zapaśnik, Mateusz Zdrojewski, Jakub Farbotko.
Trener: Jarosław Formella (zastąpiony po sezonie przez Kamila Kowalskiego).
Kierownik drużyny: Jarosław Formella.

 

Jest z czego dalej budować, bo aktualnie Orkan to około 300 zarejestrowanych zawodników. Na co dzień działa łącznie 13 drużyn młodzieżowych, które startują w oficjalnych rozgrywkach od kategorii junior B1 do junior F2 oraz jedna grupa naborowa z rocznika 2018/2019.

Stadion miejski przy ul. Mickiewicza w Rumi, gdzie od samego początku istnienia klubu piłkarze Orkana rozgrywają swoje domowe mecze

 

Najsłynniejszy wychowanek

Rafał Siemaszko – urodzony 11 września 1986 roku, środkowy napastnik. Rumianin, najbardziej popularny były zawodnik Orkana i jednocześnie wychowanek rumskiego klubu. Kojarzony głównie z gry w Arce Gdynia, dla której na szczeblu ekstraklasy oraz I ligi rozegrał łącznie 157 meczów i zdobył 33 bramki. Z żółto-niebieskimi sięgał po Puchar Polski w 2017 roku (zdobywając bramkę w dogrywce finału przeciwko Lechowi Poznań) oraz Superpuchar Polski w 2017 i 2018 roku. Występował też w drugoligowych Gryfie Wejherowo i Sokole Ostróda, pierwszoligowej Chojniczance Chojnice oraz grających w niższych ligach Wikędzie/KTS-K Luzino i Wierzycy Pelplin. Współorganizator i inicjator akcji charytatywnych, m.in. towarzyskiego turnieju Siema Cup w Rumi. Aktualnie, po wyborach parlamentarnych w 2023 roku, poseł na sejm zaangażowany w życie Rumi.
 

 

Jak dołączyć?

Klub prowadzi otwarty nabór, do zajęć treningowych każdego rocznika można dołączyć w dowolnym momencie – to samo dotyczy zespołu seniorów.

Pomimo dużej liczby zawodników wychodzimy z założenia, że każdy chętny musi dostać szansę treningu i ewentualnej gry. Co roku kilku zawodników z drużyn młodzieżowych bierze udział w testach klubów z rozgrywek centralnych, przykładowo w tym roku to Arka Gdynia, Warta Poznań i Wisła Kraków. To pokazuje, że warto rozpocząć treningi i grę u nas, by później mieć możliwość gry w bardziej znanych klubach – zachęca Jarosław Formella.

Każda z drużyn trenuje trzy razy w tygodniu. MKS korzysta z kilku boisk w różnych częściach miasta – od stadionu i jego bocznych boisk przy ul. Starowiejskiej po kompleks przy ul. Bukowej, sąsiedniego orlika oraz boisko przy ul. Stoczniowców. Wystarczy skontaktować się z klubem, żeby uzyskać więcej informacji o naborze.

 

Kontakt – Studio Tańca Masta Dance

Telefon: 607 978 918
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń