Stacja Kultura ponownie zaprasza do udziału w mobilnej grze miejskiej, tym razem w nawiązaniu do akcji Narodowego Czytania 2020. Fabuła została osadzona w realiach „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Rozgrywka skierowana jest do osób, które ukończyły 13 lat i posiadają smartfona.
– Krwawe rządy królowej Balladyny dobiegły końca. Ugodzona boskim piorunem władczyni pozostawiła po sobie opustoszały tron. Każdy śmiałek, który wybierze się w baśniowe okolice jeziora Gopło, ma szansę o niego zawalczyć – czytamy w opisie rozgrywki.
Gra osadzona jest w wirtualnym świecie, dlatego można w niej uczestniczyć z dowolnego miejsca na Ziemi. Wystarczy zainstalować na smartfonie aplikację ActionTrack, zeskanować kod QR, zaakceptować regulamin i rozpocząć rozgrywkę.
Gra będzie dostępna bezpłatnie od 5 września do końca 2020 roku. Kod dostępu będzie można uzyskać na facebookowej stronie Stacji Kultura, stronie internetowej www.bibliotekarumia.pl, a także osobiście w bibliotece.
Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatur y, potr zebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcję zorganizowano po raz pierwszy w 2012 r. wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Narodowe Czytanie propagowało „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaproszono Polaków do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz „Antologii Niepodległości”. Z kolei w 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie”. „Balladyna” Juliusza Słowackiego jest lekturą tegorocznej, dziewiątej już, odsłony tego przedsięwzięcia.