Czwartek, 15 maja 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Muzeum Miasta Rumi zostanie otwarte jeszcze w tym roku


Muzeum Miasta Rumi zostanie otwarte jeszcze w tym roku30.04.2024 r.

Dariusz Rybacki – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta prezentujący jeden ze zgromadzonych eksponatów

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie Muzeum Miasta Rumi w podziemiach Stacji Kultura. Zgodnie z planem wystawę opowiadającą o przeszłości naszej miejscowości będzie można zwiedzić już w grudniu tego roku. Uruchomienie nowej przestrzeni na kulturalnej mapie miasta będzie symbolicznym zwieńczeniem obchodów 800-lecia Rumi.

Historia zaklęta w przedmiotach

W kwietniu zakończył się pierwszy etap prac przygotowawczych. W jego ramach podpisano umowę z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku na wypożyczenie kilkudziesięciu zabytków związanych z dziejami Rumi. W tej grupie znajdują się m.in. starożytne naczynia ze spopielonymi szczątkami zmarłych oraz broń i przedmioty codziennego użytku. Największe wrażenie robią jednak monety znalezione w latach dziewięćdziesiątych podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie ruin cysterskiego kościoła (przy ulicy Kościelnej).  

Do tych artefaktów dołączą zabytkowe przedmioty gromadzone przez lata w salce historycznej Miejskiego Domu Kultury, a także nowe nabytki – przekazane miastu w ostatnich miesiącach przez samych mieszkańców. Są to m.in. rodzinne dokumenty, fotografie, pocztówki, a także przedmioty codziennego użytku. Wśród tych ostatnich najświeższym darem są świetnie zachowane przedwojenne narty ofiarowane przez radnego Michała Kryżę.

Łącznie do zaprezentowania w obrębie wystawy wytypowano ponad sto zabytków. Oznacza to, że w Muzeum Miasta Rumi będzie można obejrzeć wiele oryginalnych przedmiotów dokumentujących bogate dzieje naszej okolicy.

Popielnice kultury pomorskiej, które odnaleziono na terenie Rumi

Harmonogram prac

W kwietniu zakończono prace nad scenariuszem wystawy oraz wyłoniono firmę odpowiadającą za jej aranżację. Za projekt wizualny będzie odpowiadać biuro projektowe „Gdyby” z Gdańska. W jego portfolio znajdują się projekty wystaw dla Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowego w Gdańsku czy Muzeum Emigracji w Gdyni. Ostatnim etapem będzie adaptacja podziemia Stacji Kultura na cele muzealne. Planowane są też zmiany organizacyjne.

Muzeum Miasta Rumi organizujemy w formie bibliotecznej sali historycznej. Oznacza to, że nowa przestrzeń będzie integralną częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy. Aby zabezpieczyć funkcjonowanie wystawy, jej obecność zostanie zaznaczona zarówno w schemacie organizacyjnym, jak i statucie jednostki. Takie rozwiązanie jest optymalne, pozwala bowiem ograniczyć koszty funkcjonowania Muzeum – zaznacza Dariusz Rybacki, dyrektor biblioteki i społeczny pełnomocnik burmistrza Rumi ds. historii miasta.

Wykopaliska archeologiczne na terenie cmentarzyska kultury oksywskiej, fot. ze zbiorów Miejskiego Domu Kultu

Dzięki mieszkańcom i dla mieszkańców

Powstanie Muzeum Miasta Rumi możliwe jest dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali na ten projekt w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Na powstanie wystawy przeznaczono 300 tysięcy złotych. Pieniądze te pozwolą przearanżować 150 metrów kwadratowych dawnych sal konferencyjnych znajdujących się w podziemiach Stacji Kultura.

Jeżeli masz w swoich domowych zbiorach przedmioty związane z historią Rumi, które chciałbyś wypożyczyć lub przekazać do Muzeum Miasta Rumi, wyślij maila na adres: grzegorz.czepulkowski@bibliotekarumia.pl.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń