Sobota, 23 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Nie cukrzymy! Kolejne bezpłatne badania dla mieszkańców


Nie cukrzymy! Kolejne bezpłatne badania dla mieszkańców26.05.2021 r.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: niecukrzymy.pl

W powiatach wejherowskim, puckim oraz w Gdyni wystartował program profilaktyki cukrzycy typu 2. Z bezpłatnych badań mogą korzystać mieszkańcy aktywni zawodowo, głównie w wieku od 35 do 64 r.ż., którzy są w grupie podwyższonego ryzyka. Program od kilku miesięcy jest już realizowany w Sopocie, Gdańsku, Stegnie, gminie i mieście Tczew oraz powiecie gdańskim.

Strona internetowa niecukrzymy.pl z ciekawymi artykułami i wywiadami, strona na facebooku NieCukrzymy, spotkania z pracodawcami, a wkrótce także kanał na YouTube z filmami o tematyce kulinarnej, sportowej i zdrowotnej dla osób zagrożonych cukrzycą – to tylko część kampanii informacyjno-edukacyjnej, realizowanej w ramach programu profilaktyki cukrzycy typu 2, jaką dla mieszkańców Gdyni, Wejherowa, Redy, Rumi, Pucka, Kosakowa, Władysławowa, Helu, Jastarni, Luzina i Szemuda przygotowało Gdyńskie Centrum Zdrowia.  Partnerem  projektu jest Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Gdyni.

Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia i zła dieta. Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. 

Na czym polega metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2?

Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat.

Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Celem projektu jest wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców poprzez:

  • zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2,
  • podniesienie świadomości zdrowotnej,
  • redukcję czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Miliony złotych na walkę z cukrzycą

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest ze środków europejskich RPO WP na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 5 projektów:

Szósty projekt – w powiecie kartuskim – jest w przygotowaniu.

Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych: w Gdyni będzie to 300 osób, a w powiatach wejherowskim i puckim po 100 osób.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń