Niedziela, 14 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

„Nie nowotworom u dzieci” – fundacja zaprasza na bezpłatne badania USG dla dzieci


„Nie nowotworom u dzieci” – fundacja zaprasza na bezpłatne badania USG dla dzieci22.01.2024 r.

Badanie USG dzieci – fot. archiwum Fundacji Ronalda McDonalda

Fundacja Ronalda McDonalda, Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski (lokalni pływacy ekstremalni) zapraszają na bezpłatne profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, zamieszkałe w województwie pomorskim. Badania odbędą się 27 i 28 stycznia przy Marinie Gdynia, na terenie zawodów pływackich Gdynia Winter Swimming Cup.

Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu Fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy radiologów. Czas potrzebny na badanie w ambulansie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania rodzice otrzymują wynik oraz, jeśli jest taka potrzeba, poradę lekarską. Dla wielu dzieci to może być pierwsze takie badanie USG w życiu.

Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpią ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich – mówi prof. Adam Jelonek, honorowy prezes zarządu Fundacji Ronalda McDonalda, który w 2005 roku razem z prof. Jerzym R. Kowalczykiem zareagowali na późne diagnozy onkologiczne, tworząc zasady programu badań przesiewowych USG dla najmłodszych, a następnie w 2021 roku położył akcent na kontrolę układu moczowego.

Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer 532 350 384 w dniach 22-23 stycznia w godzinach 16-18. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Współorganizatorem tej edycji badań są Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – sportowcy ekstremalni, pływacy zimowi, organizatorzy zawodów Gdynia Winter Swimming Cup oraz ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda. W sierpniu ubiegłego roku podjęli podwójną próbę przepłynięcia 34-kilometrowego kanału Catalina między Los Angeles a wyspą Catalina. Ich przeprawie towarzyszyła zbiórka charytatywna na sfinansowanie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego.

Partnerami lokalnymi badań są również Województwo Pomorskie, Miasto Gdynia, GWSC i firma FRED.


Partnerami Fundacji Ronalda McDonalda w „Nie nowotworom u dzieci” są Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ALAB laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerami naukowymi są Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne, a partnerem technicznym mobilnej kliniki – MAN Polska.

Co roku w Polsce diagnozuje się około 1300 przypadków nowotworów u dzieci. Wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości wyleczalne. Profilaktyka i wczesna diagnoza dają szansę na natychmiastową reakcję i skuteczne działanie, stąd tak wielkie znaczenie ma dla najmłodszych program bezpłatnych, kompleksowych badań USG, Fundacji Ronalda McDonalda.

Program „NIE nowotworom u dzieci” dociera do miejsca zamieszkania dzieci, aby pomagać tam, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest utrudniony choćby z racji odległości. W ciągu ponad 18 lat radiolodzy dziecięcy na pokładzie ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda przebadali 89 119 dzieci w 252 miejscowościach. Dla wielu z nich diagnoza na pokładzie ambulansu była tą na wagę zdrowia i życia.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń