Piątek, 03 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Nie zapominają. Uczniowie zadbali o zabytkowy cmentarz


Nie zapominają. Uczniowie zadbali o zabytkowy cmentarz07.11.2023 r.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi z radną Teresą Hebel i opiekunami, fot. Monika Jastrzębska / SP nr 1 w Rumi

Zabytkowe mogiły przy ruinach gotyckiego kościoła nadal otoczone pamięcią. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi dotrzymują obietnicy i regularnie pomagają w utrzymaniu starego cmentarza przy ul. Kościelnej. Tym razem wspólnymi siłami klas 3A i 7A oraz radnej Teresy Hebel udało się wysprzątać przestrzeń i posadzić wrzosy.

Młodzi uczniowie z Rumi czuwają nad zabytkowymi grobami. Zgodnie ze zobowiązaniem, którego podjęli się, podpisując w ubiegłym roku tzw. akt adopcji, zadbali w listopadzie – miesiącu, który nierozerwalnie wiąże się z pamięcią o zmarłych – o historyczne miejsce pochówku przy ruinach cysterskiego kościoła.

Uczniowie Jedynki podczas sprzątania grobów z radną Teresą Hebel (z prawej), fot. Monika Jastrzębska / SP nr 1 w Rumi

Aby nie zaginęła pamięć

Stary cmentarz przy ulicy Kościelnej to miejsce, w którym siłą rzeczy grobów zmarłych nie odwiedzą już ich bliscy. Jego początki sięgają jeszcze średniowiecza. W mogiłach znajdujących się obok ruin spoczywają m.in. miejscowi ewangelicy i katolicy oraz duchowni, a bezpośrednio pod kościołem najprawdopodobniej także przedstawiciele szlachty.

Od 2017 roku miejsce pochówku, razem z pozostałościami po świątyni, udało się odrestaurować z pomocą zewnętrznej dotacji. Rolę społecznych „gospodarzy” rumskiego zabytku wzięli na siebie właśnie uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1. To około 1000 metrów kwadratowych powierzchni, która wymaga regularnych odwiedzin i drobnych prac porządkowych.

Uczniowie przy jednej z zabytkowych mogił, które znajdują się na historycznym cmentarzu, fot. Monika Jastrzębska / SP nr 1 w Rumi

Wrzosy i znicze przypominają o zmarłych

W tym roku do pracy na starym cmentarzu zaangażowali się uczniowie z klas 3A oraz 7A. Wspólnie z miejską radną, Teresą Hebel młodzi rumianie wspólnie zgrabili liście i wysprzątali opuszczone nagrobki. W mogiłach zostały też posadzone symboliczne wrzosy, które dostarczył Urząd Miasta. Zgodnie z listopadową tradycją, zapalono także znicze upamiętniające spoczywających tam zmarłych.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń