Wtorek, 21 stycznia 2025
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Nowe rośliny zameldowały się w Rumi


Nowe rośliny zameldowały się w Rumi09.01.2025 r.

Absolwentki sadzące drzewo okolicznościowe przy I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi

Kwiatowe rabaty, drzewa i zielone przystanki – tysiące roślin w październiku i listopadzie zapuściły korzenie w Rumi, żeby lepiej przygotować się na trudne warunki pogodowe. W różnych lokalizacjach miasto wykonało nasadzenia o łącznej wartości ponad 260 tysięcy złotych. Pierwsze efekty będą widoczne już wiosną.

Choć to nieoczywiste, późna jesień jest w naszym klimacie najlepszą porą, by posadzić wieloletnie rośliny – to m.in. wilgotniejsza gleba, lepsze ukorzenienie, mrozoodporność i wytrzymałość na późniejsze susze oraz upały.

Rośliny, które zaaklimatyzują się zimą, mają większe szanse na przyjęcie się w specyficznym miejskim otoczeniu. Właśnie dlatego miasto zleca prace specjalistom od zieleni zawsze o tej porze roku.

Nasadzenia nowych drzew przy ul. Włókienniczej w ramach akcji „Zieleń na mur beton”

 

Bardziej zielono przy ulicach

Nowe zieleńce zapuszczają już korzenie m.in. na terenie Białej Rzeki. Powstało tutaj kilka przydrożnych rabat z krzewami i bylinami, które zastąpiły starsze krzewy lub zajęły niezagospodarowane miejsca między chodnikami a jezdnią. W przyszłości oddzielą w ten sposób ruch pieszy przy ulicach: Długiej, Królowej Jadwigi, Chełmońskiego, Ceynowy oraz przy Gryfa Pomorskiego. Mowa o około 700 sadzonkach.

Nasadzenia w Białej Rzece - powstały m.in. nowe przydrożne rabaty

W tym, by ulice były bardziej przyjazne mieszkańcom, pomogą też zielone przystanki. Dwie kolejne wiaty autobusowe, z których korzysta wielu pasażerów, zazielenią się w najbliższych miesiącach, gdy rośliny już urosną. Są to przystanki zlokalizowane przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego oraz Dąbrowskiego i Gdańskiej. Obok przystanków pojawiły się już duże donice z rabatami oraz stelażami przeznaczonymi na pnące gatunki.

Obsadzono również przestrzeń przy parkingu obok Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Natomiast przy ulicy Lipowej, na około 100 metrach kwadratowych, udało się znaleźć miejsce dla ponad 360 hortensji i szałwii.

 

Nasadzenia, które wybrali mieszkańcy

Jesień i początek zimy to dobra pora na realizację zielonych projektów z Budżetu Obywatelskiego. Jeden z nich to „Żywa lekcja biologii" w Szkole Podstawowej nr 7, gdzie powstał ogród miododajny z tablicami edukacyjnymi. Całość to ponad 50 metrów kwadratowych przestrzeni z budkami dla owadów, drzewami owocowymi, bylinami, krzewami i roślinami cebulkowymi pozwalającymi urozmaicić szkolne zajęcia i przyciągnąć skrzydlatych gości. Projekt przyniósł łącznie ponad 440 sadzonek.

 

Kolejnych 150 hortensji i traw ozdobnych przybyło natomiast przy „Małej Japonii", czyli wybranym głosami mieszkańców ogrodzie kwitnących wiśni u zbiegu ulic Dębogórskiej i Chełmińskiej . To drugi etap tego projektu, gdzie wcześniej, jeszcze wiosną, pojawiły się tytułowe wiśnie „Kanzan".

 

Pora na kolejne działania

Nowa zieleń pojawia się w mieście również w ramach tzw. uzupełniania braków na rabatach. Zieleńce znajdujące się w różnych częściach Rumi, które uległy częściowemu zniszczeniu przez zadeptanie, choroby czy wyprowadzanie psów, są po sezonie obsadzane na nowo – np. w parku Starowiejskim, parku Żelewskiego czy przy tzw. zielonych wyspach (ul. Topolowa i Różana). W ostatnich miesiącach posadzono w tych miejscach ponad pół tysiąca roślin.

Jesień to też sezon na nowe drzewa. Jeszcze przed końcem roku przybyło ich aż 156 – wszystkie to sadzonki o ponadstandardowych obwodach przekraczających co najmniej 16 cm. Co prawda są droższe, ale dzięki odpowiednim rozmiarom szybciej urosną i zaczną pełnić swoją docelową funkcję w mieście.

Nasadzenia drzew przy ul. Gnieźnieńskiej

Posadzenie drzew tym razem kosztowało miasto ponad 163 tysiące złotych. Pojawiły się one m.in. przy ul. Dębogórskiej, Starowiejskiej, Księdza Gierosa, Sędzickiego, Różanej, Borówkowej, Gdańskiej, Kilińskiego, Okrzei i Gnieźnieńskiej. Wśród wybranych gatunków znalazły się m.in. lipy oraz graby kolumnowe.

To nie koniec – w „zielonych planach” na przyszły rok są już kolejne drzewa wzdłuż ulic, a poszczególne lokalizacje znajdują się w fazie projektowania. Tam, gdzie np. ze względu na sieci techniczne brakuje przestrzeni do wykonania głębszych nasadzeń, pojawią się krzewy, trawy i byliny.

 

Drzewami uczcili ważne chwile

Drzew w miejskiej przestrzeni przybywa też dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców. Nasadzenia okolicznościowe to wyjątkowy sposób na uczczenie ważnej daty, urodzin czy jubileuszu. Każda zainteresowana osoba może zasponsorować sadzonkę, zadedykować ją określonej okazji lub osobie, a następnie, w porozumieniu z pracownikami urzędu, własnoręcznie umieścić ją w glebie.

Uczniowie I LO w Rumi podczas sadzenia drzew okolicznościowych przy ul. Gierosa

Dzięki gestowi mieszkańców tylko tej jesieni posadzono 10 drzew: dębów oraz lip. Okazje były różne – od okrągłego 20-lecia Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przez jubileusz I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich, aż po pieiwsze urodziny dziecka pana Adriana, które w przyszłości będzie mogło z dumą wskazywać jedno z miejskich drzew jako „swoje”. Przy wszystkich nowo posadzonych roślinach pojawią się pamiątkowe tabliczki opisujące fundatorów oraz ich motywacje.

Pan Adrian podczas sadzenia drzewa okolicznościowego przy ul. Dębogórskiej

Wszystkich mieszkańców Rumi, którzy chcieliby pozostawić podobne „pamiątki” w miejskiej przestrzeni, zachęcamy do przesłania elektronicznego wniosku o zasadzenie drzewa okolicznościowego.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń