Kulturalna podróż po świecie
Pracowite ferie mają za sobą miejscy bibliotekarze. W Stacji Kultura, Bibliotece Janowo, Bibliotece Kaszubskiej oraz Bibliotece Zagórze zorganizowano łącznie 31 wydarzeń, wśród nich: warsztaty plastyczne, przedstawienia w formie teatrzyków kamishibai (japoński teatr obrazkowy prezentowany w drewnianej lub kartonowej skrzynce), zajęcia z improwizacji teatralnej, terapia z udziałem kota (felinoterapia), heklowanie (szydełkowanie), podchody, wspólne czytanie, kino nieme oraz spotkanie z podróżniczką Justyną Szumacher pt. „Wędrówka z rekinami”.
Przygotowane przez bibliotekarzy atrakcje przyciągnęły łącznie około 300 dzieci oraz kilkudziesięciu rodziców. Największe zainteresowanie wzbudziło spotkanie z Justyną Szumacher poświęcone nurkowaniu z rekinami, podczas którego dzieci mogły poznać fakty i mity na temat podwodnego świata oraz zobaczyć na własne oczy zęby tych niezwykłych zwierząt. Drugą najpopularniejszą atrakcją były sesje felinoterapii, czyli terapeutyczne spotkania z kotem rasy kurylski bobtail. Dzieci dowiedziały się, że obcowanie z tymi czworonogami – głaskanie ich czy mówienie do nich – może wpływać pozytywnie na zdrowie i samopoczucie, uspokajająco i antydepresyjnie, pozwalając zapomnieć o codziennych troskach.
– Cieszymy się, że tegoroczne ferie w miejskiej bibliotece spotkały się z tak dużym zainteresowaniem naszych najmłodszych czytelników. Na większość wydarzeń należało się zapisać, listy zapełniały się błyskawicznie. Oprócz sprawdzonych w poprzednich latach atrakcji w te ferie pojawiły się także nowości: zajęcia terapeutyczne z kotem czy spotkanie o nurkowaniu z rekinami. Takimi propozycjami chcemy rozwijać wyobraźnię dzieci i młodzieży – zaznacza Dariusz Rybacki, dyrektor jednostki.
Gotowanie czy kodowanie?
Z kolei Miejski Dom Kultury w Rumi zaproponował uczniom spędzenie wolnego czasu na zimowisku organizowanym we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 6. W półkoloniach zatytułowanych „Zimowi poszukiwacze przygód” wzięło udział 21 dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W programie znalazły się zajęcia stacjonarne i wyjazdowe: wycieczka do Wieżycy na snowtubing (zjeżdżanie po śnieżnym torze na specjalnych oponach), przejażdżka wozami drabiniastymi w kaszubskiej stadninie koni, olimpiada sportowa, zabawy integracyjne oraz konkursy wzorowane popularnymi teleturniejami. Oprócz tego zorganizowane zostały warsztaty plastyczne, podczas których można było wykonać ekostworki z materiałów ekologicznych oraz maski – przydatne podczas balu karnawałowego. Kurs gotowania oraz warsztaty robotyki i kodowania pokazały, że zdobywanie nowych umiejętności może być ciekawe i przyjemne. Organizatorzy znaleźli też czas na przeprowadzenie zajęć teatralnych pt. „Kwiat dobroci”, które zakończyły się pokazem dla rodziców.
Drugą propozycją były dwa turnusy „COOLturalnego zimowiska” w MDK-u. Uczestnicy mieli okazję pracować z drewnem w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”, uczyć się jazdy na łyżwach w gdańskiej hali Olivia oraz opanować podstawowe umiejętności pływackie. W obu turnusach wzięło udział łącznie 40 dzieci.
– Tworzyliśmy program półkolonii w taki sposób, żeby dzieci miały okazję spróbować wielu nowych rzeczy. Nie robimy wąskich specjalizacji, chcemy inspirować i z satysfakcją obserwować postępy uczestników – podsumowuje Tomasz Łukowicz, który współorganizował „COOLturalne zimowisko”.
Ruchu nigdy za wiele
Jak na sportową jednostkę przystało, rumski MOSiR zaprosił mieszkańców do bezpłatnego udziału w odbywających się na hali feriach z tenisem stołowym, turnieju w tej dyscyplinie sportowej oraz intensywnego korzystania z orlika przy ul. Świętopełka 12.
Największym zainteresowaniem cieszyły się godziny otwarte boiska, na którym pod okiem opiekunów aktywnie spędzało czas 106 młodych osób. Ponad 80 amatorów tenisa stołowego – dzieci, młodzież i dorośli – uczestniczyło w treningach dostosowanych do ich poziomu zaawansowania, a kolejne 53 osoby wzięły udział w „Zimowym turnieju tenisa stołowego”, którego zwycięzcy otrzymali wejściówki do parku trampolin.
Od mieszkańców dla mieszkańców
Dzięki przekazanym przez miasto funduszom rumskie organizacje pozarządowe mogły zaprosić dzieci oraz młodzież do udziału w przygotowanych przez siebie półkoloniach i wyjazdach. Klub koszykarski Wataha oferował nie tylko treningi, ale i różnorodne warsztaty, zajęcia czy atrakcje, takie jak wspólny seans filmowy. Klub Sportowy Karate Sakura zabrał młodych zawodników na południe Polski, gdzie ćwiczyli, jeździli na nartach oraz integrowali się, biorąc udział w grach zespołowych. Rumski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego zorganizował zimowisko na Suwalszczyźnie, a Rugby Club Arka Rumia przygotował dla swoich podopiecznych obóz przygotowawczy w Chłapowie.
Ferie dla swoich zawodników zorganizowały także: SL SALOS Rumia, Rumia Ladies Academy, Akademia Piłki Siatkowej Rumia, UKS Masta Dance oraz MKS Orkan Rumia. W ramach oferty tych stowarzyszeń dzieci oraz młodzież brały udział między innymi w treningach i rozgrywkach sportowych, podejmowały się aktywności na świeżym powietrzu oraz uczestniczyły w wycieczkach integracyjnych do kina czy na kręgle.