Piątek, 26 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Od 30 lat zarażają pasją do muzykowania


Od 30 lat zarażają pasją do muzykowania01.02.2023 r.

Dyrekcja i kadra szkoły oraz goście zaproszeni na obchody 30-lecia placówki

Nie każdy mieszkaniec Rumi wie, że na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego można nauczyć się biegle grać na instrumentach muzycznych, śpiewać czy koncertować. Profesjonalnych lekcji udziela kadra nauczycielska Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia, której siedziba mieści się właśnie w Szóstce. Instytucja, pomimo nieco mylącej nazwy, ma uprawnienia szkoły publicznej i już od 30 lat działa kulturalnie na rzecz lokalnego środowiska.

Prywatna Szkoła Muzyczna I stopnia w Rumi formalnie powstała we wrześniu 1992 roku jako placówka niepubliczna. Dwa lata później zyskała uprawnienia szkoły publicznej, co oznacza, że siatka godzin i podstawy programowe są takie same jak w państwowych szkołach muzycznych. Nadzór pedagogiczny nad działalnością placówki sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Centrum Edukacji Artystycznej.

Początkowo siedzibą szkoły było I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi przy ulicy Starowiejskiej 4. We wrześniu 2004 roku siedziba została przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego przy ulicy Sienkiewicza 30, tym samym poprawiając warunki lokalowe oraz umożliwiając większej liczbie uczniów uczestnictwo w zajęciach.

Placówka jest pierwszą i jak do tej pory jedyną szkołą muzyczną w mieście z uprawnieniami szkoły publicznej. Przewinęło się już przez nią około tysiąca osób – zliczając wszystkich uczniów, uczestników ognisk muzycznych i grup przygotowawczych. Większość z nich to rumianie, ale nie brakuje też mieszkańców okolicznych miast i miejscowości.

W 1992 roku na terenie Rumi, największego miasta w powiecie wejherowskim, nie było szkoły muzycznej. Najbliższe znajdowały się w Gdyni i Wejherowie, dlatego istniało duże zapotrzebowanie na zorganizowanie placówki artystycznej o profilu muzycznym. Pomysł się sprawdził, szkoła ma już 30 lat, a nasza siedziba już od 18 lat mieści się w Szkole Podstawowej nr 6, gdzie cieszymy się bardzo dobrą współpracą z panią dyrektor Aleksandrą Brunat – mówi Sergiusz Wieliczko, współzałożyciel i dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rumi. – Świadczymy usługi kształcenia zgodne z podstawami programowymi dla szkół muzycznych pierwszego stopnia. Jednym z naszych priorytetów jest współpraca z miejskimi ośrodkami kultury na rzecz lokalnego środowiska – dodaje.

Każdego roku rekrutacja prowadzona jest od maja do czerwca oraz we wrześniu. W szkole mogą uczyć się wszystkie dzieci, które lubią muzykę i są zainteresowane nauką gry na instrumencie. Dodatkowo placówka prowadzi lekcje umuzykalniające dla 5- i 6-latków w zespole „Multitonki”. Te indywidualne i grupowe zajęcia prowadzone są według autorskiego programu, a ich celem jest przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w Prywatnej Szkole Muzycznej I stopnia. Natomiast młodzież, która ukończy rumską szkołę, może kontynuować naukę w szkołach muzycznych II stopnia, a dalej w akademiach muzycznych.

Przez ostatnich 30 lat zmniejszyło się zainteresowanie nauką na poziomie zawodowym. Teraz młodzież i ich rodzice chcą nauczyć się grać, muzykować w zakresie szkoły pierwszego stopnia, czerpać przyjemność z występów. I takie usługi nasza szkoła oferuje. Największą popularnością cieszą się obecnie nauka gry na fortepianie, skrzypcach i w zespole „Multitonki” – przyznaje współzałożyciel Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rumi. – Naszym największym sukcesem jest to, że młodzież zainteresowana grą na instrumentach uczęszcza do naszej szkoły i kończy ją po 4 lub 6 latach. W dzisiejszych czasach mało kto wiążę swoją przyszłość z zawodem muzyka, ale część uczniów kontynuuje naukę w szkołach muzycznych II stopnia, a następnie na wyższych uczelniach – podkreśla Sergiusz Wieliczko.

Oprócz obowiązkowych przesłuchań i egzaminów dwa razy do roku szkoła organizuje koncerty, podczas których prezentują się wszyscy uczniowie. Występy są związane z przypadającymi rocznicami narodzin lub śmierci znanych kompozytorów: Chopina, Moniuszki, Nowowiejskiego, Lutosławskiego, Bacha czy Beethovena. Część koncertów odbywa się w formie „Galerii Muzycznej”, gdzie prezentowane utwory muzyczne są ilustrowane multimedialnym pokazem dzieł malarskich z odpowiednim komentarzem. Taki koncert odbył się również z okazji 30-lecia Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rumi.

Wydarzenie zorganizowaliśmy 12 stycznia w sali koncertowej Fundacji „Dla Was” przy ul. Pomorskiej 11 w Rumi. Na scenie pojawił się zespół skrzypcowy „Piccolo Violini”, chór szkolny „Cantare” i chórek klas młodszych. Nie zabrakło też występów solowych. Całość miała formę „Galerii Muzycznej”, wyświetlaliśmy obrazy znanych i mniej znanych artystów malarzy. Tematem przewodnim tych obrazów była zima – relacjonuje Sergiusz Wieliczko. – Na koncercie obecne były między innymi miejska radna i zastępczyni przewodniczącej Komisji Kultury Teresa Hebel oraz dyrektorka MOSiR-u i radna powiatowa Jolanta Król. Dyrekcja naszej szkoły otrzymała z okazji 30-lecia placówki list gratulacyjny podpisany przez burmistrza Michała Pasiecznego i przewodniczącego rady miejskiej Krzysztofa Woźniaka – podsumowuje.

Występy przygotowane z okazji 30-lecia szkoły

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń