Nie każdy mieszkaniec Rumi wie, że na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego można nauczyć się biegle grać na instrumentach muzycznych, śpiewać czy koncertować. Profesjonalnych lekcji udziela kadra nauczycielska Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia, której siedziba mieści się właśnie w Szóstce. Instytucja, pomimo nieco mylącej nazwy, ma uprawnienia szkoły publicznej i już od 30 lat działa kulturalnie na rzecz lokalnego środowiska.
Prywatna Szkoła Muzyczna I stopnia w Rumi formalnie powstała we wrześniu 1992 roku jako placówka niepubliczna. Dwa lata później zyskała uprawnienia szkoły publicznej, co oznacza, że siatka godzin i podstawy programowe są takie same jak w państwowych szkołach muzycznych. Nadzór pedagogiczny nad działalnością placówki sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Centrum Edukacji Artystycznej.
Początkowo siedzibą szkoły było I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi przy ulicy Starowiejskiej 4. We wrześniu 2004 roku siedziba została przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Majkowskiego przy ulicy Sienkiewicza 30, tym samym poprawiając warunki lokalowe oraz umożliwiając większej liczbie uczniów uczestnictwo w zajęciach.
Placówka jest pierwszą i jak do tej pory jedyną szkołą muzyczną w mieście z uprawnieniami szkoły publicznej. Przewinęło się już przez nią około tysiąca osób – zliczając wszystkich uczniów, uczestników ognisk muzycznych i grup przygotowawczych. Większość z nich to rumianie, ale nie brakuje też mieszkańców okolicznych miast i miejscowości.
– W 1992 roku na terenie Rumi, największego miasta w powiecie wejherowskim, nie było szkoły muzycznej. Najbliższe znajdowały się w Gdyni i Wejherowie, dlatego istniało duże zapotrzebowanie na zorganizowanie placówki artystycznej o profilu muzycznym. Pomysł się sprawdził, szkoła ma już 30 lat, a nasza siedziba już od 18 lat mieści się w Szkole Podstawowej nr 6, gdzie cieszymy się bardzo dobrą współpracą z panią dyrektor Aleksandrą Brunat – mówi Sergiusz Wieliczko, współzałożyciel i dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rumi. – Świadczymy usługi kształcenia zgodne z podstawami programowymi dla szkół muzycznych pierwszego stopnia. Jednym z naszych priorytetów jest współpraca z miejskimi ośrodkami kultury na rzecz lokalnego środowiska – dodaje.
Każdego roku rekrutacja prowadzona jest od maja do czerwca oraz we wrześniu. W szkole mogą uczyć się wszystkie dzieci, które lubią muzykę i są zainteresowane nauką gry na instrumencie. Dodatkowo placówka prowadzi lekcje umuzykalniające dla 5- i 6-latków w zespole „Multitonki”. Te indywidualne i grupowe zajęcia prowadzone są według autorskiego programu, a ich celem jest przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w Prywatnej Szkole Muzycznej I stopnia. Natomiast młodzież, która ukończy rumską szkołę, może kontynuować naukę w szkołach muzycznych II stopnia, a dalej w akademiach muzycznych.
– Przez ostatnich 30 lat zmniejszyło się zainteresowanie nauką na poziomie zawodowym. Teraz młodzież i ich rodzice chcą nauczyć się grać, muzykować w zakresie szkoły pierwszego stopnia, czerpać przyjemność z występów. I takie usługi nasza szkoła oferuje. Największą popularnością cieszą się obecnie nauka gry na fortepianie, skrzypcach i w zespole „Multitonki” – przyznaje współzałożyciel Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rumi. – Naszym największym sukcesem jest to, że młodzież zainteresowana grą na instrumentach uczęszcza do naszej szkoły i kończy ją po 4 lub 6 latach. W dzisiejszych czasach mało kto wiążę swoją przyszłość z zawodem muzyka, ale część uczniów kontynuuje naukę w szkołach muzycznych II stopnia, a następnie na wyższych uczelniach – podkreśla Sergiusz Wieliczko.
Oprócz obowiązkowych przesłuchań i egzaminów dwa razy do roku szkoła organizuje koncerty, podczas których prezentują się wszyscy uczniowie. Występy są związane z przypadającymi rocznicami narodzin lub śmierci znanych kompozytorów: Chopina, Moniuszki, Nowowiejskiego, Lutosławskiego, Bacha czy Beethovena. Część koncertów odbywa się w formie „Galerii Muzycznej”, gdzie prezentowane utwory muzyczne są ilustrowane multimedialnym pokazem dzieł malarskich z odpowiednim komentarzem. Taki koncert odbył się również z okazji 30-lecia Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rumi.
– Wydarzenie zorganizowaliśmy 12 stycznia w sali koncertowej Fundacji „Dla Was” przy ul. Pomorskiej 11 w Rumi. Na scenie pojawił się zespół skrzypcowy „Piccolo Violini”, chór szkolny „Cantare” i chórek klas młodszych. Nie zabrakło też występów solowych. Całość miała formę „Galerii Muzycznej”, wyświetlaliśmy obrazy znanych i mniej znanych artystów malarzy. Tematem przewodnim tych obrazów była zima – relacjonuje Sergiusz Wieliczko. – Na koncercie obecne były między innymi miejska radna i zastępczyni przewodniczącej Komisji Kultury Teresa Hebel oraz dyrektorka MOSiR-u i radna powiatowa Jolanta Król. Dyrekcja naszej szkoły otrzymała z okazji 30-lecia placówki list gratulacyjny podpisany przez burmistrza Michała Pasiecznego i przewodniczącego rady miejskiej Krzysztofa Woźniaka – podsumowuje.