Środa, 28 lutego 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Od 7 lat z sukcesem kręcą piruety na wrotkach i rolkach


Od 7 lat z sukcesem kręcą piruety na wrotkach i rolkach09.10.2023 r.

 Seminarium z Elisabet Martín-Mora

Jazda figurowa na wrotkach i rolkach to stosunkowo nowa, widowiskowa dyscyplina sportu, która wywodzi się z łyżwiarstwa figurowego. W Rumi jest obecna od 2016 roku za sprawą Klubu Jazdy Figurowej Spin on Rolls.

Skromne początki

Wrotkarstwo figurowe, nazywane także artystycznym, rozwinęło się w Polsce po drugiej wojnie światowej, kiedy technologie nie pozwalały jeszcze na budowanie lodowisk całorocznych. Początkowo zostało zakwalifikowane jako dyscyplina cyrkowa, ale z czasem zaczęło zyskiwać coraz większą rangę.

Obecnie w tej dyscyplinie rozgrywane są międzynarodowe zawody – z mistrzostwami świata włącznie. Zawodnicy występują także w rewiach, spektaklach i pokazach. Międzynarodowa Federacja Sportów Wrotkarskich ubiega się o włączenie wrotkarstwa artystycznego do programu letnich igrzysk olimpijskich.

Rumia krajowym pionierem

O wzroście popularności i zainteresowania rolkami w naszym kraju świadczy fakt, że w czerwcu 2017 roku przy Polskim Związku Sportów Wrotkarskich została powołana Komisja ds. Jazdy Figurowej. Nasze miasto wyprzedziło ten trend – rumski Klub Jazdy Figurowej Spin on Rolls został powołany do życia już w lipcu 2016 roku. Pomysłodawcą, założycielem oraz pierwszym prezesem klubu była Monika Jędrzejewska. Obecnie klub prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, na wszystkich poziomach zaawansowania. Treningi odbywają się na obiektach sportowych MOSiR-u oraz w halach sportowych rumskich i wejherowskich szkół.

Międzynarodowa sława

KJF Spin on Rolls jest członkiem Światowego Związku Rolkarstwa Figurowego (WIFSA) oraz Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich. W ciągu siedmiu lat istnienia klubu zawodniczki i trenerki wypracowały dla niego renomę, głównie dzięki udziałowi w zawodach krajowych oraz międzynarodowych. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla klubu było seminarium z Elisabet Martín-Mora – światowej klasy trenerką jazdy figurowej na rolkach i wrotkach, która szkoli amerykańskich i rosyjskich mistrzów świata. Wydarzenie to, jako pierwsze tej rangi w Polsce, odbyło się na początku maja 2019 roku w hali widowiskowo-sportowej rumskiego MOSiR-u.

Szkolenie było przeznaczone dla polskich trenerów jazdy figurowej na rolkach i wrotkach. Organizowaliśmy je we współpracy z Komisją ds. Jazdy Figurowej w Polskim Związku Sportów Wrotkarskich. Można śmiało powiedzieć, że to był kamień milowy w krajowym rozwoju dwóch nowych dyscyplin sportowych, czyli jazdy figurowej na rolkach oraz na wrotkach – podkreśla Monika Jędrzejewska, założycielka rumskiego klubu.

Pochodząca z Hiszpanii Elisabet Martín-Mora jest nie tylko światowej sławy trenerką, ale również sędzią, specjalistą technicznym z uprawnieniami Międzynarodowej Federacji Jazdy Figurowej na Rolkach (WIFSA). Była bardzo zadowolona z wizyty w Rumi i podkreślała wysoki poziom tutejszych obiektów sportowych.

Hala MOSiR-u Rumia to doskonałe miejsce do naszych treningów i do organizowania zawodów międzynarodowych. Macie idealną nawierzchnię i oświetlenie, a ludzie w Rumi są bardzo gościnni i pełni pasji – powiedziała podczas wizyty Elisabet Martín-Mora.

W maju tego roku MOSiR Rumia po raz piąty był gospodarzem Ogólnopolskich Zawodów w Jeździe Figurowej na Rolkach, stanowią one eliminacje do mistrzostw Polski. Podczas tego wydarzenia można było oglądać konkurencje solowe, w parach oraz grupach synchronicznych.

Rumianki na podium

Nasz klub ma na swoim koncie liczne sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Do najważniejszych należą: trzecie miejsce w mistrzostwach Europy w kategorii cadet zdobyte przez Natalię Wiatroszak (2023), mistrzostwo Polski zdobyte przez Amelię Serafin (2023) oraz drugie miejsce grupy chorus mixed na otwartych mistrzostwach świata w Paryżu (2022) – wymienia Monika Jędrzejewska.

Rumianki także w tym roku z powodzeniem startowały w: mistrzostwach Europy we Włoszech, otwartych mistrzostwach świata w Paryżu, mistrzostwach Polski w Toruniu i Pucharze Torunia oraz w Rewia Trophy Brwinów.

Wakacje z rolkami

Obecnym prezesem klubu jest Izabela Szlinder, a trenerkami Nina Rogacka oraz Monika Jędrzejewska. Działalność KJF Spin on Rolls wspiera m.in. urząd miasta oraz MOSiR Rumia. Od trzech lat nauka jazdy na rolkach figuruje także w programie „Akcji Lato” prowadzonej podczas wakacji przez MOSiR.

Zachęcamy i propagujemy tę dyscyplinę sportu – podsumowuje Jolanta Król, dyrektor jednostki.

Zajęcia realizowane podczas Akcji Lato

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń