Czerwone opakowanie, wyraziste naklejki oraz prosty formularz – z tych trzech elementów składa się zestaw nazywany pudełkiem życia. Ten niewielki gadżet może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie, uczuleniach czy zażywanych lekach. Urząd Miasta Rumi ma do wydania jeszcze ponad 700 takich bezpłatnych pudełek.
Pudełko Życia to program realizowany w Rumi od 2018 roku. Jest on dedykowany mieszkańcom powyżej 65. roku życia oraz osobom niepełnosprawnym. Główny cel projektu to ułatwienie niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
Zestaw, który jest bezpłatnie przekazywany zainteresowanym, składa się z plastikowego pojemnika, karty informacyjnej oraz dwóch naklejek przeznaczonych do umieszczenia na lodówce i drzwiach wejściowych. Pozwala to służbom zlokalizować pudełko, w którym znajdą dane, takie jak: kontakt do rodziny, zdiagnozowane choroby i uczulenia czy też lista przyjmowanych leków.
– Ważne jest, aby starannie i czytelnie wypełnić kartę informacyjną, najlepiej drukowanymi literami. Część formularza dotyczącą przebytych chorób i zażywanych leków można skonsultować z lekarzem. Trzeba też pamiętać o aktualizowaniu danych, jeśli zajdą jakieś zmiany. Karta informacyjna powinna się znajdować w pudełku, a samo pudełko w oznaczonej naklejką lodówce. Naklejka musi się też znaleźć na któryś drzwiach, aby służby wiedziały, że takie pudełko znajduje się w mieszkaniu. Ten prosty system komunikacji pozwoli na szybsze i łatwiejsze udzielenie pomocy w kryzysowej sytuacji. Jest to drobna czynność, która naprawdę może uratować życie – podkreśla Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych.
Pudełko życia można bezpłatnie pobrać w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi, placówkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, tutejszych przychodniach, szkołach oraz w stacji pogotowia ratunkowego.