Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Odpady i sadzonki w końcu trafiły w dobre ręce


Odpady i sadzonki w końcu trafiły w dobre ręce30.04.2021 r.


Tony makulatury oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które latami zalegały w domach i piwnicach rumian, w końcu trafiły do recyklingu. Taki jest efekt odbywającej się 29 kwietnia na parkingu MOSiR-u miejskiej akcji „Sadzonki za odpady”. W ramach przedsięwzięcia mieszkańcy mogli nie tylko bezpłatnie pozbyć się śmieci, ale i pobrać sadzonki oraz ekologiczne gadżety.

Elektrośmieci zawierają trujące substancje, takie jak: rtęć, freon, azbest, ołów, chrom czy związki bromu. Po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu przenikają one do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Większość spośród tych niebezpiecznych substancji można jednak ponownie wykorzystać w celach przemysłowych. Z tego powodu elektrośmieci muszą być zbierane, utylizowane i poddawane recyklingowi.

Właśnie dlatego władze Rumi zorganizowały akcję „Sadzonki za odpady”. Wystarczyło przynieść elektrośmieci – takie jak: pralki, lodówki, odkurzacze, komputery, kosiarki, telefony komórkowe, suszarki, baterie czy świetlówki – do punktu wymiany, który na jeden dzień stanął pod Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi. Przy okazji można było też przekazać do recyklingu makulaturę. Rekordziści zostawiali w punkcie po kilka pralek lub lodówek czy też kilkaset kilogramów niepotrzebnych już wyrobów papierniczych.

W zależności od ilości i łącznej masy odpadów uczestnicy akcji otrzymywali w zamian roślinę bądź ekologiczne gadżety. Za co najmniej 5 kilogramów makulatury można było otrzymać sadzonkę krzaku (porzeczki, aronii, agrestu, borówki amerykańskiej) lub rośliny jednorocznej. Natomiast „nagrodami” za przekazane elektroodpady były sadzonki drzew owocowych, krzaków i roślin jednorocznych. W ten sposób ponad 500 sadzonek trafiło w dobre ręce. Wszyscy uczestnicy akcji mogli też otrzymać ekologiczne gadżety oraz worek kompostu, który przyda się podczas sadzenia.

Przedsięwzięcie miało również wymiar edukacyjny. Osoby odwiedzające miejski punkt mogły się dowiedzieć, jak poprawnie segregować odpady oraz dlaczego jest to tak istotne. Uczestnicy akcji chętnie wymieniali się ogrodniczymi doświadczeniami oraz dzielili wiedzą na ten temat. Porad udzielali także przedstawiciele Urzędu Miasta Rumi, którzy na co dzień dbają o zieleń znajdującą się w publicznej przestrzeni.

Była to pierwsza tego typu miejska akcja, której celem jest nie tylko rozwiązanie problemu zalegających w domach odpadów, ale i propagowanie wśród rumian zachowań przyjaznych środowisku – w tym recyklingu, czyli rozsądnego gospodarowania ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Eko Dolina, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń