Wtorek, 11 Sierpień 2020

Odsłonięcie ronda im. harcmistrza Alojzego Voigt


23.02.2018 r.


Rondo zlokalizowane w Rumi przy ulicy Starowiejskiej otrzymało nową nazwę. Od czwartku (22 lutego) patronem skrzyżowania jest zasłużony dla miasta harcmistrz Alojzy Voigt.

W wydarzeniu związanym z odsłonięciem pamiątkowej tablicy udział wzięli między innymi harcerze, burmistrz Rumi Michał Pasieczny, a także radni miejscy wraz z przewodniczącym Arielem Sinickim. Uroczystość stanowi efekt uchwały podjętej przez radę miejską w sierpniu ubiegłego roku. W ten sposób władze miasta złożyły hołd uznanemu społecznikowi i wychowawcy młodzieży. Inicjatorami uchwały byli harcerze oraz instruktorzy Hufca ZHP Rumia.

Harcmistrz Alojzy Voigt urodził się 22 grudnia 1919 roku. W latach młodości związany był z drużyną harcerską w Rumi-Zagórzu, gdzie zdobywał stopnie harcerskie, kończąc w 1960 roku jako harcmistrz.

W latach 40. XX wieku był zaangażowany w tzw. mały sabotaż oraz działania wywiadowcze prowadzone na terenie lotnisk niemieckich w Rumi oraz Babich Dołach. Nadejścia frontu oczekiwał natomiast w szeregach Gryfa Pomorskiego, odznaczając się odwagą podczas walk o Rumię oraz Gdynię.

Po wojnie harcmistrz Alojzy Voigt został referentem w Zarządzie Gminy w Rumi, pracował też jako urzędnik w gdyńskim i gdańskim porcie, co łączył z obowiązkami komendanta Hufca Harcerstwa Rumi. Z funkcji zrezygnował w 1959 roku ze względów zdrowotnych. Zmarł 7 maja 1967 roku.

Kalendarz wydarzeń