Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Odsłonięcie ronda im. harcmistrza Alojzego Voigt


Odsłonięcie ronda im. harcmistrza Alojzego Voigt23.02.2018 r.


Rondo zlokalizowane w Rumi przy ulicy Starowiejskiej otrzymało nową nazwę. Od czwartku (22 lutego) patronem skrzyżowania jest zasłużony dla miasta harcmistrz Alojzy Voigt.

W wydarzeniu związanym z odsłonięciem pamiątkowej tablicy udział wzięli między innymi harcerze, burmistrz Rumi Michał Pasieczny, a także radni miejscy wraz z przewodniczącym Arielem Sinickim. Uroczystość stanowi efekt uchwały podjętej przez radę miejską w sierpniu ubiegłego roku. W ten sposób władze miasta złożyły hołd uznanemu społecznikowi i wychowawcy młodzieży. Inicjatorami uchwały byli harcerze oraz instruktorzy Hufca ZHP Rumia.

Harcmistrz Alojzy Voigt urodził się 22 grudnia 1919 roku. W latach młodości związany był z drużyną harcerską w Rumi-Zagórzu, gdzie zdobywał stopnie harcerskie, kończąc w 1960 roku jako harcmistrz.

W latach 40. XX wieku był zaangażowany w tzw. mały sabotaż oraz działania wywiadowcze prowadzone na terenie lotnisk niemieckich w Rumi oraz Babich Dołach. Nadejścia frontu oczekiwał natomiast w szeregach Gryfa Pomorskiego, odznaczając się odwagą podczas walk o Rumię oraz Gdynię.

Po wojnie harcmistrz Alojzy Voigt został referentem w Zarządzie Gminy w Rumi, pracował też jako urzędnik w gdyńskim i gdańskim porcie, co łączył z obowiązkami komendanta Hufca Harcerstwa Rumi. Z funkcji zrezygnował w 1959 roku ze względów zdrowotnych. Zmarł 7 maja 1967 roku.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń