Środa, 29 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ogródek edukacyjny przy ul. Katowickiej oficjalnie otwarty


Ogródek edukacyjny przy ul. Katowickiej oficjalnie otwarty22.05.2023 r.

Mieszkańcy dokonujący symbolicznego otwarcia inwestycji

Była przerażająca ruina, jest ekologiczna kraina – tak przedstawiciele Urzędu Miasta Rumi podsumowują zmiany, jakie zaszły na terenie przy ul. Katowickiej. Przez wiele lat była to prywatna działka, na której stał niszczejący pustostan przyciągający osoby bezdomne i uzależnione od alkoholu czy narkotyków. Teraz można w tym miejscu bezpiecznie korzystać z ogólnodostępnego placu edukacyjno-rekreacyjnego.

W ramach kosztującej ponad 280 tysięcy złotych inwestycji zapuszczony teren został oczyszczony i wyrównany, wytyczono ścieżki piesze, zamontowano ogrodzenie, system nawodnienia, ławki, stoły, plansze edukacyjne, stojaki na rowery oraz kosze umożliwiające segregację odpadów. Wykonawca założył także trawnik oraz posadził kilkaset roślin.

Prace budowlane przy ul. Katowickiej zakończyły się w grudniu ubiegłego roku. Aby rośliny się w pełni przyjęły, a ścieżki mogły ulec naturalnemu utwardzeniu, teren od tego czasu pozostawał zamknięty. Ogródek został oficjalnie przekazany do użytkowania mieszkańców 22 maja. Symbolicznego otwarcia inwestycji dokonali wspólnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. kpt. ż.w. Karola Olgierda Borchardta, radna Lucyna Miotk oraz wiceburmistrz Ariel Sinicki.

To centralne miejsce największej dzielnicy naszego miasta, blisko 20-tysięcznego Janowa, znajduje się przy największej szkole i największej parafii. Do tej pory to miejsce straszyło, stała tu ruina, która zachęcała do spożywania alkoholu i podobnych aktywności. Teraz, po kilkuletniej walce o zmiany i pozyskanie tego obszaru, udało się wyburzyć ten budynek oraz posprzątać i zagospodarować działkę. Powstał przepiękny ogródek edukujący mieszkańców w zakresie segregacji śmieci, a wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, ile można w ten sposób zaoszczędzić i jak ważna dla naszej planety jest segregacja. Wcześniej było tu strasznie, a teraz można przyjść, doedukować się i odpocząć w otoczeniu przyjaznej infrastruktury i kilkuset roślin. Docelowo chcemy, aby takie miejsca powstały we wszystkich dzielnicach. Jeszcze w tym roku taka pozytywna zmiana ma nastąpić w Starej Rumi – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz do spraw inwestycji. – Jest to kolejna miejska inwestycja, której celem jest nie tylko poprawa estetyki w przestrzeni publicznej, ale i zwiększenie powierzchni terenów zieleni. Proces pozyskania i uporządkowania tej działki był bardzo praco- i czasochłonny, ale zasada „nigdy się nie poddawaj” doprowadziła nas do sukcesu – dodaje.

Jestem bardzo szczęśliwa, że takie miejsce powstało. Dla mnie, jako nauczyciela i społecznika, edukacja jest bardzo ważna. Nam wszystkim się wydaje, że wszystko już wiemy, ale najczęściej okazuje się, że wcale nie. I to jest właśnie miejsce, do którego zarówno dorosły, jak i dziecko, może przyjść i bez wstydu zapoznać się z informacjami zawartymi na tablicach, aby poszerzyć swoją wiedzę o ekologii – podsumowuje Lucyna Miotk, radna uczestnicząca w otarciu ogródka.

W przyszłości wymieniony zostanie chodnik prowadzący do ogródka edukacyjnego przy ul. Katowickiej.

Ogródek przy ul. Katowickiej Kosze do segregacji odpadów Ogródek przy ul. Katowickiej Uczestnicy symbolicznego otwarcia Uczestnicy symbolicznego otwarcia Plansza edukacyjna Uczestnicy symbolicznego otwarcia Plansza edukacyjna Plansza edukacyjna Plansza edukacyjna Stół edukacyjny Uczestnicy symbolicznego otwarcia Uczennica z otrzymaną książeczką

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń