Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ogromne pisanki ruszyły w trasę


Ogromne pisanki ruszyły w trasę14.04.2020 r.


Z początkiem kwietnia w parku Starowiejskim, przy Miejskim Domu Kultury w Rumi, pojawiły się dwie ogromne pisanki wielkanocne. Związane z epidemią koronawirusa obostrzenia spowodowały, że mieszkańcy mogli je podziwiać niemal wyłącznie na zdjęciach. Władze Rumi zdecydowały się więc przeprowadzić akcję, dzięki której ozdobne jajka pojawiły się na głównych ulicach miasta.

Ważące 17 kilogramów i mierzące 150 centymetrów wysokości kolorowe jajka typu fiberglass przedstawiają elementy architektury oraz krajobrazu Rumi, a ich ubarwienie nawiązuje do kultury kaszubskiej. Po raz pierwszy pojawiły się one w miejskiej przestrzeni w 2019 roku, od początku wzbudzając spore zainteresowanie mieszkańców.

W tym roku, ze względu związane z epidemią koronawirusa obostrzenia, odwiedzenie gigantycznych pisanek czy wykonanie pamiątkowych zdjęć okazało się niemożliwe. Obie pisanki zostały więc przyozdobione i zamocowane na pace samochodu, który w Wielką Sobotę (11 kwietnia) przez kilka godzin przemieszczał się ulicami Rumi, wprowadzając mieszkańców w wielkanocny klimat. Nie zabrakło też świątecznych życzeń, które wydobywały się z mobilnego głośnika.

Po oddolnym sygnale od naszego mieszkańca, że nie można zobaczyć gigantycznych rumskich pisanek w parku, postanowiliśmy zrobić niespodziankę i pojawić się pod domami mieszkańców. Zgodnie z zaleceniami i w myśl akcji #zostańwdomu – mówi burmistrz Michał Pasieczny. – Wielkanocny pojazd zaczął od Lotniska, następnie pojawił się w Starej Rumi, Centrum, w Janowie, Białej Rzece, a skończył na Zagórzu i Szmelcie. Zorganizowanie tych odwiedzin było możliwe dzięki PUK-owi oraz wolontariuszom, za co serdecznie dziękujemy – podsumowuje.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń