Środa, 12 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Oświadczenie w sprawie nieprawdziwej informacji publikowanej przez Komitet Wyborczy PiS


Oświadczenie w sprawie nieprawdziwej informacji publikowanej przez Komitet Wyborczy PiS12.10.2023 r.

Oświadczenie burmistrza Rumi Michała Pasiecznego w sprawie nieprawdziwej informacji publikowanej w reklamach wyborczych w serwisie YouTube przez Komitet Wyborczy PiS.

Treść oświadczenia:

W związku z pojawieniem się reklamy wyborczej na portalu YouTube, zawierającej nieprawdziwe informacje dotyczące okoliczności powstania Biblioteki Kaszubskiej w Rumi, która jest materiałem opłaconym przez Komitet Wyborczy PiS, oświadczamy, że:

– Nieprawdą jest jakoby powstanie Biblioteki Kaszubskiej, czyli filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, „możliwe było dzięki rządowi Zjednoczonej Prawicy, który zmienił politykę Donalda Tuska, za którego rządów nie było środków na nic”.

– Program „Infrastruktura bibliotek” zainicjowany został w 2010 roku, za czasów rządów PO-PSL. Uchwałę nr 176/2010 Rady Ministrów z 12.10.2010 roku ws. ustanowienia programu wieloletniego „Kultura+” podpisał ówczesny Prezes Rady Ministrów Donald Tusk. Program kontynuowany jest nieprzerwanie przez Instytut Książki z siedzibą w Krakowie w kolejnych latach przez jego następców do dziś.  

– Z programu „Infrastruktura bibliotek” pochodziło dofinansowanie na budowę Stacji Kultura – siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej (zadanie zakończone w 2014 roku), co podważa stwierdzenie, jakoby przed 2015 rokiem nie istniała pula środków przeznaczona na modernizację polskich bibliotek. Rumia otrzymała dofinansowanie w 2013 roku.

– Nieprawdą jest jakoby Biblioteka Kaszubska powstała przy udziale lub wsparciu działaczy bądź polityków partii Prawo i Sprawiedliwość.  

– O dofinansowanie na budowę Biblioteki Kaszubskiej – filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – bibliotekarze oraz pracownicy rumskiego samorządu starali się od 2016 roku, wielokrotnie nieskutecznie. Wniosek rozpatrzono pozytywnie dopiero w roku 2021.  

Oczekuję, że polityków/członków PiS stać na powiedzenie słowa „przepraszam”.

Z wyrazami szacunku
Michał Pasieczny
Burmistrz Rumi

Informujemy, że sprawa została zgłoszona Komitetowi Wyborczemu PiS.

Jednocześnie prosimy o nierozpowszechnianie tej nieprawdziwej reklamy wyborczej.


Załączniki:
  1. Uchwała nr 176/2010 Rady Ministrów ws. ustanowienia programu wieloletniego „Kultura +”
  2. Umowa dot. przyznania Miejskiej Bibliotece Miejskiej w Rumi dotacji w 2013 r.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń